Nvidia | Grafické karty | RTX 2080

GeForce RTX 2080 Super je nová vylepšená grafika pro náročné. Jak si vede v testech?

  • Nvidia představila novou grafickou kartu GeForce RTX 2080 Super
  • Podobně jako u nových nižších modelů představuje mírné zlepšení ve stejné sérii
  • Nvidia vyplňuje mezeru mezi RTX 2080 a 2080 Ti

Nvidia začátkem měsíce představila dvě nové grafické karty - GeForce RTX 2060 Super a GeForce RTX 2070 Super, které nabídly mírně vyšší výkon než u  stávajících modelů stejné řady. Nyní však přichází s dalším modelem, který je umístěn ještě o něco výše - GeForce RTX 2080 Super.

Jak název napovídá, měli bychom se dočkat vyššího výkonu než u klasické GeForce RTX 2080, otázka tedy zní, o jak velký poměr se jedná a jak jsou na tom nové ceny.

Hardwarový facelift

GeForce RTX 2080 Super od Nvidie používá 12nm čip TU104 s 13,6 miliardy tranzistorů, tedy stejný čip „Turing“ jako má klasická GeForce RTX 2080. Nvidia ale v mnoha parametrech přidala hodnoty, takže označení „Super“ si jistě zaslouží. Počet CUDA procesorů se zvýšil z 2944 na 3072, frekvence jádra se zvýšila z 1 515 MHz na 1 650 MHz a v případě Boostu pak z 1 710 MHz na 1 815 MHz.

Karta má stále k dispozici 8 GB paměti GDDR6 (256-bit), ale frekvence se rovněž zvýšila z 14 Gb/s na 15,5 Gb/s. Díky tomu se zvýšil i teoretický výpočetní výkon v SP z 10,1 TFLOPS na 11,2 TFLOPS, což odpovídá přibližně 10 %. Vyšší výkon je reflektován i vyšším TDP, které je místo 215 W rovnou 250 W.

Mezi porty lze najít poměrně standardní výbavu v podobě tří Displayportů 1.4, jednoho HDMI 2.0b a jednoho VirtualLinku, který kombinuje Displayport, USB a 30W napájení pro USB zařízení.

Testy ze světa

Podrobné recenze nové karty si můžete pročíst na mnoha zahraničních serverech, které otestovaly kartu na různých konfiguracích a hlavně v různých hrách, rozlišeních a nastavení.

Do galerie jsme vybrali pár ukázkových srovnání výkonu v několika hrách a jak je vidět, obvykle je GeForce RTX 2080 Super přibližně o 10 % výkonnější, než je tomu u GeForce RTX 2080. Najdou se ale i výjimky, kde je rozdíl mnohem menší a teprve GeForce RTX 2080 Ti ukazuje svou silou, kdy předhání GeForce RTX 2080 Super běžně o dalších 15 % až 20 %.

Karta je pochopitelně určená hlavně pro hraní ve vysokém rozlišení, na hraní ve Full HD je jí škoda. Alespoň pokud nemáte nutnost hrát v tomto rozlišení třeba při vysokých počtech fps, což je u mnoha herních monitorů s vyšší frekvencí lepší.

Vyšší cena

Nvidia nastavila pro nový model poměrně vysokou cenu. V českých obchodech už lze nejlevnější verze GeForce RTX 2080 Super koupit kolem hranice 20 tisíc korun. Problém je, že cena GeForce RTX 2080 klesla už pod hranici 18 tisíc korun. Desetiprocentní rozdíl v ceně tak vyrovnává i desetiprocentní rozdíl ve výkonu.

Nový model tak nepřináší žádné změny, ale pokud plánujete nákup výkonné grafické karty a GeForce RTX 2080 Ti s cenovkou 29 tisíc korun je mimo vaše cenové rozmezí, je GeForce RTX 2080 Super jasnou volbou v oblasti 20 tisíc korun.

Diskuze (6) Další článek: Huawei chystal chytrý reproduktor s Asistentem Google. Uvalení sankcí mu vystavilo stopku

Témata článku: Hardware, Nvidia, DisplayPort, USB, Grafické karty, RTX 2080, HardwareCanucks, HotHardware, HardwareLuxx, Hexus, Model, Forbes, Hardware Unboxed, Eurogamer, TomsHardware, Vylepšená grafika, Paul Hardware, Boost, TweakTown, Grafická karta, Overclockers, Vortez, Legit Reviews, PC Perspective, GeForce RTX


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 140

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch