Gigabyte začal nabízet SSD. Budou rychlé a docela levné

Gigabyte asi všichni známe hlavně jako výrobce základních desek a grafických karet. Nyní však firma oznámila, že se pouští pod svojí značkou i do prodeje SSD. První dva modely, které se dostanou na trh, budou o kapacitách 256 a 512 GB.

Jedná se o SSD disky klasické 2.5" konstrukce pro rozhraní SATA 6 Gbps. Disky využívají 3D NAND TLC paměti, připojené na řadič Phison s cache spoléhající se na paměti DDR3L. Obě verze disků nabídnou maximální hodnoty sekvenčního čtení 530 MB/s a 500 MB/s pro zápis. U náhodného čtení a zápisu (4K) nabídkou disky hodnoty 70 000 IOPS a 40 000 IOPS pro 256GB model a 80 000 IOPS a 75 000 IOPS pro 512GB model.

Rozdíl v zápisu je tedy mezi oběma modely značný. Ohledně výdrže obou disků, Gigabyte garantuje 200 TBW spojených s tříletou zárukou. To znamená, že disky vydrží podle výrobce 190 GB zapsaných dat každý den po dobu tří let. Běžný uživatel nemá šanci podobných hodnot dosáhnout, takže disky vydrží v reálném provozu mnohem déle.

Doporučené ceny jsou 69 dolarů za model s kapacitou 256 GB a 120 dolarů za 512 GB. Dle aktuálního kurzu a po započtení DPH by měly ceny pohybovat okolo 1800 Kč a 3100 Kč. Disky by se tak zařadily po bok nejlevnějších 3D NAND SSD disků konkurence. V budoucnu se dočkáme i rychlejších NVMe disku do M.2 slotu.

Diskuze (1) Další článek: Procesory Ryzen utočí na mobilní počítače: letos obsadí 40 nových notebooků

Témata článku: SSD, Gigabyte, Náhodné čtení, Zapsaná data, Doporučená cena, DPH, Dolar, Základní deska, Grafická karta, Klasická konstrukce, Běžný uživatel, Phison, Podobná hodnota, Reálný provoz, Sekvenční čtení, Disk, Maximální hodnota, Model, Čtení, Zápis, NVMe, Tříletá záruka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů