Gmail chce oddělit zrno od plev, zatím mu to moc nejde

Tvůrci funkce Prioritní pošta v Gmailu tvrdí, že služba dokáže oddělit důležitou poštu od méně důležitého. Otestovali jsme ji v praxi.

Google nedávno uvedl službu pro automatické rozeznávání prioritní služby v Gmailu. Chtěli jsme jí otestovat, ale kolegové z webu Živé.sk byli rychlejší. Proto jsme převzali tento jejich článek a zkušenosti slovenských kolegů krátce doplnili o zkušenosti vlastní.

Kliknutím na odkaz vpravo nahoře "Novinka! Prioritní pošta" jsme začali využívat novou službu Gmailu. Hned po jejím spuštění se nám Gmail pokusil poštu roztřídit. Z jednoho sloupce vytvořil hned tři.V prvním uvidíme důležité a nepřečtené zprávy, hned pod ním umístil e-maily označené hvězdičkou a na konci jsou všechny ostatní přijaté zprávy. V ostatních zprávách jsou také zvýrazněny ty důležité nenápadnou šipkou před předmětem. Tuto značku si můžeme v nastaveních vypnout.

Na první pokus se nedá očekávat perfektní rozeznání důležité pošty od méně důležitého. Je tedy samozřejmostí, že výběr obsahuje chyby. Při prvním pohledu můžeme vidět, že algoritmy se nespoléhají pouze na odesílatele. V případě starších e-mailů upřednostňují ty, na které jsme odpověděli. Bohužel, není tomu tak v každém případě.S některými odesilateli jsme vícenásobně komunikovali a přesto se ocitli v ostatní poště. Zatím je výběr více než náhodný, mnozí z odesílatelů, kteří byli pro adresáta důležití, pro Gmail prioritu nepředstavovali.

Klepněte pro větší obrázek
Nové roztřídení pošty

Po novém i po starém

Služba umožňuje vrátit se jednoduše zpět, protože složka doručená pošta se vedle prioritní ponechává. Můžeme si tak vedle prioritní pošty prohlížet i běžnou doručenou poštu, na kterou jsme zvyklí. Pokud je s ní uživatel velmi nespokojen, může si ji v nastavení, konkrétně v části prioritní pošta, úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení prioritní pošty

E-maily se dají přesunout i manuálně, pokud je označíme šipkami s označením + a - umístěnými v horní části. Gmail by měl na těchto akcích poučit a příště chybu napravit.

Menší změnou oproti běžné poště na Gmailu například je, že nezobrazuje přesné množství doručené pošty a chybí i odkaz na starší e-maily. Uživatel se tedy musí prokliknout na doručenou poštu a tam si prohlédnout dávno přijatou poštu. Jednou z těch hezčích stránek je možnost zabalit nové sekce prioritní pošty, čímž se zvyšuje přehlednost v případě většího množství přijatých e-mailů.

Klepněte pro větší obrázek
Sekce je možné sbalit a prioritní poštu určovat ručně

V nastavení si můžete kromě výchozích kategorií vybrat i složku Důležité či Nepřečtené. Do prvního z nich vám Gmail následně zařadí všechny důležité, ale již přečtené zprávy. V tom druhém najdete všechny své e-maily, na které jste zapomněli.

Klepněte pro větší obrázek
Přidali jsme čtvrtou sekci s důležitými, ale již přečtenými e-maily (můžete vybrat i jiné kritérium, například výpis určitého štítku)

První pokroky, někdy se však logika vytrácí

První roztřídění není příliš přesné, ale algoritmy Gmailu se na základě vícenásobného manuálního přesouvání pošty postupně učí. Po předchozích označeních Facebooku jako neprioritních odesílatele je tedy po delším čekání konečně zařazen do zbývající pošty.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z odesílatelů konečně přeřazen k neprioritních poště

Objevují se však i první nedostatky. Je zvláštní, že služba na začátku bez problémů rozlišila přeposlány e-maily s cílem pobavit příjemce a zařazovala jejich mezi neprioritní. Později je však bez logiky klasifikoval do prioritní pošty. Naopak některé důležité e-maily se ocitly v ostatní poště. Rozhodli jsme se dát Gmailu šanci a poštu jsme si znovu roztřídili manuálně.

Klepněte pro větší obrázek
Přeposlané "oddychové" e-maily zařazeny do prioritní pošty

Je pravda, že Gmail je silný v rozlišování spamů.Existoval tedy předpoklad, že bude schopen rozlišit i nedůležitou poštu tak, jak to slibovalo propagační video. Bohužel, nemůžeme tyto informace potvrdit. Navzdory opakovanému manuálnímu přesouvání e-mailů označoval Gmail podobně zaměřenou poštu nesprávně.

Odesílatel, se kterým proběhla mnohonásobná výměna e-mailů během několika dnů, byl v některých případech označen za neprioritní. A to platilo i naopak. Po vícenásobném manuálním snižování priority jednoho z odesílatelů, byl po čase zařazen zpátky do prioritní části. Oprava přišla až přibližně po týdnu a mnoha manuálních přesunech.

Poštu si budeme dále třídit sami

O své poště ještě nějaký čas budeme rozhodovat sami, protože na automatické roztřídění pošty se zatím naplno spolehnout nedá.Abychom však Google pouze nekritizovali, jednou z výhod prioritní pošty je alespoň její větší přehlednost oproti běžnému soupisu e-mailů. Seznam pošty si můžeme rozdělit na čtyři kategorie, do kterých můžeme manuálně uklidit své důležité a méně důležité zprávy. Snad se časem fungování prioritní pošty upřesní a budeme mít o starost méně.

David Polesný:

Klepněte pro větší obrázekAsi největším zklamáním je pro mě absence služby v Gmailu vedeném v rámci Google Apps, tam bych ji mohl otestovat naplno. Ale i na svém běžném Gmailu bylo co pozorovat. Prvotní roztřídění je skutečně značně nepřesné, ale s manuálním tříděním se systém ledacos naučí. Ovšem asi to chce pořádný přísun pošty a především pečlivé ruční třízení po několik prvních týdnů, aby služba spolehlivě fungovala.

Jakub Čížek:

Klepněte pro větší obrázekTřídění spamu jde Googlu velmi dobře, je to dobrý žák. Ovšem naučit se rozlišovat důležitou a běžnou poštu?  To chce hodně velké sebevědomí, protože zde už nejde o slovíčka, ale o mnohem hlubší analýzu textu. Je tedy logické, že první nadšení vystřídá zklamání. Po několika týdnech jsem ale Gmail poměrně vycvičil a mí přátelé mě od té doby nemají rádi, jejich nedůležitou poštu jsem totiž přestal číst. Nene, zpátky na zem, stejně jako David používám soukromou poštu poměrně zřídka, asi tedy nebudu ten nejlepší betatester. 

Téma do diskuze: Jaké máte zkušenosti s Prioritní poštou v Gmailu vy?

 

Diskuze (21) Další článek: Google indexuje databáze Světové banky a Eurostatu

Témata článku: Google, Gmail, Web, Google Mail, Prioritní pošta, První služba, Důležitá složka, Zrno, Důležitý sloupec, Největší zklamání, Moc, Doručená pošta, Ruční výběr, Důležitá část, První pokusNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

** Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování ** Argumentuje, že šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány ** Spustila proto reklamní kampaň za 14,6 milionů korun

Karel Kilián
Velká BritánieŠifrováníFacebook