Nvidia | GeForce RTX 3000

Geforce RTX 3050 a 3050 Ti: notebooky dostávají levné karty pro DLSS a ray-tracing efekty

O chystané grafice RTX 3050 Ti se šuškalo už několik měsíců, ale přesto aktuální oficiální představení odkrylo několik dalších doplňujících informací.

Do levných herních notebooků nově zamíří dvojice grafických karet RTX 3050 a RTX 3050 Ti. Dle typového označení se dá tušit podpora ray tracingu, Nvidia ale u nich bude hodně tlačit další doplňující technologie jako DLSS nebo vylepšený NVEnc. Dle výrobce jde přitom o nový grafický čip, nikoli jen zpomalený již stávající.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Současně s uvedením grafik Nvidie přijdou i nové notebooky s novými Intely

Novinky zatím nenahrazují stávající grafické karty GTX 1650 Ti, případně 1660 Ti. Série 16xx se bude nadále prodávat, ale zřejmě bude muset jít s cenou ještě níž, protože u grafik RTX 3050 a 3050 Ti se počítá s cenou orientačně pod 25 tisíc korun.

Nvidia bude novinky propagovat jako skvělou volbu pro hraní ve FullHD, čemuž má pomoci nejen samotný výkon, ale také podpora DLSS, kdy se herní grafika počítá v nižším rozlišení, aby ji potom část grafického čipu pro strojové učení chytře přepočítala na vyšší rozlišení. Tam, kde 1650 Ti dosáhne výkonem na 35 FPS, slibuje RTX 3050 Ti plynulých 60 FPS jen díky rychlejší grafice. Se zapojením DLSS to dokáže pak RTX 3050 Ti ještě zvednout přes 70 FPS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nvidia slibuje výrazně lepší výkon a podporu ray tracingu a DLSS

Pochopitelně bude RTX 3050 Ti zvládat i ray-tracing, ale spíš čekáme podobnou situaci jako u RTX 2060, která také ray-tracing zvládá, ale pro plynulé pohodlné hraní to moc není. Hlavní motivací pro RTX 3050 Ti by měl být vyšší grafický výkon a podpora DLSS.

Stávající grafika GTX 1650 Ti, rozšířená i v neherních počítačích pro vážnou práci, ukrývá jedno nepříjemné tajemství. Její verze NVEnc – hardwarová akcelerace komprese do H.264 a H.265 – je starší generace než GTX 1660 Ti. To novinky napraví a tedy i základní RTX 3050 dostane výkonnější NVEnc s podporou lepších formátů videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejen hry potřebují výkonnou grafiku, pro střih videa oceníte výkonnější akceleraci

Proto Nvidia ohlásila nejen herní notebooky, ale také profesionální stroje, které dostanou RTX 3050. Konečně tedy i Dell XPS 15 dostane lepší grafiku, jeho vetší verze XPS 17 dokonce RTX 3060. Lenovo představí IdeaPad 5i Pro s grafikou RTX 3050, který slibuje nízkou cenu se zaměřením na kreativní profíky.

Podobně jako v případě dalších grafik série RTX 3000, budou také existovat různé výkonové verze RTX 3050 a RTX 3050 Ti odstupňované podle spotřeby. Bohužel tedy budete muset stále hledat podrobnější specifikace při srovnávání dvou zdánlivě podobných notebooků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Také další vychytávky RTX grafik novinkám nechybí

Novinky dostanou také další technologie RTX grafik jako Nvidia Reflex pro snížení latence ve vybraných hrách nebo Nvidia Broadcast pro vylepšení obrazu a zvuku při streamování. Broadcast přitom nově dokáže odfiltrovat ozvěnu  místnosti a šum ve videu. Toto a další vylepšení dostávají pochopitelně i stávající majitelé RTX grafik.

Samozřejmě otázka panují kolem dostupnosti, ale podle Nvidie by to nemělo být tak zlé. Nové levnější čipy jsou na výrobu jednodušší a z továrny poletí ve velkých objemech. Notebooky ale dnes trpí i nedostatkem displejů, takže grafické čipy nejsou jediným slabým místem. Zatím se ale počítá s uvedením RTX 3050 a 3050 Ti jen pro notebooky. Na desktopech, kde Nvidia dokáže prodat i prach ze skladů, není zatím taková potřeba uvádět levnou grafiku pro masy.

Diskuze (11) Další článek: Od nové pohovky po celý dům. Přehled programů pro návrh stavby a interiéru

Témata článku: Technologie, Notebooky, Nvidia, Intel, Grafické karty, Dell, Lenovo, GeForce RTX 3000, Novinka, Nvidia Broadcast, GeForce RT, GeForce, GTX, Nvidia Reflex, Grafika, Levná karta, DLSS, Grafický čip, Pro, Notebook, Grafická karta, Notebooky na Heureka.cz