Genealogická firma slibuje, že podle vaší DNA sestaví playlist na Spotify

Genealogická firma slibuje, že podle vaší DNA sestaví playlist na Spotify

Jak asi zní váš rodokmen? To je otázka, kterou jste si nejspíš nikdy nepokládali, ale lidé v genealogické společnosti Ancestry ano. Navázali spolupráci se Spotify a slíbili, že když si u nich necháte prozkoumat vaši DNA, dostanete vygenerovaný playlist, který přesně odpovídá vašim předkům a minulosti.

Ancestry patří mezi desítky genealogických společností, které aktuálně existují na trhu. Princip funguje tak, že firmě odešlete svoji DNA (nejčastěji ve formě slin) a ta z nich zjistí, z jakého etnického regionu původně pocházíte (Acestry jich vytyčilo 350) a případně vám poskytne kontakt na neznámého příbuzného, pokud jej bude mít.

Ancestry je v tomto ohledu největší společností na světě a otestovala již 10 milionů lidí, tudíž seznámit se s potenciálním příbuzným, o kterém nevíte, není nereálné. Člověk může rovněž zjistit, že byť bydlí v Česku, má například východoasijské kořeny nebo něco jiného, co vůbec nečekal.

Dosud zákazník od Ancestry získal pouze přístupové údaje na stránku, kde se dozví, jaké informace testy odhalily. Nově ale na stránce přibyla i položka Spotify, kde si z těchto informací můžete nechat vygenerovat playlisty. Odhalil váš test DNA, že máte předky ve Švédsku? Pak čekejte, že v playlistu najdete Swedish House Mafia. Máte je v Německu? Pak v playlistu nejspíš skončí Rammstein. Výběr hudby funguje podle regionů a nabídne ty hudebníky, kteří jsou v konkrétním regionu výjimeční.

Podle zástupců Ancestry a Spotify má novinka lidi nalákat více si zjistit o kultuře, ze které pochází. „Jak zákazníkům nejlépe pomoci zažít jejich kulturu a ne o ní jen číst? Muzika byla jasná volna,“ komentoval pro Quartz novinku viceprezident Ancestry Vineet Mehra.

A jak by dopadl playlist průměrného Čecha? Podle loňského průzkumu Masarykovy univerzity v Brně jsou Češi poměrně divokým mixem. Slovanské kořeny má jen 35 procent populace. Další třetina má germánsko-keltský původ a deset procent vikingský. Zbytek se dělí mezi například židovský původ a Sibiř s jižní Evropou. Šance, že ve svém playlistu najdete Karla Gotta, je tak malá, ale existuje.

Diskuze (6) Další článek: V Německu vozí cestující první vlaky na vodíkový pohon

Témata článku: Spotify, Evropa, MyHeritage, Německo, DNA, Quartz, Ancestry, Česká republika, Slovan, Švédsko, Sibiř, Největší společnost, Karel Gott, Židovský původ, Playlist, KELT, Slib, Přístupový údaj, Rammstein, Průměrný čech


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle