GeForce GTX 780 Ti: silná odveta od Nvidie

Po výhodných a výkonných modelech nových grafických karet od AMD se rozhodla Nvidia zaútočit na pozici nejvýkonnější grafické karty. Podařilo se to?

Minulý týden a na konci minulého měsíce AMD představilo grafické karty Radeon R9 290 a Radeon R9 290X. Zatímco první jmenovaný model má extrémně výhodný poměr ceny a výkonu, druhý obsadil pozici nejvýkonnější jednojádrové grafické karty na světě a porazil tak i dvakrát dražší GeForce Titan.

Nvidia sice zatím nereagovala větším upravením cen svých modelů, místo toho představila GeForce GTX 780 Ti, tedy vylepšený model GeForce GTX 780, který by měl být v pozici nejvýkonnější modelu od Nvidie.

GeForce GTX 780 Ti: lepší parametry než GeForce Titan

GeForce Titan byla u Nvidia nejlepší desktopovou kartou, určenou nejen pro hraní, ale také pro složitější výpočty. Vzhledem k 6 GB paměti je to patrné, ale ostatní parametry už tak výrazně lepší nebyly. Kromě vyššího počtu CUDA procesorů mělo jádro nižší frekvenci než GeForce GTX 780.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání modelů od Nvidie

Nový model GeForce GTX 780 Ti ale posouvá hranice mnohem dále. Jádro má 2 880 cuda procesorů (o 576 více než GeForce GTX 780 a o 192 více než GeForce Titan) a pracuje na zvýšené frekvenci 875 MHz s možností Turbo na 925 MHz.

Klepněte pro větší obrázek
Počet cuda procesorů je vyšší než u GeForce Titan

K dispozici je sice pouze 3 GB paměti GDDR5, které jsou připojené stále pouze 384bitovou sběrnicí. Nvidia se ale rozhodla náskok AMD (512bitová sběrnice) vyšší frekvencí pamětí, která je 7 GHz. GeForce Titan má paměti pouze na 6 GHz.

Jedná se o stále stejný čip s 7,1 miliardy tranzistorů vyrobený pomocí 28nm technologie, takže Nvidia z architektury Kepler vymáčkla skutečně maximum. TDP karty je 250 W, což je první náznak lepšího parametru než v případě porovnatelných modelů od AMD, které už atakují 300 W. Výstupy jsou dnes již standardní – dva DVI, jeden HDMI a Displayport 1.2.

Klepněte pro větší obrázek

Karta vyžaduje jedno osmipinové a jedno šestipinové napájení PCI Express. Oproti zmíněným kartám AMD, které se pyšní podporou DirectX 11.2 nebo TrueAudio a dalšími, se Nvidia zaměřila na hráče, pro které nabízí technologii ShadowPlay. Nahrávání při hraní je dnes velmi populární, což nasvědčuje množství Let’s play videí na Youtube nebo specializované weby jako Twitch.

Klepněte pro větší obrázek
Větší rozměry čipu znamenají lepší přenos tepla a tedy i nižší hluk efektivnějšího chladiče

Zatímco dříve bylo nutné využít náročný software (například fraps), který velmi snižoval výkon procesoru i dalších komponent a tím snížil i rychlost hry, ShadowPlay celý proces optimalizuje v rámci grafické karty, takže výsledek je, že lze nahrávat se zpomalením pouze v rámci jednotek snímků za sekundu (dle testů 1 až 4 fps). Nvidia tuto technologii nabízí zdarma, není tak nutné utrácet tisíce korun za speciální nahrávací hardware.

Testy ze světa

Vzhledem k parametrům GeForce GTX 780 Ti lze očekávat vysoký výkon, k podrobným testům se dostaly weby CowcotLand, Futurelooks, Guru3D, Hardware Asylum,
Hardware Canucks, Hardware Heaven, Hardware.Info, HotHardware, HTL, KitGuru, LanOC Reviews, Legit Reviews, OCC, PCPer, techPowerUp!
, Tech Report a Anandtech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon GeForce GTX 780 Ti je opravdu velmi vysoký. V některých hrách je sice srovnatelný s Radeonem R9 290X nebo dokonce R9 290, často ale patří mezi nejvýkonnější model v testu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotřeba a hluk dle měření webu Anandtech. GeForce GTX 780 Ti je tišší než konkurenční modely od AMD

Zmíněné výkonné modely od AMD mají problém s vyšší spotřebou a hlukem. V těchto ohledech si Nvidia drží dobrou pozici. Spotřeba je sice velmi podobná, ale karta je především mnohem tišší. Hluk příliš nenaroste ani při zapojení dvou karet GeForce GTX 780 Ti, což se rozhodně nedá říci o Radeonu R9 290X.

Maximální výkon za vyšší cenu

Cena za GeForce GTX 780 Ti je u nás přibližně 16 000 Kč s DPH, což je o tři tisíce více než v případě Radeonu R9 290X (4 GB paměti) a o šest tisíc více, než v případě Radeon R9 290.

Klepněte pro větší obrázek
Poměr ceny a výkonu v rámci všech testovaných her na webu The Tech Report. Nvidia GeForce GTX 780 Ti je sice nejvýkonnější, za mírný náskok si ale dost připlatíte

Rozdíl ve výkonu přitom rozhodně neodpovídá o tolik vyšší ceně. Pokud chcete maximální výkon bez ohledu na cenu, je GeForce GTX 780 Ti jasnou volbou, protože oproti řešení od AMD má menší i hluk i při zapojení do SLI. Z pohledu poměru ceny a výkonu je však stále lepší volbou Radeon R9 290X nebo 290, i přes vyšší hluk. 

Diskuze (8) Další článek: Microsoft na Androidu vydělá 2 miliardy ročně, dotuje tím ztrátový Xbox

Témata článku: Hardware, Nvidia, Titan, Výhodný poměr, AMD Radeon, Náročný software, Kepler, GeForce GT, Cowcotland, Vylepšený model, Fraps, Heaven, Nvidia GTX, .com, Killer, Hawaii, GeForce, OverclockersClub, Mírný náskok, GTX 960, GTX, Stejný čip, Asylum, Nvidia Geforce, ReviewSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid