Gimp. Praktická uživatelská příručka (kniha)

Hledáte program na pokročilou úpravu fotografií, ale na Adobe Photoshop v prasátku nezůstalo dost peněz? Vyzkoušejte GIMP a za ušetřený peníz si kupte druhé vydání českého bestselleru.

GIMP. Jedněmi milován, druhými nenáviděn a odsuzován. Čím to, že je tento jinak velmi slušný bitmapový editor tak haněn pro své nezvyklé uživatelské rozhraní, když právě to je jeho předností – prakticky jako jediný dnes totiž nekopíruje standard, který před lety nastavil Adobe Photoshop.

Druhé vydání bestselleru

Nakladatelství Computer Press nedávno vydalo druhé aktualizované vydání bestselleru GIMP. Praktická uživatelská příručka. Autorem je Josef Vybíral, který má na svém kontě už několik podobných knih včetně prvního vydání a na 224 černobílých stranách textu se vás bude snažit přesvědčit o tom, že nelze pokládat rovnítko mezi odlišností a neschopností.

Klepněte pro větší obrázek
 Josef Vybíral: GIMP. Praktická uživatelská příručka

Publikace vypadá na první pohled útle, má přeci jen lehce přes dvě stovky stran, kupodivu se ale autorovi podařilo vypíchnout vše podstatné včetně nových funkcí GIMPu verze 2.4.2. Obsah je rozdělen do třinácti kapitol a dvou příloh. V první najdete seznam a stručný popis vybraných grafických formátů, se kterými GIMP pracuje, druhá příloha pak obsahuje kompletní seznam klávesových zkratek, který se roztáhl rovnou na čtyři strany.

Seznamte se s netradičním prostředím

Úvod je stručný, a pokud jej přeskočíte, sobě rozhodně neublížíte. Také seznam toho, s čím si GIMP stále neporadí, by mohl být objektivnější, autor zmínil pouze stále chybějící podporu pro CMYK obrázky. Následuje několik stran k instalaci, GIMP je totiž k dispozici pro Windows (včetně verze pro USB klíčenky), Linux i Mac OS X, pak už se ale otvírá první skutečná kapitola věnovaná orientaci v nezvyklém prostředí a základním nastavením.Pro začátečníka je to poměrně důležitá kapitola, po první instalaci se totiž GIMP otevře hned v několika oknech. V jednom je nástrojová lišta, v druhém pak správa vrstev aj. GIMP má ovšem velké možnosti přizpůsobení, všechna tato dílčí okna tak lze ve formě záložek integrovat přímo do hlavního okna programu s nástrojovou lištou.

Třetí kapitola v pořadí se věnuje základní práci s programem, skenovacímu rozhraní TWAIN a SANE, pohledům a lupě. Na straně 54 jste tedy ještě prakticky nezačali kreslit, retušovat ani vylepšovat fotografie, uživatelské rozhraní by vám ale už nemělo být cizí.

Znáte GIMP? A víte, jak funguje inteligentní SIOX výběr?

První tři kapitoly ocení především začínající uživatel, pokud máte ovšem s GIMPem třebas i minimální zkušenosti, nic nového se nedozvíte. To už ale tak neplatí o dalších kapitolách, hned v té následující vás totiž poměrně obsáhle seznámí s výběry. GIMP dnes skutečně zvládne výběr propracovanějším způsobem než pouze přes klasické laso či všudypřítomnou magickou hůlku. Pokud tedy tento editor používáte na příležitostné kreslení nebo běžné úpravy fotek, dozvíte se, jak funguje Bézierův výběr, že už i GIMP má inteligentní nůžky, že lze výběr provést přes rychlou masku a nakonec, že je v GIMPu i jakási funkce SIOX pro inteligentní výběr. Čtvrtá kapitola je velmi hezky zpracovaná, u každé možnosti výběru nechybí obrázek a srozumitelný popis, oč tu vlastně běží.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení barevných profilů a inteligentní nůžky

Pátá kapitola je už konečně kreativní, jmenuje se totiž „Kreslíme“.Dozvíte se, jak funguje míchání barev, jak používat nástroje a stopy, jak vyplňovat výběr barvou, přechodem či vzorkem a že je tu i speciální doplněk Gfig, který v samostatném dialogu nabídne jednoduchý vektorový editor.Součástí kapitoly jsou také dvě praktická cvičení, na kterých si používání nástrojů sami vyzkoušíte. Nebylo by však na škodu, kdyby podobných cvičení bylo dvojnásobné množství.

Řezáme, škálujeme a  překlopujeme

Posun, ořez, rotace, škálování, perspektiva, naklonění, překlopení, … Šestá kapitola vás provede problematikou transformace obrázků s příkladem narovnání perspektivou zkřivené vysoké silážní věže. Stejným způsobem můžete narovnat třeba nakřivo vyfocený horizont aj.

Sedmá kapitola se věnuje retuši obrázků, přičemž bere v úvahu opět standardní nástroje v hlavním okně. Pomocí nich můžete opravit obrázek klonovacím razítkem, léčením a GIMP dokonce nabízí i perspektivní klonování, pomocí kterého bude třeba klonované okno na budově v blízkosti velké a ve vzdálenosti naopak malé a podle úhlu pohledu také zakřivené. Pokud mému popisu nerozumíte, neděste se, v knize pochopitelně najdete názorný obrázek takového 3D klonovacího nástroje. A samozřejmě nechybí ani příklad – tentokráte retuš vad na fotografii s dvojicí křečků.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Transformace v GIMPu a cvičení se zkřivenou silážní věží

Každý pokročilý editor si samozřejmě musí poradit s vrstvami. GIMP sice neumí připojit k vrstvě efekty (stín, reliéf, osvit aj.) jak to znáte z třeba z Photoshopu nebo Paint Shop Pro Photo X2, za to ale celkem dobře pracuje s maskami. Autor nakonec nezapomněl ani na vyčerpávající popis všech překrývacích režimů vrstev, které vlastně určují, v jakém vztahu budou dvě na sobě položené vrstvy. Jedna může druhou zesvětlit nebo ztmavit aj. Kapitolu uzavírá opět cvičení, ve kterém překrývání vrstev a masek využijete pro vyrovnání kontrastu fotografie.

Devátá kapitola se věnuje barvám, modelům RGB, CMYK, práci s barevnými kanály, jasem a dolaďováním fotografií. Vůbec celá kniha, ačkoliv je určena pro uživatele GIMPu, stejně dobře poslouží jako pěkně a názorně zpracovaná reference prakticky každého pokročilého editoru. S barvami se totiž pracuje podobným způsobem v každém bitmapovém editoru.

GIMP jako nástroj pro úpravu fotografií

GIMP lze použít nejen jako retušovací kreslítko, ale i jako nástroj pro úpravu fotografií.Digitální fotografii je věnovaná desátá kapitola a dvacet stran. Nechybí tipy, jak odstranit z fotografie ISO šum, jak je to s vyvážením bílé a jakým způsobem vytvořit skutečně pěknou černobílou fotografii. Nakonec ještě zmínka o tom, že v GIMPu lze pomocí doplňku zpracovávat i RAW formáty většiny digitálních zrcadlovek a EVF ultrazoomů a cvičení s ukázkou jak uměle simulovat hloubku ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odstranění ISO šumu a simulace menší hloubky ostrosti

Poslední tři kapitoly se věnují filtrům, popisu, jak si je nainstalovat a jak používat filtry z Photoshopu, kterým GIMP také rozumí. Nechybí ani stručný popis základních skriptů – GIMP lze automatizovat pomocí jazyka Python. Předposlední kapitola se pak už skutečně pouze ve zkratce věnuje GIMPu z pohledu webdesignéra. Dozvíte se, jak lze připravený návrh rozřezat na části, že GIMP umí vytvářet obrázkové mapy a nechybí samozřejmě ani závěrečné cvičení s tvorbou grafické hlavičky webové stránky.

Poslední třináctá kapitola na jedenácti stranách seznámí čtenáři s doplňkem GAP (GIMP Animation Package), který z rastrového editoru vytvoří celkem použitelný animační nástroj.

Ideální adept do sbírky

GIMP. Praktická uživatelská příručka se hodí skutečně pro každého. Naprostý začátečník se seznámí s pokročilejší rastrovou grafikou, své si ale díky publikaci utříbí i zkušenější uživatele, který se doposud omezovat jen na ty nejčastější operace od ostření po jednoduchou retuš. Kniha patří k tomu nejlepšímu, co o GIMPu u nás vyšlo, pokud si tedy chcete rozšířit nebo upevnit obzory, tato investice v ceně zákaznického vlakového jízdného Brno – Praha se určitě vyplatí.

Na přiloženém CD najdeteGIMP 2.4.2 pro Windows, Linux i Mac OS X, zásuvné moduly, stopy a palety pro GIMP a všechna cvičení použitá v knize.

Gimp. Praktická uživatelská příručka
AutorJosef Vybíral
Cena249 Kč
Počet stran, přílohy280 + CD
Koupit knihu

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.
Diskuze (9) Další článek: Google Sites na vlastní doméně pro každého

Témata článku: Kniha, Mozila, Příručka, Podobný nástroj, LASO, Jízdné, CMYK, Pokročilý editor, Josef, Předposlední verze, Gimp, Netradiční prostředí, Základní popis, TWAIN, První pohled, Barevný profil, Reliéf, Nezvyklé prostředí, Pokročilé odstranění, Perspektiva, Nástrojová lišta, Barevný kanál, Pokročilý filtr, Druhá strana, Celá kniha, Největší ultrazoom na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5