GlobalFoundries nebude mít 7nm technologii výroby. Končí s nákladným vývojem

GlobalFoundries nebude mít 7nm technologii výroby. Končí s nákladným vývojem

Zatímco TSMC už vesele vyrábí první 7nm čipy, které se objeví například v novém iPhonu pro tento rok, další velký hráč v oboru výroby čipů – GlobalFoundries, tuto technologii stále ještě vyvíjel. Nyní ale oznámil, že s celým vývojem technologie 7LP končí a plánovanou výroba 7nm čipů, která měla nastat v roce 2019, se tak neuskuteční.

GlobalFoundries přijde o všechny klienty, kteří chtěli 7nm čipy a místo toho se bude soustředit na vybraný segment specializovaných čipů, které bude vyrábět pomocí současných 12LP a 14LPP technologií, které má k dispozici. Bude se tak zaměřovat například na výrobu modemů, pamětí a další čipů, kde nejpokročilejší technologie výroby není na prvním místě.

S kompletní změnou strategie, která přichází dva roky poté, co odstartoval vývoj 7nm technologie, přichází i první propouštěcí vlna, která zasáhne přibližně 5 % zaměstnanců, kterých je nyní kolem 18 tisíc. Společnost GlobalFoundries se potýká s finančními problémy už spoustu let, nejlépe na tom byla v roce 2016, kdy byla roční ztráta jen 427 milionů dolarů a příjem 5,5 miliardy dolarů. V minulém roce sice příjem stoupl na 6,2 miliardy dolarů, ale ztráta narostla na 1,2 miliardy dolarů.

Jak podrobně informoval web Anandtech, nový šéf GlobalFoundries se sice snažil zlepšit ekonomické fungování nákupem licencí pro pokročilejší výrobu od IBM a Samsungu, čím částečně snížil náklady a ztráty, ale ani to ve výsledku příliš nepomohlo.

TSMC už na rok 2020 chystá 5nm výrobu, do které hodlá celkově investovat kolem 25 miliard dolarů. Je tak skvěle vidět, že náklady jsou čím dál větší a pro GlobalFoundries, která má roční příjem šest miliard dolarů, jsou nedosažitelné tak, aby stíhala držet krok s konkurencí.

Už jen TSMC a Samsung

GlobalFoundries se tak vydává cestou specializace, kde rozhodně může najít vlastní trh, ve kterém bude lepší než ostatní výrobci. Zároveň rozjíždí i divizi pro ASIC čipy, které jsou stále populárnější, především v oblasti umělé inteligence nebo kryptoměn. V tomto segmentu chtějí zákazníci rovněž rychle tvořit nové designy a rychle vyrábět použitelné produkty reagující na poptávku na trhu.

Závěr je jasný – na trhu zůstávají už pouze dvě společnosti, které na zakázku vyrábí nejpokročilejším systémem pro nejmenší tranzistory – TSMC a Samsung. A vzhledem k tomu, že sám Apple si vezme 80 % výroby TSMC, začíná v této oblasti poměrně přituhovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud