GIF bude volný

Za pár dní, 20. června, vyprší patent na komprimovací algoritmus LZW (Lempel-Ziv-Welch) použitý ve formátech GIF a TIFF. Čekejte spousty vylepšených freewarových programů.
Oblíbený grafický formát GIF jež vznikl v 80. létech minulého století je založen právě na tomto kódování. Tvůrci sharewarových a freewareových grafických editorů a prohlížečů budou moci zahrnout ukládání v tomto formát do své aplikace bez obav z licenčních poplatků.

Držitelem patentu je firma Unisys. Poplatky za licenci začala vybírat u programů ukládajících do formátu GIF až od prosince roku 1994. Doté doby je nevyžadovala. Pro komerční firmy jako např. Adobe Systems s jejich grafickými editory a drahým software pro editaci fotografií Photoshop nebyly licenční poplatky problém. Pro tvůrce levných nebo nekomerčních aplikací však vybírání poplatků problém byl.

Také z tohoto popudu se začalo pracovat na formátu, který by nebyl zatížen patenty. Je to formát PNG (Portable Network Graphics), který měl GIF 100% nahradit. Organizace schvalující standardy v oblasti internetu W3C (World Wide Web Consortium) vydala své první doporučení PNG v říjnu 1996. Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) začala práci na jeho ratifikaci tohoto formátu o dva roky později. PNG se již běžně používá, ale ne v takovém měřítku jak se ze začátku předpokládalo. Nyní vzniká otázka, zda se PNG prosadí výrazněji v době, kdy již nebude známější GIF zatížen poplatky i když je technicky lepší. GIF například nabízí jen paletu maximálně 256 barev, a fotografie je proto lepší ukládat ve formátu JPEG (Joint Photographic Experts Group).

20. června přitom padne americký patent, Ten evropský (a japonský) vyprší až příští rok. Proto bude existovat určité mezidobí, kdy freewarové programy ukládající ve formátu GIF, budou například oficiálně dostupné jen pro Spojené Státy.

GIF je také oblíbený na malé animace, reklamní proužky atp. I zde vznikla bezplatná alternativa – formát s názvem MNG (Multiple-Image Network Graphics). Lidé jsou však konzervativní a proto se mnohem častěji setkáte s obrázky ve formátu GIF než PNG, i když všechny novější prohlížeče formát PNG zobrazit umí.

Témata článku: Prohlížeče, Licenční poplatek, Levná alternativa, Poplatek, GIF

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 158

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji