GeForce GTX Titan: 7 miliard tranzistorů grafického výkonu

Nvidia představila nejvýkonnější jednojádrovou grafickou kartu GeForce GTX Titan. Jaké má parametry a jaký výkon nabízí?

Poměrně nečekaně představila společnost Nvidia novou grafickou kartu a i nový grafický čip, který se zcela vymyká současné nabídce modelů. Nvidia k označení nepoužila žádné číslo, což už samo o sobě značí něco speciálního. Nový model má označení GeForce GTX Titan a je založen pouze na jediném čipu. Výkon je ale mířen jako konkurence dvoučipových modelů.

GeForce GTX Titan: sedm miliard tranzistorů

Jednojádrová grafická karta GeForce GTX Titan od Nvidie má jeden 28nm grafický čip GK110, který je založen na architektuře Kepler a obsahuje neuvěřitelných 7,1 miliard tranzistorů. Tomu odpovídá i velikost čipu, která je 512 mm2.

Klepněte pro větší obrázek
Nvidia GeForce GTX Titan a jádro s rozměry 512 mm2 (Zdroj: Nvidia)

Pro srovnání, čip Tahiti od AMD, který má 4,3 miliard tranzistorů, má velikost 365 mm2 a například desetijádrový procesor Intel Xeon (Westmere-EX) s 2,6 miliardy tranzistorů má velikost 512 mm2. Pokud se na velikost čipu podíváme k úplnému začátku čipů, Intel 4004 s 2 300 tranzistory měl rozměr 12 mm2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Specifikace karty zahrnují 6 GB paměti GDDR5 (384bit) na frekvenci 6 GHz, samotný grafický čip má celkem 2 688 cuda procesorů a frekvenci 876 MHz. TDP karty je „pouze“ 250 W. To je ve srovnání s dvoujádrovým modelem GeForce GTX 690 (celkem 3 072 cuda procesorů, celkem také 7 miliard tranzistorů rozdělených do dvou čipů) s 4 GB paměti GDDR5 a TDP 300 W, poměrně slušné TDP.

Maximální specifikace a omezený počet vyrobených kusů znamená také vysokou cenu. Ta je stanovena na kulatých 999 dolarů, tedy stejně jako dvoučipová GeForce GTX 690.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Karta samozřejmě podporuje zapojení 3-way SLI tedy zapojení až tří karet do společného výpočtu. Vyžadováno je jedno 8pinové a jedno 6pinové externí napájení PCI Express, mezi výstupy jsou dva DVI, jeden HDMI a jeden DisplayPort. Pokud jde o výpočetní výkon v SP, dosahuje čip na 4,5 TFLOPS a v případě DP pak 1,3 TFLOPS. Skrze paměťové rozhraní je propustnost až 288 GB/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dvouslotový chladič s masivním pasivním blokem drží kartu na přijatelných teplotách i během maximálního vytížení. Grafické jádro používá technologii GPU Boost 2.0, takže se dokáže na chvilku i přetaktovat na vyšší frekvence. Doporučený zdroj by měl mít výkon minimálně 600 W.

Ze světa: testy výkonu

Nvidia GeForce GTX Titan byla pochopitelně otestována velkým množstvím zahraničních redakcí, jedná se například o Anandtech, Hardware Canucks, Hexus, PC Perspective, Hot Hardware, OCC, The Tech Report, Techgage, Legit Reviews, Bjorn3D, Guru3D nebo Ninja Lane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět z vybraných grafů srovnávacích výkonů, GeForce GTX Titan je bezesporu nejvýkonnější jednojádrovou grafickou kartou od Nvidie. V rámci konkurence v podobě AMD Radeonu HD 7970GE už její výkon není tak vzdálený a starší model od AMD dokáže relativně dobře konkurovat. Stále dobrý výkon řady Radeonů HD 7000 je také jeden z důvodů, proč AMD odsunula uvedení nové generace až na pozdější období tohoto roku.

Na některých webech redaktoři srovnávali i výkon proti modelům se dvěma čipy nebo několika kartám ve společném výpočtu, ale i když takové řešení často poskytuje mírně vyšší výkon, množství plusů znamená větší výhodnost jednojádrové karty, která netrpí tolika problémy při škálování výkonu v některých hrách a spotřeba, hluk a další parametry jsou mnohem lepší.

Spotřeba a hluk

Spotřeba GeForce GTX Titan v klidu patří mezi nejnižší mezi testovanými modely a je na tom podobně jako AMD Radeon HD 7970GE nebo GeForce GTX 680. Zde je vidět znatelná výhoda oproti dvoučipovému řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotřeba a hluk dle měření Anandtechu

Při hraní už je ale spotřeba horší než u srovnatelné konkurence od AMD (Radeon HD 7970GE) o celkem vysokých 50 W v testu na Anandtechu. Hlučnost patří mezi nejnižší jak v klidu, tak i při zátěži.

Výhodnější než dvoučipové řešení

GeForce GTX Titan rozhodně není levná karta a její cena je v přepočtu na naše podmínky téměř 25 000 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrný počet snímků vs cena (Zdroj: The Tech Report)

Pokud se ale podíváme na srovnání ceny a počtu snímků za sekundu, které při hraní získáte, je řešení o trochu lepší, ale také mírně dražší než dvojice Radeonů HD 7970 v zapojení CrossFire. Výkonem je GeForce GTX Titan takřka srovnatelná s dvoučipovou GeForce GTX 690, které má řadu nevýhod.

Diskuze (5) Další článek: Vine Flip: První služba, která tiskne video

Témata článku: Hardware, Nvidia, Tranzistory, Titan, Nejnižší mez, Vyrobené kusy, Xeon W, GTX, Titán, Graf, GeForce GT, Maximální vytížení, Tahiti, GTX 960, Levná karta, Srovnatelný výkon, GeForce, GeForce GTX, Ninja, Nvidia GTX, Tranzistor, Průměrná teplota


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 29

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 132Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů