Gigant v ČR

Projekt se začal připravovat již v roce 1995, vyjednávací fáze o tom, že se bude vyrábět v Evropě, trvají dva roky. Vlastní rozhodnutí se začalo krystalizovat v září, definitivně se rozhodlo v říjnu.
Tchajwanský počítačový gigant First International Computer (FIC) se rozhodl vybudovat v Rudné u Prahy továrnu na výrobu počítačů. Jedná se o první velkou zahraniční investici do počítačového průmyslu v České republice, pokud pominu 20 miliónů dolarů, který investovaly společnosti Warburg a Pincus do do APP Group.

Společnost FIC byla založena v roce 1979 a začala působit na Tchaj-wanu jako integrátor na domácím trhu. Koncem osmdesátých let se rozhodla vstoupit do oblasti výroby počítačových komponent, kde se začala prosazovat jako assembler počítačů. Po úspěšném zvládnutí této aktivity rozšířila své působení na výrobu komponent, kterých dnes vyrábí širokou škálu včetně monitorů, skenerů a jiných periférií. Velice významný podíl má FIC ve výrobě notebooků. Letošní obrat firmy překročil 1,3 miliardy dolarů.

Dosavadní aktivity tchajwanského giganta na českém trhu mají počátek v roce 1992, kdy se u nás objevily první pobočky společnosti. Její činnost byla zaměřena na distribuci výrobků z Tchaj-wanu a jejich servis. Od příštího roku nastane zásadní obrat – distribuce a servis se převádí na firmy Libra a ProCa. Společnost se za poslední čtvrtletí postupně reorganizuje a převádí na čistě výrobní závod. Ten sám už nebude obchodovat ani samostatné vyvíjet obchodní aktivity. Samotná výroba bude nabíhat po etapách, první počítače z české továrny bychom měli vidět v dubnu příštího roku. Ve druhé čtvrtletí má společnost objednány dodávky ve výši deset tisíc kusů měsíčně, koncem roku 1998 by měla produkce činit již přes 40 tisíc kusů měsíčně.

Rozhodnutí, že se bude vyrábět v České republice, bylo podmíněno dvěma faktory. Prvním z nich byla dlouholetá pozitivní zkušenost s partnery FIC v ČR a druhým ten, že Česká republika zaujímá mezi východoevropskými zeměmi výhodné postavení ať už svou geografickou polohou nebo úrovní vzdělanosti. Také se jeví jako země s nejlépe transformovanou ekonomikou (tenhle fakt trochu nabourávají letošní záplavy a nestabilita na politické scéně). Projekt se začal připravovat již v roce 1995, vyjednávací fáze o tom, že se bude vyrábět v Evropě, trvají dva roky. Vlastní rozhodnutí se začalo krystalizovat v září, definitivně se rozhodlo v říjnu. Vzápětí už byla podepsána objednávka na druhé čtvrtletí roku 1998.

Samotná lokalita Rudná u Prahy byla výsledkem zhruba tříměsíčního hledání, firmě se bohužel nepodařilo zakoupit továrnu, která by vyhovovala jejím požadavkům. Jedním z horkých favoritů pro lokaci továrny bylo i Brno, to však vypadlo z důvodu nedostupnosti letiště. Byl k tomu však i další důvod – zadavatelé zakázek navštívili Brno v průběhu Invexu a byli šokování tím, co se na brněnských ulicích dělo.

Celkové investice do projektu odhaduje společnost na sto miliónů dolarů. Podle vyjádření ředitele českého zastoupení FIC Ladislava Marka nejsou však přímé investice do nemovitosti tak významné jako prostředky vložené do vlastního provozu továrny. V současné době firma pronajala skladovou halu o velikosti šest tisíc metrů čtverečních, ta samozřejmě svými parametry nevyhovuje. Po dokončení stavebních úprav, které se předpokládají v těchto dnech, začne v části haly dílčí provoz. Celá továrna by měla být k dispozici do března příštího roku. Zároveň s tím se budou nabírat první pracovníci, počátkem února se předpokládá již třicet zaměstnanců.

Zpočátku se v továrně budou vyrábět pouze počítače. Vysoce náročná výroba počítačových komponent se vyplatí až při statisícových objemech, kterých je možno dosáhnout až po určité době. Ale z dlouhodobého hlediska se počítá i s převedením této části výroby do České republiky.

Více než devadesát procent vyrobených počítačů půjde mimo hranice České republiky. Co se týká počtu počítačů, které budou uvedeny na český trh, nemohl pan Marek odpovědět, protože distribuci bude provádět zákazník, který si nepřeje být jmenován, naznačil jen, že jde o globální firmu, takže pan Marek nemůže znát jeho obchodní záměry.

Váš názor Další článek: Soudní pře o Internet Explorer nabírá zajímavý směr

Témata článku: Výroba, Příští rok, Náročná výroba, Brněnská pobočka, Warburg, Počítačové komponenty, První kus, Halo, Gigant, Marko, Zásadní obrat


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači