Gigabajtový SparQ pro všechny

Díky chybě v modelu mechaniky SyQuest 270 se firma na trhu skoro pohřbila a uvedení mechaniky SparQ je evidentní důkaz jejího sebevzkřišení.
Společnost SyQuest si na první listopadové dny připravila ze všech možných překvapení jedno z největších, a tím není nic jiného, než zahájení prodeje zbrusu nového produktu - mechaniky SparQ. Hned první pozoruhodný fakt je ten, že se firma neobtěžovala ohlásit, že tuto novou mechaniku na magnetická média vyvíjí a kdy ji uvede na trh, ona rovnou ohlásila, že produkt je na světě a hned teď můžete zasílat objednávky.

Pouze jeden gigabajt

Nová mechanika SparQ pracuje (v horizontální i vertikální poloze) pouze s vlastními výměnnými disky o celkové kapacitě 1 GB, které, ačkoliv vypadají velice podobně jako cartridge pro SyQuest SyJet či Iomega Jaz, jsou s nimi i s čímkoliv jiným navzájem nekompatibilní. Právě ona kapacita je na první pohled velice zarážející vzpomeneme-li si, že kapacita disků SyJet je o rovný půl gigabajt větší, což vypadá od společnosti jako krok zpět (narozdíl od takové Iomegy, která u nové mechaniky Jaz 2 drive naopak expandovala na rovný dvojnásobek, což jsou gigabajty dva). Veškeré vysvětlení těchto marketingových záhad však spočívá v jediném slově - cena.

Pohádková cena

Nasazená prvotní cena je totiž natolik neuvěřitelně nízká, že okamžitě klíčí pochybnosti, zda-li je vůbec něco takového možné - za mechaniku se požaduje 200 dolarů (6400 korun) a za jednu disketu 39 dolarů (1250 korun), k dispozici je i tříkusové balení disket za rovných 100 dolarů (3200 korun), což jsou přibližně poloviční hodnoty výše jmenovaných mechanik. Orientace je tak zřejmá - na jednotlivé uživatele osobních počítačů, ať již doma či v kanceláři (SOHO), mezi které se SyQuest bude snažit SparQ protlačit nejvíce. Z ní také vyplývá skutečnost, že mechanika je k dispozici pouze ve dvou verzích, externí pro paralelní port a interní s připojením na EIDE sběrnici, a navíc lze nyní provozovat pouze na platformách Windows 3.1 a Windows 95, což jsou charakteristiky pro typického uživatele, pro které je mechanika určena a který ani netuší nic o funkci SCSI zařízení či existenci jiných operačních systémů.

Přesvědčí také svou kvalitou?

Vzhledem k takové ceně však mnohý potenciální zákazník zapochybuje o kvalitě produktu, o které ho bude muset společnost SyQuest přesvědčit. Záruka na mechaniku je jeden rok, na cartridge pět let. Technické parametry také nemluví proti - vyhledávací doba činí 12 ms, přenosová rychlost 3,7 až 6,9 MB/s u EIDE modelu a 1,25 MB/s u verze pro paralelní port. Příjemným vylepšením je také vyměňování disků v mechanice, které je možno dělat i když je mechanika vypnutá. Vymoženosti jako usínání mechaniky, automatické čištění média, ochrana dat proti zápisu a spousta dodávaného software, které se u takových mechanik staly samozřejmostí, nechybí ani tady.

Udělá SyQuest stejnou chybu podruhé?

Dalším faktem, o kterém není jasné, zda mluví pro či proti, je samotný vývoj společnosti. Díky chybě v modelu mechaniky SyQuest 270 se firma na trhu skoro pohřbila a uvedení mechaniky SparQ je evidentní důkaz jejího sebevzkříšení, nemyslím si proto, že by firma učinila tuto chybu podruhé a uváděla na trh výrobek, který kdyby byl opět nekvalitní, tak by ji protentokrát na trhu ve víru konkurence utopil úplně.

Dalším lákadlem je soutěž, které se můžete zúčastnit i vy, stačí, když jim zašlete návrh na obálku pouzdra cartridge SparQ, přičemž můžete vyhrát celkem 50 těchto disket - to už by výherce patrně přesvědčilo si k nim onu mechaniku dokoupit.

Oficiální informace jak o novém produktu, tak i o firmě hledejte na webové stránce http://www.syquest.com.

Váš názor Další článek: Odpovídá Kevin Cavanaugh, viceprezident firmy Lotus Corp.

Témata článku: Software, Windows, Soho, Cartridge, Spa, Gigabajt, Poloviční kapacita, Nová chyba


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu