GeForce GTX Titan X: grafické monstrum s 12 GB paměti

Nvidia uvedla novou nejvýkonnější jednočipovou grafickou kartu GeForce GTX Titan X, která se pyšní osmi miliardami tranzistorů a 12 GB paměti.

Nvidia už v minulosti představila grafické karty řady Titan a Titan Black, které jsou určené především pro náročné uživatele nejen z oblasti her, ale i pro využití výpočetního výkonu grafického čipu pro různé úlohy. Starší verze byly postavené ještě na architektuře Kepler, ale právě uvedený model GeForce GTX Titan X už používá značně vylepšený Maxwell.

GeForce GTX Titan X: když chcete maximální výkon

I když je hlavní čip GeForce GTX Titan X stále vyráběn starší 28nm technologií, Nvidii se podařilo posunout jeho možnosti na další úroveň. Čip GM200 má celkem osm miliard tranzistorů, což je o téměř miliardu více než u starších modelů Titan. K dispozici je dohromady 3 072 jader CUDA, základní frekvence čipu je 1 GHz a s Turbem až 1 075 MHz.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavá je ale kapacita paměti – 12 GB GDDR5 (384bit) s frekvencí 7 GHz, přičemž na každé straně karty je 12 samostatných paměťových čipů. Taková kapacita grafické paměti je pro hraní samozřejmě zbytečná, ale karta je cílena především na výpočty a Deep learning.

Klepněte pro větší obrázek
GeForce GTX Titan X

Má to ale menší háček – musí vám stačit výkon s pevnou desetinnou řádkou, který je parádní – 7 TFLOPS. S pohyblivou desetinnou čárkou je to ale pouze 0,2 TFLOPS a Nvidia pro tyto účely doporučuje starší a dražší Titan Z, Čip má plochu 601 mm2 a propustnost paměťové sběrnice je 336,5 GB/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
TDP se drží na na úrovni starších modelů, k uchlazení stačí jeden ventilátor

I přes mnohem lepší parametry a výkon má GeForce GTX Titan X TDP stále v úrovni 250 W, stejně jako starší modely. Mezi výstupy je trojice Displayportů (1.2), jedno HDMI 2.0 a jedno DVI. Karta vyžaduje externí napájení v podobě osmipinového a šestipinového PCI Express konektoru.

Testy ze světa

K prvním testům se opět dostala spousta zahraničních webů, které otestovaly karty jak z pohledu různých her ve vysokém rozlišení, tak i v rámci výpočetního výkonu a dalších vlastností. Připravili jsme přehled všech, blíže se podíváme pouze na vybrané grafy.

Karta je samozřejmě určená pro hraní v rozlišení vyšším než Full HD, pokud máte jen Full HD monitor, bude vám bez problémů stačit mnohem slabší model jako třeba GeForce GTX 980/970 a podobně. Jestli ale hrajete v rozlišení 4K a vyšším, poskytne vám GeForce GTX Titan X nejvyšší výkon v rámci jednočipové grafiky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Výsledky měření z různých zahraničních webů

Jak je vidět v grafech, výkon je přibližně o polovinu vyšší než u staršího Radeonu R9 290X a šlape na paty dvoujádrovému Radeon R9 295X2. Každopádně pokud chcete u moderních her dosáhnout i v rozlišení 4K nad 60 snímků za sekundu, budete muset spíše koupit minimálně dva kusy a zapojit je do SLI.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měření spotřeby dle Anandtechu

Spotřeba v klidu je srovnatelná například s GeForce GTX 980 a celý počítač dle měření Anandtechu měl spotřebu v klidu jen 74 W. V případě spotřeby při hraní hry je to ale ještě o trochu více než u Radeonu R9 290X – téměř 400 W. Použitý chladič má už Nvidia prověřený a patří mezi nejtišší v klidu i při zátěži. Výborné jsou možnosti přetaktování, kdy lze na úkor zvýšených teplot, spotřeby i hluku dosáhnout až 15% zvýšení výkonu, což je opravdu hodně.

Video: brutální výkon tří GeForce GTX Titan X ve SLI

Hodně drahé hraní

GeForce GTX Titan X určitě získal pozici nejvýkonnější jednočipové grafiky, ale cena je kulatých 999 dolarů (přibližně 30 000 Kč s DPH). Cena je tak téměř dvakrát vyšší než u GeForce TX 980, čemuž ale nárůst herního výkonu neodpovídá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání poměru ceny, výkonu a spotřeby (Zdroj: Tech Report)

Karta je určena pro profesionály, kteří chtějí využít výpočetní výkon (byť omezeně), použití pouze pro hraní se příliš nevyplatí. Výhodnější varianta je tak například dvojice GeForce GTX 980. Pokud ale chcete to nejlepší na trhu, tak není co řešit. Rozhodně by bylo ale nejrozumnější počkat na uvedení Radeonu R9 390X, který slibuje novou architekturu od AMD i novou formu rychlých trojrozměrných pamětí. Sami jsme zvědaví, jak si ve srovnání s Titanem X povede.

Diskuze (30) Další článek: Nvidia: architektura Pascal přinese tři zásadní novinky

Témata článku: Hardware, Nvidia, Titan X, Storm, File, Maxwell, New Look, GTX, Externí napájení, The Hill, GeForce GTX, Nvidia GTX, OverclockersClub, King, LegitReviews, Hardware Canucks, Uvedený model, Titan, Monstrum, GeForce GT, Výpočetní hardware, Review, GB, Nvidia Geforce, Data

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů