Gigabajtový SparQ pro všechny

Díky chybě v modelu mechaniky SyQuest 270 se firma na trhu skoro pohřbila a uvedení mechaniky SparQ je evidentní důkaz jejího sebevzkřišení.
Společnost SyQuest si na první listopadové dny připravila ze všech možných překvapení jedno z největších, a tím není nic jiného, než zahájení prodeje zbrusu nového produktu - mechaniky SparQ. Hned první pozoruhodný fakt je ten, že se firma neobtěžovala ohlásit, že tuto novou mechaniku na magnetická média vyvíjí a kdy ji uvede na trh, ona rovnou ohlásila, že produkt je na světě a hned teď můžete zasílat objednávky.

Pouze jeden gigabajt

Nová mechanika SparQ pracuje (v horizontální i vertikální poloze) pouze s vlastními výměnnými disky o celkové kapacitě 1 GB, které, ačkoliv vypadají velice podobně jako cartridge pro SyQuest SyJet či Iomega Jaz, jsou s nimi i s čímkoliv jiným navzájem nekompatibilní. Právě ona kapacita je na první pohled velice zarážející vzpomeneme-li si, že kapacita disků SyJet je o rovný půl gigabajt větší, což vypadá od společnosti jako krok zpět (narozdíl od takové Iomegy, která u nové mechaniky Jaz 2 drive naopak expandovala na rovný dvojnásobek, což jsou gigabajty dva). Veškeré vysvětlení těchto marketingových záhad však spočívá v jediném slově - cena.

Pohádková cena

Nasazená prvotní cena je totiž natolik neuvěřitelně nízká, že okamžitě klíčí pochybnosti, zda-li je vůbec něco takového možné - za mechaniku se požaduje 200 dolarů (6400 korun) a za jednu disketu 39 dolarů (1250 korun), k dispozici je i tříkusové balení disket za rovných 100 dolarů (3200 korun), což jsou přibližně poloviční hodnoty výše jmenovaných mechanik. Orientace je tak zřejmá - na jednotlivé uživatele osobních počítačů, ať již doma či v kanceláři (SOHO), mezi které se SyQuest bude snažit SparQ protlačit nejvíce. Z ní také vyplývá skutečnost, že mechanika je k dispozici pouze ve dvou verzích, externí pro paralelní port a interní s připojením na EIDE sběrnici, a navíc lze nyní provozovat pouze na platformách Windows 3.1 a Windows 95, což jsou charakteristiky pro typického uživatele, pro které je mechanika určena a který ani netuší nic o funkci SCSI zařízení či existenci jiných operačních systémů.

Přesvědčí také svou kvalitou?

Vzhledem k takové ceně však mnohý potenciální zákazník zapochybuje o kvalitě produktu, o které ho bude muset společnost SyQuest přesvědčit. Záruka na mechaniku je jeden rok, na cartridge pět let. Technické parametry také nemluví proti - vyhledávací doba činí 12 ms, přenosová rychlost 3,7 až 6,9 MB/s u EIDE modelu a 1,25 MB/s u verze pro paralelní port. Příjemným vylepšením je také vyměňování disků v mechanice, které je možno dělat i když je mechanika vypnutá. Vymoženosti jako usínání mechaniky, automatické čištění média, ochrana dat proti zápisu a spousta dodávaného software, které se u takových mechanik staly samozřejmostí, nechybí ani tady.

Udělá SyQuest stejnou chybu podruhé?

Dalším faktem, o kterém není jasné, zda mluví pro či proti, je samotný vývoj společnosti. Díky chybě v modelu mechaniky SyQuest 270 se firma na trhu skoro pohřbila a uvedení mechaniky SparQ je evidentní důkaz jejího sebevzkříšení, nemyslím si proto, že by firma učinila tuto chybu podruhé a uváděla na trh výrobek, který kdyby byl opět nekvalitní, tak by ji protentokrát na trhu ve víru konkurence utopil úplně.

Dalším lákadlem je soutěž, které se můžete zúčastnit i vy, stačí, když jim zašlete návrh na obálku pouzdra cartridge SparQ, přičemž můžete vyhrát celkem 50 těchto disket - to už by výherce patrně přesvědčilo si k nim onu mechaniku dokoupit.

Oficiální informace jak o novém produktu, tak i o firmě hledejte na webové stránce http://www.syquest.com.

Váš názor Další článek: Po divokých dnech světových burz nastává uklidnění

Témata článku: Software, Windows, Cartridge, Soho, Nová chyba, Spa, Poloviční kapacita, Gigabajt


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu