Gigaset M101: sériově bez drátů

Ptáte se na trend dneška v přenosu dat? Rozhodně bych tipoval vzduch nebo lépe řečeno radiové vlny. Firma Siemens chce být u toho.
Ptáte se na trend dneška v přenosu dat? Rozhodně bych tipoval vzduch nebo lépe řečeno radiové vlny. Firma Siemens chce být u toho.

Trochu jiný „bezdrát“
Německá firma Siemens je známá svojí kvalitou a důkladností, s jakou tvoří své produkty. Když jsem uslyšel o bezdrátovém řešení přenosu dat od této firmy, byl jsem si jist hned několika věcmi. Bylo mi jasné, že výrobek bude mít snadnou obsluhu a vynikající uživatelskou dokumentaci, nebude patřit do kategorie nejlevnějších a Siemens určitě nebude slepě kopírovat již existující konkurenci, ale přijde s něčím trochu odlišným a inovativním. Podívejme se dál, zda nebo jak moc jsem se ve svém očekávání mýlil.

Siemens Gigaset M101 Data je krabička přibližně o rozměrech obalu na CD, která se dá na své širší podstavě snadno umístit do blízkosti počítače či modemu. Je laděná do obvyklých lomených nazelenalých a béžových barev společnosti Siemens. Kromě vlastní jednotky obdržíme ještě externí zdroj, jeden sériový kabel s 9pinovými konektory na obou koncích a uživatelskou příručku v českém a anglickém jazyce. Čím se výrobek Gigaset M101 Data odlišuje od většiny své konkurence v oblasti rádiového přenosu? Na rozdíl od ostatních nepřenáší data v řádech megabitů, ale kilobitů.

Ne LAN, ale sériová linka!
Snížení přenosové rychlosti o řád se vám asi nebude zdát jako jednoznačný přínos. Ani se nedivím. Gigaset M101 Data nenahrazuje přenosové médium typu lokální počítačové sítě. Umožní uživateli jaksi prodloužit na vzdálenost několika desítek metrů jeho sériový kabel. Z toho vyplývá i maximální rychlost, jaké je možno sériovou technologií RS232 dosáhnout. Standardní sériový port na počítači řady PC umožňuje komunikovat s okolím maximálně rychlostí 115 200 bitů za sekundu. To je v přepočtu na kilobajty něco kolem 14 kB za vteřinu. Na této rychlosti je tedy teoreticky schopen komunikovat i Gigaset M101 Data. Teoreticky proto, že to je rychlost ideální, která v provozu není prakticky nikdy dosažitelná kvůli určité režii, kterou radiová komunikace má v podobě přenosového pásma, využitého na různé opravné a kontrolní mechanismy. Důležitým ukazatelem použitelnosti zařízení je jeho dosah. V uzavřeném prostoru uvádí výrobce maximální vzdálenost 50 m, ale moje zkušenost se silnými zdmi starých domů toto číslo spolehlivě sníží na polovinu. Použitelnost na volném prostranství by měla být až do vzdálenosti 300 m. Nicméně, tento údaj jsem si nebyl schopen regulérně ověřit v praxi.

Za vším hledej vlny
Siemens do svého přístroje implementoval technologii DECT. Po rozšifrování této zkratky dostaneme název Digital Enhanced Cordless Telecommunications. Jde o standard, který realizuje přenos radiového signálu na frekvenci 1 880 MHz až 1 900 MHz. Tato hodnota je oproti kolegům, nahrazujícím lokální počítačovou síť, o něco nižší, vzhledem k možnostem sériového přenosu je však zdaleka dostačující. Veškerý provoz mezi dvěma stanicemi je šifrován pomocí klíče zadaného uživatelem. Ze sériové technologie vyplývají i možné scénáře nasazení jednotek Gigaset M101. Jednak je to spojení PC-modem nebo PC-PC, a v praxi se již realizuje využití těchto zařízení pro automatizovaný přenos zjištěných dat mezi dvěma průmyslovými počítači. Z výše řečeného vyplývá i to, že na bázi Siemens Gigaset M101 Data nelze vytvořit ač pomalou, ale přesto fungující síť více než dvou počítačů právě proto, že něco takového neumožňuje ani spojení obyčejnou sériovou linkou.

Vzdálený modem
Při práci s Gigasetem jsem se zaměřil hlavně na jeho použití v sestavě PC-modem. Ke komunikaci s Internetem jsem využil již existujícího konta a modem jsem připojil na jednu z jednotek Gigaset. Druhá jednotka byla připojena k počítači. Instalační program našel obě zařízení tak, jak je uvedeno v uživatelské příručce. Pokud se dodrží přesně popsaný postup inicializace a základního nastavení, pak uvést jednotky do bezchybného provozu zvládne i naprostý začátečník. Poté jsem jedné jednotce přiřadil úlohu hostitele a druhé úlohu uživatele. Po vzájemné synchronizaci jsem provedl detekci modemu, a ta skončila úspěšně tak, jako by byl modem přímo připojen k počítači. Navázání spojení s Internetem pak bylo jen otázkou poklepání na ikonu vzdáleného přístupu. S notebookem jsem poté svobodně chodil po celém bytě a data byla stále přenášena maximální rychlostí, jakou modem umožňoval.

Vlny mám rád
O přednosti rádiových vln při přenosu dat by se měl pravděpodobně každý přesvědčit v praxi sám. Pokud respektujeme omezení, týkající se dosahu a rychlosti, pak je přenos vzduchem ideálním doplněním mozaiky jednotlivých médií datové komunikace. Siemens Gigaset M101 Data přispěje k rozšíření této komunikace velkou měrou i příjemně nízkou cenou, kterou bych u značkového výrobku stěží očekával. Velmi podrobný a vysvětlující manuál je velkým plusem a přímočará instalace i snadná obsluha kladou minimální nároky na znalosti uživatele. Pokud si potřebujete o pár desítek metrů prodloužit sériovou linku, pak je podle mého názoru Siemens Gigaset M101 Data v současné době tím nejelegantnějším řešením, které můžete mít.

bezšňůrové rozhraní pro PC, modem aj.
Siemens Gigaset M101 Data Twin
Zdroj: Siemens, Praha
Telefon: (02) 24 19 91 11
Cena: 8 190 Kč bez DPH, 9 992 s DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: komunikace standardem DECT, max. rychlost komunikace 115 200 b/s, bezdrátová komunikace nahrazující sériový kabel
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Povolte rozšířené znaky v názvech souborů

Témata článku: Uživatelská data, Maximální rychlost, RS232, Vlna, Přenos, Modemy, Popsaný postup, M/s, Důležitý ukazatel, Radius, Sériová linka, Drát, Gigaset, Kabelové spojení, Odlišné zjištění, Pomalý provoz, Maximální vzdálenost, Radiová komunikace, Podrobné ladění, Twin, Siemens, Snadná obsluha


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF