Giga Research: Vývoj webových portálů je s Microsoftem levnější

Microsoftem zaplacená případová studie ukazuje, že vývoj webových aplikací na platformě .Net je levnější než při použití Javy a Linuxu. Zveřejněná zpráva je dalším krokem v nové kampani, kterou chce Microsoft Linux porazit na základě ověřitelných faktů.
Zpráva společnosti Giga Research zveřejněná tento týden podává výsledky průzkumu, který se zabýval náklady na vývoj a provoz webových aplikací v prostředí Microsoft .Net a Java 2 Enterprise Editon na Linuxu. Výsledky byly sestaveny na základě podrobných rozhovorů IT personálu dvanácti vzorových firem z nichž sedm používá platformu Microsoft a pět Linux a J2EE.

Výsledky studie ukazují, že mezi náklady na vývoj a pořízení software pro vývoj webových aplikací jsou ve dvou zvolených případech výrazně odlišné. Z velké části za to může rozdíl cen mezi produkty BEA a Oracle, které Giga Research srovnával s Visual Studiem .Net a Microsoft SQL Serverem. Ve velkých organizacích odhaduje Giga Research náklady na software v případě platformy Linux/J2EE na 160 000 dolarů ročně, zatímco v případě Microsoftu jde o 46 000 dolarů. Ve středně velkých podnicích se poměr mírně mění, ale stále zůstává výhodný pro Microsoft při odhadovaných cenách 17 775 dolarů pro Linux/J2EE a 7 158 USD pro Microsoft.

Další výrazný vliv na celkové náklady má doba, kterou trvá vývoj aplikací portálového typu, ta je u J2EE/Linuxu o třetinu delší než při použití nástrojů dodávaných Microsoftem. Giga Research odhaduje, že celkové náklady na vývoj aplikace na klíč při použití Linuxu a Java 2 Enterprise Edition a její tříletý provoz dosáhnou výše 2.2 milionu dolarů. Při využití platformy Microsoft jsou odhadované náklady o 600 000 dolarů nižší.

Sám spoluautor zprávy a vicepresident společnosti Forrester Research, která Giga Research vlastní, ale upozorňuje, že výsledky jsou platné pouze pro přesné zadání výzkumu. Ten se zaměřil na vývoj portálových aplikací a výsledky tudíž nejsou globálně aplikovatelné na celou škálu možných nasazení Linuxu. Situace se mění i v případě, že společnosti v současnosti využívají Unix a hledají levnější alternativu, díky snadnější konverzi se u nich Linux jeví jako výhodnější řešení.

PHP a MySQL mimo záběr

Jasnou námitkou ze strany zastánců Linuxu bude srovnání .Net platformy s komerčními linuxovými produkty, když se pro tvorbu portálových řešení nabízejí volně dostupné projekty PHP a MySQL. Důvodem, proč se pracovníci Giga Research srovnáním s MySQL a PHP nezabývali je fakt, že tyto prostředky nepoužívá ani jedna z pěti „linuxových“ společností, které sloužily jako vzor pro případovou studii.

Výsledky výzkumu Giga/Forrester Research jsou v krátkém období už druhou publikovanou zprávou, která má manažery přesvědčit o výhodnosti software společnosti Microsoft. Minulý čtvrtek přišla redmondská společnost s benchmarkem, který vykazoval lepší výkon kombinace Wintel ve srovnání s Linuxem na IBM z900 mainframe při nasazení jako webový nebo souborový server. V závislosti na dané úloze dosahovala platforma Wintel výsledků lepších o 25-300 %. Oba výzkumy jsou součástí nové strategie společnosti Microsoft, která místo kontraproduktivního agresivního postupu vůči Linuxu zvolila přesvědčovací kampaň založenou na faktech.

Pro tu si Microsoft vybírá úlohy, ve kterých jsou jeho produkty schopné dosáhnout lepších výsledků než konkurence. Tato snaha je pochopitelná, podle statistických údajů publikovaných společností Gartner Group vzrostly prodeje linuxových serverů ve srovnání s uplynulým rokem o celých 58,5 %, přičemž celkový růst prodejů serverů na platformě Intel dosáhl 29,9 procenta.

Diskuze (83) Další článek: Microsoft reaguje na díru v záplatě

Témata článku: Microsoft, Linux, Linuxová aplikace, Výhodný software, Podrobný rozhovor, Dodávaný nástroj, Dodávaná aplikace, Giga, Portál, Celá studie, Krátké období, Research, Vývoj, Celkové náklady, Přesné zadání, Webový portál


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 36

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů