YouTube | GitHub | Pirátství

GitHub opět vystavil kódy youtube-dl. I pirátský prográmek má právo na život

GitHub opět vystavil kódy youtube-dl. I pirátský prográmek má právo na život

Před pár týdny zažila komunita na GitHubu drobnou revoltu okolo repozitáře youtube-dl. Americká asociace hudebního průmyslu RIAA tehdy skladiště zdrojového kódu požádala, ať celý projekt smaže. Důvod? Jedná se o nástroj ke stahování videí a hudebních stop z YouTube.

GitHub vyšel přání předběžně vstříc, nicméně komunita začala kódy programu na servery nahrávat znovu v hromadě kopií a na stranu tvůrce youtube-dl se postavila i organizace EFF hájící svobodu na internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Textový program youtube-dl a stažení videa

Stahování videí z YouTube nestandardním způsobem totiž sice zakazují i podmínky samotného YouTube a RIAA argumentovala legislativou DMCA, nicméně podle zastánců youtube-dl existence samotného programu a jeho zdrojových kódů v rozporu s žádnými pravidly není. Tím je až, podle kontextu, jeho použití. Ostatně, program neslouží jen ke stahování obsahu z YouTube, ale i z desítek dalších služeb.

GitHub se nakonec postavil na stranu komunity, která je na podobná mazání a blokace háklivá, a s velkou pompou na svém blogu oznámil, že je youtube-dl zase zpět. V každém případě, jelikož se jedná sice o mocný, ale textový program pro Linux i Windows, běžný uživatel může sáhnout třeba po snazší grafické aplikaci 4K Video Downloader.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stahovátko 4K Video Downloader
Diskuze (17) Další článek: AMD láká na chystané technologické demo „Hangar 21“ s ray tracingem

Témata článku: Windows, Linux, YouTube, Internet, Hudba, filmy, seriály, GitHub, Pirátství, Warez, DMCA, Prográmek, EFF, Stahování, Program, RIAA, Zdrojový kód, KomunitaJak dobře vybrat objektiv. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

Jak dobře vybrat objektiv. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Jak se v nich vyznat?

Helena Vyplelová
Objektivy
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko