Gigabyte Brix: ultrakompaktní počítač v krabičce

Miniaturní počítač už neznamená nízký výkon na úrovni Atomu, ale i plný výkon mobilních čipů Core. Jeden takový představil i Gigabyte.

Výrobci se na miniaturní počítače více zaměřují už od spuštění prvních úsporných Atomů, které si však nevybudovaly dobré jméno kvůli nízkému výkonu a ve starších případech i poměrně vysoké teplotě a následnému hluku ventilátorů.

Mezi výrobci takových počítačů patřil například Asus (Eee Box) nebo Zotac (Zbox), minulý rok ale uvedl Intel vlastní platformu - NUC, která je přizpůsobena pro mini ATX rozměry a obsahuje klasické mobilní čipy řady Core.

Další do řady se přidá společnost Gigabyte, která představila miniaturní počítač Brix.

Gigabyte Brix: výkonná, ale malá krabička

Gigabyte nabízí několik variant miniaturního počítače Brix, který může mít v základu dvoujádrové procesory Intel Celeron 1037U (1,8 GHz), Intel Core i3-3227U (1,9 GHz), Core i5-3337U (1,8 GHz, Turbo až 2,7 GHz) nebo nejvýkonnější Core i7-3537U se základní frekvencí 2 GHz s režimem Turbo až 3,1 GHz. Modely Core podporují HyperThreading, takže je možné zpracovat až čtyři vlákna najednou.

Klepněte pro větší obrázek
Gigabyte Brix - počítač doslova do ruky

Procesory jsou založeny na třetí generaci Core, jedná se tedy o 22nm architekturu Ivy Bridge. Zatím nebylo oznámeno, kdy se objeví novější verze s čipy Haswell, které by měly přinést ještě nižší spotřebu a o trochu vyšší výkon. V nejvýkonnějším modelu Core i7-3537U je integrovaný grafický čip Intel HD 4000, který by sice měl stačit pro akceleraci videa a běžné použití, pro hraní novějších to však stačit nebude.

Klepněte pro větší obrázek
Počítač je nutné vybavit operační pamětí a SSD

Gigabyte Brix je učen pro použití vlastních komponent, jedná se tak o základ, který si každý uživatel osadí komponenty, které potřebuje. K dispozici jsou dva sloty so-dimm pro operační paměti DDR3 (1333 nebo 1 600 MHz), které lze osadit maximálně dvěma 8GB moduly s celkovou kapacitou 16 GB. Kvůli malým rozměrům lze použít pouze SSD do rozhraní mSATA. Modely pro mSATA bohužel neposkytují takové kapacity, jako pro SATA, takže pro interní úložiště rozhodně nepočítejte s velkou kapacitou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá úhledná krabička v sobě skrývá celý počítač. Při provozu se naše verze s Core i5 docela zahřívá, ventilátor o sobě dává vědět i při nižší zátěži

Připojíte i dva monitory

Brix je dodáván s WiFi kartou (mini PCI Express) s podporou 802.11n, pro připojení do sítě je ale vybaven i gigabitovým portem ethernet (Realtek RTL8111E).

Jednou z výhod je možnost připojit dva monitory přes digitální výstup, konkrétně jde o HDMI a mini DisplayPort. Pro rozšíření kapacity lze použít externí disky, protože na zadní i přední straně je rychlý port USB 3.0, který by v kombinaci s pevným diskem nebo SSD neměl omezovat rychlost čtení nebo zápisu.

Zadní strana ukrývá ještě napájecí konektor – počítač má klasický externí zdroj jako u notebooku a zámek Kensington.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici jsou dva rychlé porty USB 3.0, LAN, dva výstupy na monitor a zámek

I když je Brix tvořen především základní deskou s rozměry 10 × 10,5 cm, jeho celková velikost je samozřejmě o trochu větší. Rozměry počítače jsou tak 11,44 × 10,76 × 2,99 cm. Díky malým rozměrům není problém počítač přimontovat třeba na zadní stěnu monitoru, se standardem VESA (75 × 75 i 100 × 100) se počítá a v balení se nachází i potřebné kit pro uchycení.

  • Procesor: dvoujádrový Intel Celeron nebo Core i3/i5/i7 (Ivy Bridge)
  • Grafický čip: integrovaný v procesoru
  • Operační paměť: dva sloty so-dimm pro DDR3 (max. 16 GB)
  • SSD: slot mSATA
  • Výbava: WiFi, 2 × USB 3.0 (přední a zadní strana), HDMI, mini DisplayPort, ethernet, zámek Kensington
  • Rozměry: 11,44 × 10,76 × 2,99 cm
  • Napájení: externí adaptér (19 V, 3,42 A)
  • Cena, OS: neznámá, bez OS
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Brix už máme v redakci, a tak jsme se do něj podívali. Podrobný test s měřením najdete v nejbližším novém čísle časopise Computer

Co je malé, nemusí být levné

Gigabyte zatím nezveřejnil koncové ceny, dle neoficiálních informací by se ale měly levnější verze dostat pod úroveň 300 dolarů (přibližně 7 000 Kč s DPH), nejvýkonnější varianta by však naopak měla tuto hranici přesahovat.

I když se cena zdá na první pohled relativně dobrá, vzhledem k dodatečným nákladům na interní SSD, operační paměti, případně i operační systém Windows, se snadno dostanete přes deset tisíc korun. V tomto případě ale neplatíte za výkon a možnosti rozšíření, ale spíše za miniaturní rozměry, které se mohou v mnoha případech hodit nejen do domácnosti, ale i pro podnikové použití.

Diskuze (19) Další článek: Oracle a Dell se spojují. Je to i pomsta HP

Témata článku: Hardware, Počítače, Gigabyte, Mini USB, Časopis bridge, Nejvýkonnější varianta, Intel Core I7, Externí SSD, Podnikové použití, Zadní strana, Mini počítač, Intel Core I3, Přední strana, Core i5, Realtek, Brix, Napájecí zdroje a adaptéry, Intel Nuc, Malý rozměr, Nejvýkonnější SSD, Malá krabička, Gigabyte Brix, Notebooky bez os, Krab, Kra, Notebooky levně na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk