USA | Politika | GitHub

GitHub omezuje účty vývojářů se sídlem v Íránu, Sýrii, Severní Koreji, na Kubě a Krymu

  • GitHub omezil účty vývojářům ze zemí, na které USA uvalily sankce
  • Týká se to Krymu, Kuby, Íránu, Severní Korey a Sýrie
  • Vývojáři se tak musí potýkat s velmi nepříjemnou situací
GitHub omezuje účty vývojářů se sídlem v Íránu, Sýrii, Severní Koreji, na Kubě a Krymu

GitHub omezil (některá zahraniční média přímo používají termín „zablokoval“) účty vývojářů, nacházejících se v zemích, na které Spojené státy uvalily obchodní sankce. Server ZDNet, který o tomto kroku informoval mezi prvními, zmiňuje vývojáře z Krymu, který ztratil přístup ke svým soukromým repozitářům na GitHubu. Další programátor z Íránu pak napsal příspěvek o omezení svého účtu na server Medium.

Microsoft, který je od loňského června vlastníkem GitHubu, nehraje mrtvého brouka a v oficiální nápovědě uvádí, že v rámci dodržování amerických zákonů o kontrole obchodu provedla několik změn ve způsobu, jakým poskytuje své služby.

„Podle našich smluvních podmínek mohou uživatelé přistupovat a používat web GitHub.com pouze v souladu s příslušnými zákony, včetně zákonů o kontrole vývozu a sankcích.“ uvádí Microsoft. Situaci potvrdil na Twitteru i generální ředitel GitHubu Nat Friedman, který konstatoval: „Neděláme to proto, že chceme; děláme to proto, že musíme.“

Jak GitHub omezil účty?

Vládní sankce ze strany Spojených států se týkají Krymu, Kuby, Íránu, Severní Korey a Sýrie. Omezení přístupu ke GitHubu se přitom dotkne nejen vývojářů z uvedených oblastí, ale také všech, kteří některou z těchto zemí navštíví. „Cestování do těchto regionů může mít vliv na stav vašeho účtu, ale dostupnost může být obnovena, jakmile se ocitnete mimo zemi nebo území, na které se vztahuje sankce, po odeslání žádosti o odvolání.“ praví oficiální nápověda.

Omezení se týkají dostupnosti v zemích a teritoriích podléhajících sankcím, avšak některé služby mohou být nadále přístupné pro individuální účty a neziskové organizace. Omezený je přístup ke službám veřejného úložiště, k soukromým úložištím a placeným službám.

Jak GitHub definuje uživatele, kterým blokuje své služby? Primárně podle toho, že se nachází v oblasti, na kterou se vztahují sankce. Určení umístění pro implementaci těchto zákonných omezení je odvozeno z řady zdrojů, včetně IP adres a historie plateb. Státní a etnická příslušnost se však pro tyto účely údajně nepoužívají.

Když se stane chyba?

GitHub připouští, že v některých případech může dojít k chybě, kdy bude omezen účet uživatele, jehož majitel se ve skutečnosti nenachází v žádné z uvedených lokalit. V takové situaci má uživatel možnost se proti tomu odvolat poskytnutím dodatečných informací.

Pokud GitHub obdrží dostatečné údaje k ověření, že uživatel není obyvatelem žádného sankcionovaného území, bude mu přístup obnoven. Pro tyto situace je nutné použít formulář pro žádost o reaktivaci uživatelského účtu.

Každopádně omezení či zablokování účtu na GitHubu má pro vývojáře celou řadu negativních důsledků. Jedním z nejmarkantnějších je ztráta „viditelnosti“ jejich aplikací. Provozovatel GitHubu údajně vede diskuse s regulačními orgány USA o tom, jak nepříjemnou situaci napravit.

Diskuze (6) Další článek: Mléčná dráha byla v dětství roztomilým galaktickým kanibalem

Témata článku: Microsoft, USA, Programování, Politika, Donald Trump, GitHub, Severní Korea, Medium, Nepříjemná situace, Vývojář, Írán, Krym, Kuba, Sýrie, Omezení, Sankce, Účet, Uživatelé


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF