GemTeku TV-Live a Radio 21: rádio i televize u vás

Nejčastějším zdrojem informací je v současnosti televize, rádio a Internet. Vše může zahrnovat jeden počítač, i ten váš, pomocí zařízení od GemTeku TV-Live a Radio 21.
Tomáš Opatřil: Nejčastějším zdrojem informací je v současnosti televize, rádio a Internet. Vše může zahrnovat jeden počítač, i ten váš, pomocí zařízení od GemTeku TV-Live a Radio 21.

Televize se vším všudy
TV Live je zařízení, které spojuje výhody klasických TV karet a navíc přibyla podpora Internetu – lze tedy sledovat televizi i provozovat videokonference. Obraz má tradiční formát 320 × 240, který můžete zvětšit až na 640 × 480, ale v tomto rozlišení si obraz vychutnáte jen z větší vzdálenosti.

Signál získáte buď přes externí anténu, která je standardní součástí balení, nebo přes klasický anténní rozvod. Z osobní zkušenosti doporučuji druhou možnost. Ne každý má totiž to štěstí, že žije v oblasti se silným signálem. K zařízení můžete samozřejmě připojit klasické video nebo videokameru přes konektor cinch, případně můžete využít vstup SVHS. Pro případ připojení videokamery pro konference je připraveno i napájení 5 V.

Trochu těsno v kabelu
TV Live je hodně náročná na využití přenosové šířky USB, takže raději zapomeňte na současnou práci s druhým zařízením USB. Celkem snadno však lze snímat statické obrázky, a to pomocí tlačítka přímo na zařízení. TV Live podporuje televizní standard PAL i NTSC. Je možné přiobjednat již zmíněnou kameru (Webcam), dálkové ovládání nebo software pro teletext.

Rozepisovat se o výhodách USB je asi zbytečné. Přesto si neodpustím připomenout, že snadnější instalaci počítačového příslušenství pod Windows 98 si asi už těžko dovedu představit. Vše podstatné se skrývá za fialovou krabičkou obdélníkového tvaru. K instalaci stačí zapojit kabel USB do zdířky v počítači. Protože na některých počítačích a noteboocích nemusí napájení ze sběrnice USB stačit, naleznete v krabici konektor, který dodává potřebné napětí z konektoru pro klávesnici.

Radio 21 – bez starostí o místo (uvnitř počítače)
Společnost GemTek Technology přišla na rozhraní USB i s FM rádiem. Na rozdíl od tradičních FM karet, pro které bylo potřeba někdy i velmi složitě uvolňovat místo uvnitř počítače, se mohl výrobce soustředit na vzhled výrobku.

Celý zázrak se skrývá v krabičce diskovitého tvaru, jejíž rozměry nepřesahují velikost 8 cm v průměru. Uprostřed disku je konektor pro připojení antény, která je standardní součástí dodávky.

U kabelu, který připojíte do slotu USB, je i kabel s konektorem RCA, což je běžný jack, který se používá třeba u zvukových karet. Tímto konektorem můžete připojit buď reproduktory, nebo zvukovou kartu – pak lze hudbu i nahrávat.

K rádiu je dodávána disketa s ovládacím softwarem. Můžete předvolit až 200 stanic (20 × 10 sad) pomocí automatického nebo jemného (frekvence se posunuje po 0,05 MHz) ručního ladění. Klasikou jsou funkce wake-up či sleep. Zatímco wake-up spustí rádio v přesně stanovený čas (samozřejmě jenom při zapnutém počítači), sleep rádio vypne.

Není to trochu drahý špás?
Kdyby se mě někdo zeptal, proč by si měl kupovat relativně drahé zařízení jen kvůli tomu, abych si z počítače udělal rádio, pak musím po pravdě odpovědět, že nevím. Stejně tak ale nevím, proč by si někdo měl kupovat např. televizi nebo lyže. Chci tím jen říct, že řada věcí, které si koupíte, jsou jen nástroje pro uspokojení vašich potřeb a tužeb. Já jsem si toto zařízení nakonec velmi oblíbil – a můj počítač se jím alespoň trochu polidštil.
rádio pro USB Radio 21 USB
Zdroj: 3Stars, Přerov
Telefon: (0641) 20 61 01
Cena: 950 Kč bez DPH
1 159 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: rozsah 87–108 MHz, 200 volitelných stanic, záznam zvuku přes zvukovou kartu
televize pro USB USB TV-Live
Zdroj: 3Stars, Přerov
Telefon: (0641) 20 61 01
Cena: 4 990 Kč bez DPH
5 376 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: TV Tuner PAL (5,5 MHz a 6,5 Mhz), vstup Cinch a S-VHS (PAL, SECAM, NTSC), ukládání pohyblivého videa do AVI
Diskuze (1) Další článek: Xerox C8: další céčko do rodiny

Témata článku: Internet, Televize, Rádio, Cinch, TV +, Radio 1, Teletext, NTSC, USB kabely, FM Tuner, TV Live, Internet Radio, FM Radio, Drahé zařízení, Tel, Radio, Wake, Potřebné napětí, Klasické USB, Webcam, Live TV, Televize 82 cm, Televize na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux