Gigabyte X11: notebook s hmotností pod jeden kilogram

Gigabyte uvedl tenký a extrémně lehký dvanáctipalcový notebook X11, který je tvořen převážně z uhlíkového vlákna a obsahuje moderní platformu Ivy Bridge.

Minulý týden společnost Gigabyte lákala na uvedení tajemného notebooku, který měl být dle tvrzení nejlehčím notebookem na světě díky „šestému elementu“. Ten v tomto případě znamená uhlík, respektive uhlíkové vlákno, ze kterého je tvořeno šasi notebooku.

Gigabyte nový notebook X11 skutečně uvedl a my se na jeho podrobné specifikace a fotografie podíváme blíže.

Gigabyte X11: dvanáctka z uhlíkového vlákna

Notebook Gigabyte X11 má 11,6″ displej, který má bohužel „klasické“ rozlišení 1 366 × 768. S příchodem prvních notebooků s Full HD displejem u patnáctipalcových notebooků je již potřeba na tyto rozlišení pohlížet jako na „nižší“, obzvlášť pokud se objevuje v prémiovém modelu s vyšší cenou.

Klepněte pro větší obrázek
Gigabyte X11: tenký a lehký elegán z uhlíkového vlákna
 

Pokud nezaujme displej, jistě to nahradí samotné šasi, které je vyrobeno z uhlíkového vlákna. Díky tomu je šasi nejen pevné, ale i velmi lehké. Hmotnost notebooku je dokonce pod jeden kilogram, přesně pouze 975 g. Na víku je navíc textura, což je ideální způsob, jak velmi dobře eliminovat otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek
Žádné otisky prstů zajišťuje textura na víku
 

Rozměry jsou taktéž na výborné úrovni, Gigabyte X11 se chlubí v nejtenčím místě tloušťkou pouze 3 mm, v nejtlustším pak 16,5 mm.

Moderní dvoujádra s SSD

Základem Gigabyte X11 jsou 22nm procesory Intel s architekturou Ivy Bridge, konkrétně se jedná o dvoujádrové modely Core i5-3317U (1,7 GHz, Turbo až 2,6 GHz) a Core i7-3517U (1,9 GHz, Turbo až 3 GHz), které se pyšní nejnižší TDP u mobilních modelů od Intelu – 17 W.

Klepněte pro větší obrázek
Velký touchpad má skleněný povrch
 

Procesory obsahují integrovaný grafický čip Intel HD 4000, který oproti minulé generaci přináší výrazně vyšší výkon a podporu nových technologií. Problém nebude ani video s vysokým rozlišením, ani výstupy na externí displeje.

Pro rychlý systém nesmí chybět SSD, Gigabyte v tomto případě použil 128GB model, který stačí na operační systém i většinu nejpoužívanějších programů a uživatelských dat. Na ukládání filmů si ale v případě potřeby budete muset pořídit externí disk. Výměna rychlosti za kapacitu je u tohoto notebooku jistě očekávaná. Pro rychlejší start podporuje notebook i technologii Intel Rapid Start.

Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má pohodlné rozložení
 

Notebook má k dispozici 4 GB operační paměti DDR3, která se nachází přímo na základní desce a nelze ji tedy rozšířit. Pro náročnější uživatele může být tato kapacita nedostatečná, ale tento notebook rozhodně není určen pro náročné použití, čemuž odpovídají i nejúspornější modely procesorů.

USB 3.0 i Bluetooth 4.0

Nabídka portů obsahuje jeden rychlý port USB 3.0 a jeden starší USB 2.0. Kromě nabíjecího konektoru se na notebooku nachází i kombinovaný zvukový výstup a micro SD slot pro paměťové karty. Externí displej lze zapojit pouze přes jediný výstup, kterým je mini DisplayPort. S adaptérem by ale neměl být problém ho proměnit na jiné výstupy a připojit tak i starší a nepodporované monitory nebo projektory.

Klepněte pro větší obrázek
K dispozici je port USB 3.0 a mini DisplayPort
 

Samozřejmostí je WiFi, webkamera (1,3 MPix) a mezi novinkami lze nalézt i Bluetooth 4.0, které se pyšní vysokou rychlostí přenosu a především nízkou spotřebou v klidu i při zatížení. Klasický ethernet port byste ale na notebooku hledali těžko. Konec tohoto portu zrychlila už jeho velikost, která zkrátka není kompatibilní s takto tenkými notebooky.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi tenký notebook
 

Klávesnice notebooky Gigabyte X11 má 95% velikost standardní klávesnice, což by spolu s mezerami mezi klávesami mělo znamenat pohodlné psaní i delších textů. Pod klávesnicí se nachází kvalitní a především velký skleněný touchpad s podporou multitouch (více dotyků zároveň), která ale již začíná být běžnou záležitostí u většiny touchpadů.

  • Displej: 11,6″, 1 366 × 768
  • Procesor: dvoujádrové Core i5-3317U (1,7 GHz) nebo Core i7-3517U (1,9 GHz), 22 nm
  • Grafický čip: Intel HD 4000 v procesoru
  • Operační paměť: 4 GB DDR3
  • SSD: 128 GB
  • Výbava: WiFi, 1 × USB 3.0, 1 × USB 2.0, mini DisplayPort, čtečka karet micro SD, webkamera, Bluetooth 4.0
  • Baterie, výdrž: 35 Wh (4 730 m Ah), neznámá
  • Rozměry, hmotnost: 29,7 × 19,2 × 0,3-1,65 cm, 975 g
  • Cena: od 23 000 Kč s DPH, Windows 7 Home Premium nebo Professional (64 bit)

Dorazí v červenci

Gigabyte zatím neupřesnil koncovou cenu za tento model, očekává se však v rozmezí 1 000 až 1 300 dolarů, tedy v oblasti nad 23 000 Kč s DPH. Za tuto cenu je jisté, že se Gigabyte pokouší s X11 tak trochu konkurovat MacBooku Air, což se mu vzhledem ke kvalitním materiálům použitých u tohoto modelu docela vede.

Gigabyte X11 je velmi lehký a tenký, vzhledem k vyšší ceně ale trochu kazí dojem použitý displej, který má nižší rozlišení, než by se pro rok 2012 slušelo. Gigabyte zatím také mlčí o výdrži, ta by však neměla být nikterak nízká. Použité čipy Ivy Bridge jsou ty nejúspornější mobilní verze, které Intel nabízí, proto by neměl být problém se dostat i nad hranici pěti hodin. Oficiální uvedení na trhu by mělo proběhnout příští měsíc, nezbývá tak než čekat, až notebook dorazí k prvním reálným testům výdrže i kontroly zpracování.

Diskuze (10) Další článek: Seznam.cz spustil titulní stránku na IPv6

Témata článku: Hardware, Notebooky, Gigabyte, Jed, Externí SSD, Mini USB, Nejpoužívanější program, Lehký problém, Tenký notebook, Tenký model, Ideální způsob, Uhlíkové vlákno, Kvalitní klávesnice, Kilo, Uhlík, Nabíjecí konektor, Hmotnost, Nízké rozlišení, Skleněný touchpad, USB klávesnice, Použitý displej, Mini klávesnice, Klasické rozlišení, Micro SD, Micro USB, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači