Nvidia | Grafické karty | GeForce RTX 3000

GeForce RTX 3090: obří grafická bestie od Nvidie v testech

  • Nvidia začala prodávat grafickou kartu GeForce RTX 3090
  • Nejvýkonnější model se objevil v testech z celého světa
  • Výkon ve hrách je přibližně o 20 % vyšší než u GeForce RTX 3080

Minulý týden jsme se dočkali začátku prodejů nové grafické karty od Nvidie - GeForce RTX 3080, která v nezávislých testech dosahovala v průměru o 30 % vyššího výkonu než zvládne GeForce RTX 2080 Ti v základním nastavení.

Tentokrát se ale prodejů a recenzí z celého světa dočkal i nejvýkonnější model GeForce RTX 3090, se kterým Nvidia cílí hlavně na profesionály a extrémně náročné hráči, kteří hrají ve vysokém rozlišením. A v článku si vysvětlíme, proč tomu tak nakonec je.

Spousta jader, spousta paměti

GeForce RTX 3090 je postavená na 8nm čipu GA102-300, který si Nvidia nechá vyrábět v továrnách Samsungu. Stejně jako u GeForce RTX 3080 má tento čip 28 miliard tranzistorů, ovšem k dispozici je více cuda jader (10 496 vs. 8 704), ray tracing jader (82 vs. 68), tensor jader (328 vs. 272) a také texturovacích jednotek (328 vs. 272).

Klepněte pro větší obrázek

Frekvence jádra i boost je ale mírně nižší, konkrétně 1 400 MHz v základu a při boostu až 1 695 MHz. GeForce RTX 3080 má v základu 1 440 MHz a boost až do 1 712.

Hlavní předností GeForce RTX 3090 je ale obrovská paměť GDDR6X s kapacitou 24 GB, která má s 384bitovým rozhraním propustnost 936 GB/s a frekvenci 9 750 MHz). Pokud jde o teoretické srovnání TFLOPS, je to 35,6 vs. 29,8 u GeForce RTX 3080. Už zde je vidět přibližně 20% nárůst výpočetního výkonu.

Karta má vyšší TDP 350 W (GeForce RTX 3080 má TDP 320 W), vyžaduje dvojici osmipinových napájejících kabelů a samozřejmě podporuje PCI Express 4.0. Nvidia doporučuje alespoň 850W zdroj. Spotřeby celé sestavy se totiž pohybuje kolem 500 W až 600 W dle konfigurace.

Díky podpoře NVLinku si jich rovněž můžete zapojit více do společného výpočtu, což není možné u nižších modelů

Testy z celého světa

K testům karty se opět dostalo mnoho zahraničních redakcí, které kartu opravdu pořádně otestovaly ve všech možných hrách a konfiguracích. Tentokrát však bylo nutné výkon karty více prověřit i při profesionálním použití a hlavně v rozlišení 8K. Nvidia totiž tvrdí, že GeForce RTX 3090 je první kartou, která umožňuje hraní her v rozlišení 8K, které má 4× více pixelů než 4K (33,2 Mpx vs. 8,3 Mpx) a karta tak musí zpracovat čtyřkrát více dat.

Hlavním důvodem, proč Nvidia přistoupila k tomuto „marketingovému“ lákadlu, je fakt, že nad rozlišení 4K už je u některých her nutná vyšší kapacita paměti. GeForce RTX 3080 má totiž pouze 10 GB, což sice stačí na 4K, rozhodně ale nastává problém u 8K.  

Pokud se zaměříme na průměrný výkon, potvrzují se původní odhady - GeForce RTX 3090 je ve hrách asi o 20 % výkonnější než GeForce RTX 3080. Má to ale spoustu výjimek.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: hexus

I v případě her mohou být totiž rozdíly obrovské. U mnoha her je totiž vidět, že tato karta i při rozlišení 4K naráží na omezení procesoru, podobně jako to už lze pozorovat u Full HD/1440p s grafickou kartou GeForce RTX 3080. Takže zatímco ve 4K jsou rozdíly skutečně kolem 20 % a v nižším rozlišení jsou minimální, v případě 8K už lze najít opravdu velké rozdíly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: TechPowerUp, Guru3D

V rozlišení 8K se už u některých her ukazují rozdíly v kapacitě paměti a tak není problém najít případy, kdy je GeForce RTX 3090 i dvakrát výkonnější než GeForce RTX 3080. Při extrémních konfiguracích s rozlišením 8K některé hry na GeForce RTX 3080 dokonce ani nepustíte. Oproti tomu vám ale třeba dobře poběží na starší GeForce Titan RTX, která má také 24 GB paměti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: OC3D, Kithuru, eTeknix, TweakTown

I 4K je zkrátka pro GeForce RTX 3090 málo a lze říci, že pro nižší rozlišení se tuto kartu vůbec nevyplatí kupovat. Přidaná hodnota pár snímků za dvojnásobnou cenu je zkrátka zbytečnost. Pokud ale honíte každý snímek a máte opravdu hodně peněz, které nedokážete utratit lépe (výkonnější procesor, více paměti, SSD a podobně), tak si s GeForce RTX 3090 koupíte zkrátka maximum, co je na trhu možné.

Náhrada GeForce Titatn RTX

GeForce RTX 3090 se předvádí hlavně v profesionálních aplikacích - ať už pro grafiku, ale i obecné výpočty třeba pro učení umělé inteligence. Zde se ukazuje hlavní výhoda v podobě 24GB paměti.

U jednodušších věcí, které nevyžadují tolik paměti, si GeForce RTX 3080 vede stále slušně a rozdíl je rovněž kolem 20 %. Jakmile ale přijde na lámání chleba a je nutné mít více paměti, rozdíl je klidně i několikanásobný oproti GeForce RTX 3080. V takovém případě je GeForce RTX 3090 skvělou volbou, protože musíme myslet na to, že GeForce Titan RTX stala kolem 70 tisíc korun a mnohem levnější GeForce RTX 3090 má i mnohem vyšší výkon.

PCI Express 4.0 a 3.0

Pokud máte platformu Intel případně starší nebo levnější desku s procesorem AMD, která má ještě sběrnici PCI Express 3.0, nemusíte se bát omezení propustnosti.

Dle testů je totiž rozdíl výkonu mezi PCI Express 3.0 a 4.0 naprosto minimální, alespoň co se týče her a běžných aplikací. Více znatelné je to při nižších rozlišeních, kde jde o jednotky procent, u rozlišení 4K už je to většinou v rámci statistické odchylky. Mnohem větší vliv rozhodně udělá teplota ve skříni, která ovlivňuje teplotu karty a tím pádem i jak dlouho a vysoko se bude udržovat boostovaná frekvence grafického čipu.

Zapomeňte na přetaktování

Zatímco u GeForce RTX 3080 ještě bylo trošku možné taktování, byť v porovnání s minulými generacemi o dost nižší - při velkém štěstí budete rádi za 5 % až 10 % navíc, v případě GeForce RTX 3090 je to ještě horší.

Je znát, že s tímto čipem už jede Nvidia na absolutní hranice a přetaktování je možné jen o pouhých několik procent. Nepomůže dokonce ani vodní chlazení. Jak zkoušel derBauer (odkaz viz výše), i když byla teplota jádra snížená na 50 stupňů Celsia, vůbec se to neprojevilo na možnostech přetaktování. Vodní chlazení tak ztrácí důvod a to i v případě hlučnosti - použité chladiče jsou díky obřím rozměrům tiché i při maximálním využití karty a udrží poměrně slušné teploty.

Vzhledem k tomu, že už se objevily rekordy s GeForce RTX 3080 s kapalným dusíkem a upraveným biosem, který otevírá možností napájení, lze podobný scénář očekávat i pro GeForce RTX 3090. Ovšem to není nic pro běžné použít, pouze trhání rekordů se značným rizikem poškození karty.

Opět „papírový“ start?

Podobně jako u GeForce RTX 3080, která ani týden po začátku prodejů po celém světě stále není běžně k dispozici, je na tom GeForce RTX 3090 stejně. A to i přesto, že má dvojnásobnou cenu 41 tisíc korun ve verzi Founders Edition.

Opět se tak opakuje situace, že zájem je velký a množství karet je malé, takže se dostalo jen na pár šťastlivců, kteří si vystáli frontu nebo stihli objednat pár sekund po zveřejnění na e-shopech.

Karta GeForce RTX 3090 je rozhodně nejvýkonnější grafickou kartou na trhu, ale lze ji doporučit hlavně pro hraní v rozlišení 4K a vyšším. I tak bude rozdíl v průměru kolem 20 %, za což zaplatíte dvojnásobnou cenu oproti GeForce RTX 3080.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud ale patříte mezi profesionály, kteří využijí větší paměť, je tato karta extrémně výhodná a výkonná, protože v takovém případě je nutné ji porovnávat se starší GeForce Titan RTX.

A jak to bude s dostupností? Dle informací putuje do Česka každý týden jen pár stovek kusů GeForce RTX 3080, takže u GeForce RTX 3090 lze očekávat spíše ještě nižší čísla. V příštích měsících lze ale očekávat zvětšení dodávek.

Uvidíme, jak se předvede AMD a zda nová generace grafických karet bude schopná konkurovat nové nabídce od Nvidie, která je opravdu silná a navíc by se měla brzy rozšířit o nové modely. Nejdříve se dočkáme 8GB verze GeForce RTX 3070, která dorazí 15. října.

Diskuze (34) Další článek: Levněji, přesto s ANC: Test bezdrátových sluchátek Sony WH-CH710N

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Samsung, Hry, SSD, GeForce RTX 3000, Ampere, PCI Express, MHz, Kitguru, Grafická karta, Hexus, HardwareCanucks, Founders Edition, GeForce, Hardware Unboxed, Gear Seekers, JayzTwoCents, Nejvýkonnější model, Techgage, Pauls Hardware, Optimum Tech

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5