USA | Politika | GitHub

GitHub omezuje účty vývojářů se sídlem v Íránu, Sýrii, Severní Koreji, na Kubě a Krymu

  • GitHub omezil účty vývojářům ze zemí, na které USA uvalily sankce
  • Týká se to Krymu, Kuby, Íránu, Severní Korey a Sýrie
  • Vývojáři se tak musí potýkat s velmi nepříjemnou situací
GitHub omezuje účty vývojářů se sídlem v Íránu, Sýrii, Severní Koreji, na Kubě a Krymu

GitHub omezil (některá zahraniční média přímo používají termín „zablokoval“) účty vývojářů, nacházejících se v zemích, na které Spojené státy uvalily obchodní sankce. Server ZDNet, který o tomto kroku informoval mezi prvními, zmiňuje vývojáře z Krymu, který ztratil přístup ke svým soukromým repozitářům na GitHubu. Další programátor z Íránu pak napsal příspěvek o omezení svého účtu na server Medium.

Microsoft, který je od loňského června vlastníkem GitHubu, nehraje mrtvého brouka a v oficiální nápovědě uvádí, že v rámci dodržování amerických zákonů o kontrole obchodu provedla několik změn ve způsobu, jakým poskytuje své služby.

„Podle našich smluvních podmínek mohou uživatelé přistupovat a používat web GitHub.com pouze v souladu s příslušnými zákony, včetně zákonů o kontrole vývozu a sankcích.“ uvádí Microsoft. Situaci potvrdil na Twitteru i generální ředitel GitHubu Nat Friedman, který konstatoval: „Neděláme to proto, že chceme; děláme to proto, že musíme.“

Jak GitHub omezil účty?

Vládní sankce ze strany Spojených států se týkají Krymu, Kuby, Íránu, Severní Korey a Sýrie. Omezení přístupu ke GitHubu se přitom dotkne nejen vývojářů z uvedených oblastí, ale také všech, kteří některou z těchto zemí navštíví. „Cestování do těchto regionů může mít vliv na stav vašeho účtu, ale dostupnost může být obnovena, jakmile se ocitnete mimo zemi nebo území, na které se vztahuje sankce, po odeslání žádosti o odvolání.“ praví oficiální nápověda.

Omezení se týkají dostupnosti v zemích a teritoriích podléhajících sankcím, avšak některé služby mohou být nadále přístupné pro individuální účty a neziskové organizace. Omezený je přístup ke službám veřejného úložiště, k soukromým úložištím a placeným službám.

Jak GitHub definuje uživatele, kterým blokuje své služby? Primárně podle toho, že se nachází v oblasti, na kterou se vztahují sankce. Určení umístění pro implementaci těchto zákonných omezení je odvozeno z řady zdrojů, včetně IP adres a historie plateb. Státní a etnická příslušnost se však pro tyto účely údajně nepoužívají.

Když se stane chyba?

GitHub připouští, že v některých případech může dojít k chybě, kdy bude omezen účet uživatele, jehož majitel se ve skutečnosti nenachází v žádné z uvedených lokalit. V takové situaci má uživatel možnost se proti tomu odvolat poskytnutím dodatečných informací.

Pokud GitHub obdrží dostatečné údaje k ověření, že uživatel není obyvatelem žádného sankcionovaného území, bude mu přístup obnoven. Pro tyto situace je nutné použít formulář pro žádost o reaktivaci uživatelského účtu.

Každopádně omezení či zablokování účtu na GitHubu má pro vývojáře celou řadu negativních důsledků. Jedním z nejmarkantnějších je ztráta „viditelnosti“ jejich aplikací. Provozovatel GitHubu údajně vede diskuse s regulačními orgány USA o tom, jak nepříjemnou situaci napravit.

Diskuze (6) Další článek: Mléčná dráha byla v dětství roztomilým galaktickým kanibalem

Témata článku: Microsoft, USA, Programování, Politika, Donald Trump, GitHub, Severní Korea, Medium, Omezení, Írán, Sankce, Sýrie, Vývojář, Kuba, Nepříjemná situace, Uživatelé, Účet, Krym


Určitě si přečtěte

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch