Giga Research: Vývoj webových portálů je s Microsoftem levnější

Microsoftem zaplacená případová studie ukazuje, že vývoj webových aplikací na platformě .Net je levnější než při použití Javy a Linuxu. Zveřejněná zpráva je dalším krokem v nové kampani, kterou chce Microsoft Linux porazit na základě ověřitelných faktů.
Zpráva společnosti Giga Research zveřejněná tento týden podává výsledky průzkumu, který se zabýval náklady na vývoj a provoz webových aplikací v prostředí Microsoft .Net a Java 2 Enterprise Editon na Linuxu. Výsledky byly sestaveny na základě podrobných rozhovorů IT personálu dvanácti vzorových firem z nichž sedm používá platformu Microsoft a pět Linux a J2EE.

Výsledky studie ukazují, že mezi náklady na vývoj a pořízení software pro vývoj webových aplikací jsou ve dvou zvolených případech výrazně odlišné. Z velké části za to může rozdíl cen mezi produkty BEA a Oracle, které Giga Research srovnával s Visual Studiem .Net a Microsoft SQL Serverem. Ve velkých organizacích odhaduje Giga Research náklady na software v případě platformy Linux/J2EE na 160 000 dolarů ročně, zatímco v případě Microsoftu jde o 46 000 dolarů. Ve středně velkých podnicích se poměr mírně mění, ale stále zůstává výhodný pro Microsoft při odhadovaných cenách 17 775 dolarů pro Linux/J2EE a 7 158 USD pro Microsoft.

Další výrazný vliv na celkové náklady má doba, kterou trvá vývoj aplikací portálového typu, ta je u J2EE/Linuxu o třetinu delší než při použití nástrojů dodávaných Microsoftem. Giga Research odhaduje, že celkové náklady na vývoj aplikace na klíč při použití Linuxu a Java 2 Enterprise Edition a její tříletý provoz dosáhnou výše 2.2 milionu dolarů. Při využití platformy Microsoft jsou odhadované náklady o 600 000 dolarů nižší.

Sám spoluautor zprávy a vicepresident společnosti Forrester Research, která Giga Research vlastní, ale upozorňuje, že výsledky jsou platné pouze pro přesné zadání výzkumu. Ten se zaměřil na vývoj portálových aplikací a výsledky tudíž nejsou globálně aplikovatelné na celou škálu možných nasazení Linuxu. Situace se mění i v případě, že společnosti v současnosti využívají Unix a hledají levnější alternativu, díky snadnější konverzi se u nich Linux jeví jako výhodnější řešení.

PHP a MySQL mimo záběr

Jasnou námitkou ze strany zastánců Linuxu bude srovnání .Net platformy s komerčními linuxovými produkty, když se pro tvorbu portálových řešení nabízejí volně dostupné projekty PHP a MySQL. Důvodem, proč se pracovníci Giga Research srovnáním s MySQL a PHP nezabývali je fakt, že tyto prostředky nepoužívá ani jedna z pěti „linuxových“ společností, které sloužily jako vzor pro případovou studii.

Výsledky výzkumu Giga/Forrester Research jsou v krátkém období už druhou publikovanou zprávou, která má manažery přesvědčit o výhodnosti software společnosti Microsoft. Minulý čtvrtek přišla redmondská společnost s benchmarkem, který vykazoval lepší výkon kombinace Wintel ve srovnání s Linuxem na IBM z900 mainframe při nasazení jako webový nebo souborový server. V závislosti na dané úloze dosahovala platforma Wintel výsledků lepších o 25-300 %. Oba výzkumy jsou součástí nové strategie společnosti Microsoft, která místo kontraproduktivního agresivního postupu vůči Linuxu zvolila přesvědčovací kampaň založenou na faktech.

Pro tu si Microsoft vybírá úlohy, ve kterých jsou jeho produkty schopné dosáhnout lepších výsledků než konkurence. Tato snaha je pochopitelná, podle statistických údajů publikovaných společností Gartner Group vzrostly prodeje linuxových serverů ve srovnání s uplynulým rokem o celých 58,5 %, přičemž celkový růst prodejů serverů na platformě Intel dosáhl 29,9 procenta.

Diskuze (83) Další článek: Microsoft reaguje na díru v záplatě

Témata článku: Microsoft, Linux, Linuxová aplikace, Dodávaný nástroj, Vývoj, Výhodný software, Celkové náklady, Dodávaná aplikace, Giga, Research, Přesné zadání, Portál, Celá studie


Určitě si přečtěte

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?