Už v lednu jsme se přímo od Nvidie dočkali oznámení, že se chystá nové desktopové grafické monstrum v podobě GeForce RTX 3090 Ti, která se tak z pohledu výkonu dostane nad dosavadního krále desktopových grafických karet – GeForce RTX 3090.
Z původní představení podrobností koncem ledna ale sešlo a i když Nvidia nikdy neoznámila, proč k uvedení a prodeji dochází až nyní, čas konečně nadešel.
Jak vymáčknout z Ampere poslední kapky
Nvidia měla dlouho dobu pro desktopy nejvýkonnější model GeForce RTX 3090, který má nejvyšší TDP 350 W, potřebuje obří chladiče a také výkonné zdroje. V profesionální oblasti však Nvidia dodávala ještě výkonnější čipy s architekturou Ampere, které měly ještě o trochu více jader cuda a případně i další vylepšení.

S GeForce RTX 3090 Ti se tak Nvidia rozhodla udělat nejspíše poslední posun v oblasti čipu i pamětí na hranici, která bude asi konečnou pro tuto generaci. GeForce RTX 3090 Ti je postavená na čipu GA102-350, který obsahuje 84 grafických bloků s 10 752 jádry cuda (GeForce RTX 3090 jich má 82, respektive 10 496 jader cuda), s čímž souvisí i mírně vyšší počet jader pro ray tracing (84) a tensor jader (336).
Nvidia ale také zároveň zvýšila frekvence tohoto čipu na 1 560 MHz v základu a 1 860 MHz při turbu. Tyto hodnoty se pochopitelně budou mírně měnit dle modelu a případného přetaktování přímo z výroby.

Další změna nastala i u pamětí. Stále se sice jedná o rychlé GDDR6X s kapacitou 24 GB s 384bitovým rozhraním, ale frekvence narostla z 19,5 GHz na 21 GHz. Tím se zvedla propustnost z 936 GB/s na 1 008 GB/s. Je jasné, že takové propustnosti lze efektivně využít až při velmi vysokém rozlišení, minimálně 4K a více.
S navýšením všech těchto parametrů musela ale Nvidia také zvednout TDP, které je místo 350 W rovnou 450 W. Nelze se tak divit tomu, že Nvidia v materiálech uvádí potřebný napájecí zdroj s výkonem minimálně 850 W, ale doporučení je spíše 1000W model.
Chlazení takového monstra má také následky – modely už mají dokonce i obří čtyřslotové chladiče, takže zaberou ve skříni opravdu hodně místa. Aby z důvodu vysoké hmotnosti navíc nebyl namáhán PCI Expres slot, součástí balení je většinou i dodatečná podpěrka nebo jednoduchá nastavitelné lanko pro zavěšení. Z důvodu změny desky bohužel není možné použít blok pro vodní chlazení určený pro klasickou GeForce RTX 3090, takže bude nutné počkat na nové.

Napájení si vyžádalo rovněž upgrade – už se používá nový 16pinový konektor, který je připravený dodávat až 600 W, ale protože se jedná o novinku, kterou současné zdroje nemají, součástí balení jsou adaptéry ze tří osmipinových konektorů PCI Express.
Posílení většiny vlastností ukazuje na to, že bychom se měli dočkat spíše menšího rozdílu. Jaká je tedy realita? To se můžeme podívat díky nejnovějším testům.
Testy z celého světa
Tentokrát se objevilo poměrně málo recenzí, což má nejspíše důvod nejen kvůli dostupnosti, ale také vysoké ceně, kterou probereme později.
Recenze
Guru3D, iGorsLab, TechPowerUp, TweakTown, Wcftech
Videorecenze
BPS Customs, Gamers Nexus, Hardware Unboxed, JayzTwoCents, KitGuruTech, Linus Tech Tips, Pauls Hardware
Jak lze pozorovat v jednotlivých testech, ale i na vybraných grafech, tato karta má problém v tom, že je velmi náročné získat její celý výkon. I v rozlišení 4K totiž začíná být omezována procesorem.
Takže i když je GeForce RTX 3090 Ti v průměru ve hrách asi jen o 10 % výkonnější než GeForce RTX 3090, najdou se speciální případy, kde je to klidně až o 20 %. Například v Cyberpunku 2077 na maximální detaily ve 4K i s ray tracingem (bez DLSS) zvládá karta 24,7 fps, zatímco standardní 3090 jen 20,6 fps. Ale takových případů je velmi málo. Rozhodně ale ukazují, že skrytý výkonnostní rozdíl je větší, než se dá u běžných her využít se současnými procesory.








Zdroj: TechPowerUp
V některých hrách je to dokonce takový problém, že rozdíl mezi těmito kartami je třeba jen 2 % (Assasins Creed: Valhalla 68 fps vs. 70 fps). Pokud tedy hrajete v rozlišení pod úrovní 4K, nemá takřka smysl o této kartě uvažovat. Naopak je určená pro mnohem vyšší rozlišení, třeba i 8K, což prezentuje i Nvidie. Nicméně nepočítejte s tím, že v 8K rozjedete vše na 60 fps.





Z
Zdroj: Guru3D
Třeba takový Doom Eternal karta zvládne ve 4K na téměř 200 fps, zatímco běžná 3090 končí někde kolem 170 fps. To by mohlo zaujmout třeba příznivce monitorů s vysokou frekvencí.
Spotřeba karty je vysoká nejen v klidu, ale hlavně v zátěži, kde mohou špičky dosahovat i přes 500 W. A co teprve, když se rozhodnete kartu přetaktovat. Vzhledem k tomu, že Nvidia už z tohoto čipu tlačí maximum, dalším manuálním zvýšením frekvencí lze dosáhnout kolem 4 až 6 % výkonu navíc, samozřejmě za vykoupenou vyšší spotřebu, teplotu a hluk.
Využijete to nejlepší?
Nvidia stanovila koncovou cenu za GeForce RTX 3090 Ti na 1 999 dolarů, přičemž na našem trhu se objevily první předobjednávky nejlevnějších modelů za přibližně 56 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že se u nás doposud prodávají GeForce RTX 3090 za cenu od přibližně 53 tisíc korun, je to poměrně výhodná cena, která reflektuje zvýšený výkon. Je však nutné mít na paměti, že je opravdu těžké ho využít na maximum. Počítejte s tím, že s touto grafikou musíte mít i ten nejvýkonnější procesor na trhu, abyste minimalizovali omezení procesorem. Jinak si platíte za výkon, který se nedostaví.
Pokud ale aktuálně vyloženě nepotřebujete grafiku, určitě bude rozumnější počkat na novou generaci GeForce RTX 4000, která přinese dle očekávání skokový nárůst výkonu, protože přinese novou architekturu i pokročilejší výrobní proces. Do té doby bude výhodnější si pořídit třeba GeForce RTX 3080 Ti, která má cenu už zase kolem 36 tisíc korun a s mírným přetaktováním poskytuje ve hrách srovnatelný výkon s GeForce RTX 3090.
28 490 Kč až 33 705 Kč