Notebooky | Nvidia | Grafické karty

GeForce RTX 3000 jdou do notebooků. Nvidia zvýšila výkon a zlepšila chlazení

  • Nvidia představila tři nové mobilní grafické karty
  • Všechny modely používají architekturu Ampere
  • Kromě vyšší výkonu podporují i vylepšený systém chlazení a řízení spotřeby

Nejdříve to byly servery, posléze jsme se dočkali i na desktopech. Nvidia postupně uváděla nové grafické karty postavené na architektuře Ampere, která přináší výrazný skok ve výkonu, přičemž cena byla nižší než u minulé generace. Dostupnost je sice stále mizerná, ale to už je poměrně dlouhodobá záležitost a týká se i AMD.

Nvidia v rámci letošního virtuálního CESu konečně představila i mobilní grafické karty GeForce RTX 3000, které využívají stejnou architekturu Ampere, a tím pádem přináší všechny skvělé novinky i pro notebooky. Oproti serverovým a desktopovým modelům ale pochopitelně přináší něco navíc – technologie důležité pro mobilní zařízení.

Tři modely mobilních GeForce RTX 3000

Nové herní notebooky si budou moci užívat celkem tří různých mobilních grafických karet řady GeForce RTX 3000. Jedná se o nejnižší GeForce RTX 3060, GeForce RTX 3070 a nejvýkonnější GeForce RTX 3080.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny čipy jsou vyráběné pomocí 8nm technologie v továrnách Samsungu a liší se ve většině parametrů. Pouze mobilní GeForce RTX 3060 s čipem GA106 má 6 GB paměti s 192bitovým rozhraním, oba vyšší modely už mají čipy GA104 a 8 GB (GeForce RTX 3070), respektive 8 nebo 16 GB (GeForce RTX 3080) a 256bitovou sběrnici.

Mobilní grafické karty GeForce RTX 3000 (Ampere)
Nvidia RTX 3060 RTX 3070 RTX 3080
Čip, výroba GA106, 8 nm GA104, 8nm GA104, 8 nm
Jádra CUDA 3 840 5 120 6 144
Frekvence Boost 1 283- 1 703 MHz 1 290-1 620 MHz 1 245-1 710 MHz
Kapacita pamětí 6 GB 8 GB 8/16 GB
Rozhraní pamětí 192-bit 256-bit 256-bit
TDP 60-115 W 80-125 W 80-150+ W

Karty mají rovněž stejný typ pamětí – GDDR6, byť konkrétní frekvence Nvidia zatím neprozradila. TDP je nastaveno v rámci rozmezí dle modelu, nejnižší model má TDP 60 W až 115 W, nejvyšší varianta pak 80 W až 150+ W podle toho, jak vše nastaví samotný výrobce notebooku.

Mezi nové technologie, které přináší architektura Ampere jako taková, patří samozřejmě HDMI 2.1 (výstup 4K@120 nebo 8K@60), schopnost dekódovat AV1 a novější generace enkodérů pro video.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia rovněž zmínila i podporu Resizable BAR, na které spolupracuje s Intelem a která přinese v některých případech i více než 10% zvýšení procesorového výkonu. Důvodem je to, že má procesor k dispozici celou kapacitu paměti grafické karty, do které může přistupovat, což urychluje řadu operací s přenosem dat.

Třetí generace technologie Max-Q

Nvidia už několik let vyvíjí technologii Max-Q, která optimalizuje několik vlastností grafické karty – spotřebu, výkon, teplotu, a tím pádem i chlazení. Nové mobilní karty GeForce RTX 3000 už podporují třetí generaci Max-Q, která využívá možností umělé inteligence.

Klepněte pro větší obrázek

Díky analýze v reálném čase je systém schopen optimalizovat výkon i spotřebu jednotlivých částí grafické karty – hlavního čipu, paměti, napájecích obvodů a také samotného procesoru ve společné základní desce. Funkce Dynamic Boost 2.0 přitom pracuje rychlostí jednoho vykreslovaného snímku, takže během hraní v 60 fps se tak tyto hodnoty upravují 60× za vteřinu.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí technologie Max-Q je i optimalizace hluku použitého chlazení (Whispermode 2.0). Uživatel tak může přímo kontrolovat hluk notebooku při hraní, což sice snižuje výkon, ale nefunguje to hloupě „natvrdo“, avšak rovněž se vše přizpůsobuje v průběhu hraní, respektive vytížení systému v dané chvíli. Technologie nově řídí všechny ventilátory v notebooku, takže byla nutná spolupráce i s výrobci počítačů.

Všechny notebooky ale samozřejmě nebudou podporovat Max-Q, podobně jako dříve s minulou generací, i tato technologie bude výsadou spíše dražších a luxusnějších notebooků s vysokým výkonem.

Ceny od 28 tisíc korun

Nvidia uvedla, že nejlevnější notebooky s grafikou GeForce RTX 3060 budou dostupné od 999 dolarů, což je v přepočtu asi 28 tisíc korun. O něco výkonnější GeForce RTX 3070 bude v noteboocích s cenou od 1 299 dolarů, tedy asi 37 tisíc korun. Nejvýkonnější mobilní model GeForce RTX 3080 bude v zařízeních s cenovkou od 1 999 dolarů (přibližně 56 tisíc korun).

První kousky by měly být na trhu už 26. ledna, přičemž Nvidia slibuje, že s novými kartami bude v prodeji více herních notebooků, které místo displejů s rozlišením Full budou mít zlatou střední cestu – 2 560 × 1440 pixelů. K dispozici má být postupně přes 70 herních „Studio“ notebooků.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (2) Další článek: Herní křeslo od Razer svítí, vibruje a má obří panoramatický monitor

Témata článku: Technologie, Notebooky, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Samsung, Architektura, GeForce RTX 3000, Ampere, GeForce RT, Notebook, Resizable BAR, Čip, Chlazení, Nvidia RTX, GeForce, Grafická karta, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

** Vypnuté vyzvánění mobilního telefonu zvyšuje potřebu lidé kontrolovat přístroj ** Zvláště náchylné jsou k tomu některé typy osobností ** Mobily uvedené do tichého módu tak přinášejí zvýšený neklid a nižší soustředění

Jaroslav Petr
PsychologieMobilní telefon