Automobily | Investice | Autonomní vůz

GM řeší problém: jeho autonomní auta „přehlížejí“ chodce, přitom mají příští rok vyjet do ulic naostro

Divize Cruise Automation společnosti General Motors, zabývající se vývojem autonomních vozidel, se potýká s technickými problémy. Systém, zajišťující orientaci aut v prostoru, nepracuje podle předpokladů. Anonymní zdroje blízké projektu to prozradily agentuře Reuters.

Bohužel se nejedná o jednu chybu, ale hned několik jen částečně souvisejících problémů. Poměrně zásadní jsou potíže s detekcí pohybujících se objektů. Jako příklad jeden ze zdrojů uvádí situaci, kdy auto míjí řadu zaparkovaných jízdních kol či motocyklů. Občas se stane, že zastaví v domnění, že se objekty pohybují.

Do projektu autonomních vozidel vložili investoři nemalé částky – automobilka Honda investovala 2,75 miliardy dolarů, nadnárodní holdingová společnost Softbank pak přidala dalších 2,25 miliard dolarů. Cílem bylo vyvinout auta, která by koncem roku 2019 dokázala bezpečně jezdit ulicemi San Franciska. Financování japonskými firmami závisí na mimo jiné i na dosahování stanovených cílů.

Kromě toho, že mají automatické vozy potíže odlišit stojící a pohybující se objekty, také občas nedokázaly rozpoznat chodce. V jiných situacích systémy vozu detekovaly jízdní kolo, které však v reále neexistovalo. Vozidlo pak reagovalo chaoticky, zpomalovalo, případně úplně zastavovalo.

Problémy patrně způsobí zpoždění

Podle mluvčího hasičů testovací auta také zatím nemají systémy pro sdílení údajů s hasičským sborem v San Franciscu. To je nezbytné v situacích, kdy má vozidlo reagovat na projíždějící hasičský vůz.

Robotické nástroje s otevřeným zdrojovým kódem, které společnost Cruise použila při vývoji technologie, mají prodlevy, způsobující zpožďování přenosu informací ze senzorů vozu k řídící jednotce. To by však měla vyřešit příští generace hardwaru a softwaru.

Nečekané problémy by mohly znamenat nutnost posunutí původního termínu plného zařazení automobilů do provozu. Dle Reuters je představa, že GM za stávajícího stavu uvede ve velkém měřítku v roce 2019 auta bez řidiče, velmi nepravděpodobná. Již nyní prý došlo k nesplnění několika termínů.

GM však nemusí mít v případě zpoždění původních plánů žádné velké výčitky svědomí. Pokud déle trvající testování vyústí v bezpečnější výrobek pro spotřebitele, je to rozhodně lepší varianta než uspěchaný vývoj s fatálními následky na silnicích.

Diskuze (11) Další článek: 22,5 hodiny na jedno nabití, přitom výkonné procesory i grafika. Nové notebooky HP Spectre x360

Témata článku: USA, Automobily, Investice, Autonomní vůz, Softbank, Honda, Anonymní zdroj, Původní termín, Velké měřítko, Sbor, Jízdní kolo, Technický problém, Cruise Automation, Příští rok, Související problém, Vozidlo, Dolar, Pohybující objekt, Reuters, Auto, General Motors, Autonomní vozidlo, Nečekaný problém, Objekt, Příští generace


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači