Fotky | Grafický editor

Gimp slaví 25. narozeniny. S Photoshopem se poměřoval už v začátcích

Píše se 21. listopad 1995 a student UC Berkeley Peter Mattis oznamuje světu, že spolu se spolubydlícím Spencerem Kimballem vytvořil betaverzi bitmapového grafického editoru Gimp. Poprvé o něm mluvil již v červenci téhož roku, kdy se na fórech ptal, co by si lidé představovali od alternativy pro Photoshop. Tehdy už také naznačil název, nápad totiž pojmenoval jako graphical image manipulation program, jehož zkratkou vznikl Gimp.

Mattis ani Kimball už na Gimpu nepracují, po vystudování si oba prošli několika firmami včetně Googlu. Nyní oba pracují ve společné firmě Cockroach Labs zabývající se vývojem databázových systémů. Jejich dítě ale žije dál, díky otevřeným zdrojovým kódům se o něj stará komunita.

Nynější tvůrci oslavují narozeniny v blogovém příspěvku, který mimo jiné upozorňuje na často přehlíženou věc. Program přišel s vlastními knihovnami pro práci v grafickém rozhraní nazvanými Gimp ToolKit, zkráceně GTK. Dnes na GTK stojí například (linuxové) grafické desktopy Gnome, Xfce, Mate či Cinnamon.

Připomínají také to, že každý den probíhá transformace Gimpu táhnoucí se už roky. Program čeká převod do rozhraní GTK3 a plné nasazení grafické knihovny GEGL. Toho se dočkáme v právě připravovaném Gimpu 3, který bude podporovat i HiDPI displeje, tablety Wacom a nástroje budou schopné pracovat s více vrstvami současně.

Na to naváže budoucí Gimp 3.2, který konečně přidá i vrstvy úprav a efektů známý z Photoshopu a jiných editorů. V roadmapě do příštích verzí už jsou i další novinky jako lepší klonovací razítko, nahrávání scriptů, podpora chytrých objektů, vektorových vrstev, lepší práce s textem a animacemi.

Photoshop se naučí nové triky pomocí A.I.:

Diskuze (8) Další článek: Satelitní snímky naznačují, že Severní Korea trénuje kamikaze delfíny

Témata článku: Google, Fotky, Grafický editor, Adobe Photoshop, Knihovna, Vrstva, Photoshop, GEGL, Cinnamon, Peter Mattis, UC Berkeley, GTK, Narozeniny


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5