GeForce GTX 750: architektura Maxwell je tady

Nvidia představila první grafické karty, která obsahují čip založený na nové architektuře Maxwell. Jaké jsou novinky, výkon a spotřeba?

Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali nové architektury od Nvidie pro rok 2014 – Maxwell. Pokud jste překvapení z toho, že se nejedná o typicky velmi výkonné modely, které bývají obvykle představené s novou architekturou jako první, důvod hledejte v „post-pc“ éře.

Nvidia se tak stejně jako další společnosti – Intel, AMD, Apple, Google a další soustředí především na efektivitu a mobilní trh. Cílem už tak není uvedení nejvýkonnějšího modelu a poté postupně uvádět slabší. Nvidia tak poprvé v historii sjednocuje architektury, což prezentuje i nejnovější mobilní čipset Tegra K1, který je už založený na původně desktopovém Kepleru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Od této doby už bude mít Nvidia pro desktop i mobilní segment stejnou architekturu

Od této doby už Nvidia bude mít společnou architekturu pro mobilní zařízení i desktopy, samozřejmě s potřebnými úpravami pro danou oblast.

Efektivní architektura i se starou výrobou

Nvidia se u Maxwellu soustředila na zlepšení efektivity poměru spotřeby a výkonu. Vzhledem k tomu, že TSMC stále nemá použitelnou 20nm výrobu pro složité čipy jako jsou grafické čipy, byla Nvidia bohužel nucená (stejně jako AMD) přistoupit na stejný výrobní proces s 28nm tranzistory jako u minulé generace.

Klepněte pro větší obrázek
Maxwell má výrazně lepší efektivitu výkonu a spotřeby

Jak už víme od nových modelů od AMD, se stejný m výrobním procesem se výkon příliš zvyšovat nedá. Nvidia tak jako první uvádí slabší grafické karty GeForce GTX 750 a GeForce GTX 750 Ti, které jsou postavené proti novým Radeonům R7 260/265.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání poměru spotřeby a výkon se starší architekturou

Oproti GCN 1.0 a GCN 1.1 ale čipy podporují pouze DirectX 11.0, což může být trochu problém pro budoucí použití karet. Z pohledu technologií tak jde o podobnou architekturu jako Kepler. Nvidia se ale pyšní pokročilejší a efektivnější architekturou, která se díky technologii NVENC promítá i v případě enkódování a dekódování videa. Pokud patříte mezi fanoušky H.265, bohužel si budete muset na hardwarovou podporu počkat až v další generaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Maxell má oproti Kepleru dvakrát lepší poměr výkonu a spotřeby, což je vzhledem ke stejné technologii výroby opravdu skvělý výsledek. Dle informací od Nvidie je výkon na jedno jádro o 135 % vyšší než u Kepleru.

GeForce GTX 750 a GeForce GTX 750 Ti

Nvidia uvedla zatím pouze dvě levné grafické karty s architekturou Maxwell – GeForce GTX 750 a o trochu výkonnější variantu GeForce GTX 750 Ti. Oba modely mají stejnou frekvenci jádra GM107 - 1 020 MHz s podporou Turba až do 1 085 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání parametrů GeForce GTX 750 a 750 Ti

GeForce GTX 750 Ti má ale 640 cuda procesorů a paměti GDDR5 s frekvencí 5,4 GHz, zatímco GeForce GTX 750 pak 512 cuda procesorů a paměti GDDR5 na frekvenci 5 GHz. Obě verze používají 128bitovou paměťovou sběrnici, Slabší model má pouze 1 GB paměti a TDP 55 W, výkonnější pak 2 GB paměti a TDP 60 W.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S nízkým TDP tak karty v základní variantě nevyžadují žádné přídavné napájení a mezi výstupy je podporována klasika – DVI, HDMI (1.4a) i Displayport (1.2). Konkrétní volba ale záleží na daném výrobci a modelu.

Testy ze světa

Pro náhled výkonu se podíváme na některé výsledky ze zahraničních testů, které si můžete podrobně přečíst například na webech Benchmark Reviews, Hardware 360, HTL, HotHardware, Legit Reviews, OCC, PC Perspective, Anandtech, Tech Report a dalších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět dle grafů v některých populárních hrách, výkon GeForce GTX Ti je někde mezi AMD Radeonem R7 260X a 265. Mnohem zajímavější je ale srovnání efektivity architektury z pohledu výkonu a spotřeby. Zde je vidět skvělá práce inženýrů Nvidie, kteří dokázali z 28nm výroby vytlačit opravdu hodně. Při stejném výkonu jako u Radeonu R7 260X stačí GeForce GTX 750 o přibližně 50 W méně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o klasické srovnání spotřeby, zde je vidět spotřeba v klidu, která je více méně stejná u všech moderních karet, ale velký rozdíl je při hraní her. Maxwell je při zátěži zkrátka výrazně efektivnější než současná architektura od AMD. Jak ukazují měření, čipy jsou také o dost chladnější a chladič je tak o dost tišší.

Levná a úsporná herní karta

Architektura Maxwell ještě pořádně po stránce výkonu neukázala své možnosti kvůli omezení 28nm technologie, ale nabízí skvělý poměr výkonu a spotřeby. Z pohledu výkonu a ceny jsou stále o trochu výhodnější srovnatelné modely od AMD (Radeon R7 260X a Radeon R7 265).

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání poměru výkonu a ceny dle Tech Report

Pokud ale hledáte levnou kartu pro hraní moderních her a stavíte i trochu úsporný počítač, GeForce GXT 750 s cenou kolem 2 800 Kč s DPH a GeForce GTX 750 Ti za cenu přibližně 3 500 Kč s DPH jistě splní vaše očekávání. Určitě bude ale zajímavější další generace, kdy už oba výrobci konečně představí 20nm čipy. 

Diskuze (1) Další článek: Po Skydrivu dostal nové jméno a pár funkcí i webový Office

Témata článku: Technologie, Hardware, Nvidia, Skvělý poměr, Budoucí použití, Skvělá práce, GTX 960, GeForce GTX, Úsporný počítač, Nvidia Geforce, Architekt, Arc, Turba, DayZ, GeForce GT, OverclockersClub, Nvidia GTX, Review, NVENC, Mobilní hra, Screen, Legit Reviews, Kepler, Nízký TDP, AMD Radeon, Msi na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5