GeForce GTX 660 Ti: střední třída od Nvidie v testech

Nvidia po dlouhém čekání konečně představila novou grafickou kartu ze střední třídy – GeForce GTX 660 Ti. Stojí za to?

Nvidia přišla s novou architekturou Kepler, která je určena pro 28nm technologii výroby, opět později než AMD. Situace se tak opakovala stejně jako minulý rok.

Zpoždění ale Nvidia obhájila velmi dobrými hi-endovými modely, které nabízí slušný výkon, ale zároveň i dobrou spotřebu. Dokonce mírně lepší, než u AMD.

Vysoké ceny hi-endových modelů ale nejsou v hledáčku běžných uživatelů, kteří raději volí střední třídu, která nabízí optimální poměr mezi cenou a výkonem. A zatímco AMD již má tento segment pokrytý s Radeonem HD 7870 Radeon HD 7950, u Nvidie jsme se dočkali až nyní.

Právě přesně mezi tyto modely je namířen nový model GeForce GTX 660 Ti. Jaké nabízí parametry?

GeForce GTX 660 Ti: trochu ořezaná GeForce GTX 670

Karta GeForce GTX 660 Ti od Nvidie je založena na 28nm čipu GK104 s architekturou Kepler. Čip má 1 344 CUDA procesorů a pracuje na frekvenci 915 MHz. Tvoří ho celkem 3,5 miliard tranzistorů. Podobně jako u ostatních modelů řady 600, použít grafický čp se může dle potřeby na chvíli přetaktovat, a to až na frekvenci 980 MHz. Technologie funguje podobně jako je to již delší dobu u desktopových nebo mobilních procesorů od Intelu nebo AMD.

Klepněte pro větší obrázek
Specifikace GeForce GTX 660 Ti od Nvidie

Někteří výrobci ale čip již ve výrobě přetaktují na vyšší frekvenci a zároveň tak zvednou i horní hranici „Turba“. Například Evga u modelu Superclocked má standardní frekvenci čipu 980 MHz (Turbo u běžné verze) a zvýšená frekvence je tak až 1 059 MHz. Výrobci Zotac a Gigabyte se dokonce odvážili překonat hranici 1 GHz již u základní frekvence, automatické přetaktování tak dosahuje mírně přes 1,1 GHz.

Klepněte pro větší obrázek
Odhalená karta s čipem GK104 (Zdroj: Techspot)

Paměti GDDR5 („pouze“ 192bitové rozhraní, GeForce GTX 670 má 256bitové) pracují na frekvenci 6 GHz a mají kapacitu 2 GB. Podobnost s GeForce GTX 670 je vysoká, rozdíly jsou jen velmi malé. GeForce GTX 660 Ti má udávané TDP 150 W, což je o dvacet wattů méně, než má GeForce GTX 670. Karta vyžaduje dvojici šestipinových konektorů PCI Express.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky různých modelů (Zdroj: Legit Reviews)

Karta v počítači zabere dva sloty, důvodem je samozřejmě použitý chladič. Běžná nabídka výstupů obsahuje dva porty DVI, jeden HDMI (1.4) a jeden Displayport (1.2). Pro připojení více karet do společného výpočtu nechybí konektor SLI.

Testy z celého světa

GeForce GTX 660 Ti je již oficiálně k dispozici několik dní, redakce z celého světa ale měly kartu o trochu dříve a objevilo se opět obrovské množství testů z různých serverů, ze kterých si vybere každý. Napříč weby se totiž liší způsob testování, výběr aplikací, her a kombinace použitého hardwaru.

Pokud chcete získat skutečně objektivní informace, můžete si udělat vlastní analýzu návštěvou webů AnandTech, Benchmark Reviews, Cowcotland, eTeknix, Funky Kit, Guru3D - Gigabyte, Guru3D - MSI, Guru3D - Palit, Hardware Canucks, HardwareHeaven, Hardware Secrets, Hi Tech Legion, HotHardware, InsideHW, KitGuru, Legion Hardware, Legit Reviews, Ninjalane, OCC, PCPer, PureOverclock, t-break, Technic3D, TechPowerUp - Palit, TechPowerUp - ASUS, TechPowerUp - MSI, TechPowerUp - Zotac, TechReport, TechSpot, tom's hardware, Tweaktown, Vortez nebo VR-Zone.

Protože se jedná o kartu cílenou spíše na vyšší střední segment, zaměříme se pouze na rozlišení 1 920 ´ 1 080 (1 200). Výkon karty je podobný Radeonu HD 7870 a mírně nižší než u Radeonu HD 7950, to se ale dalo s nastavenou cenovou politikou předpovídat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nvidia ani AMD zkrátka nestřílí ceny od boku a pečlivě zvolí cenu tak, aby odpovídala průměrnému výkonu v porovnání s konkurencí. Nvidia je v některých hrách výrazně výkonnější (například Battlefield 3), u některých má zase větší náskok zase AMD. V oblasti obecných výpočtů (GPGPU) se však AMD stále ukazuje jako jasný vítěz.

Spotřeba

Pokud jde o spotřebu, opět je vidět velmi dobře odvedená práce na architektuře Kepler, která je velmi efektivní. V klidu dosáhla karta, respektive jednotlivé modely, těch nejlepších výsledků, Radeony mají trochu navrch se spotřebou v klidu po delší době.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Spotřeba a hluk patří mezi nejlepší vlastnosti (Zdroj: Anandtech)

Při zatížení GeForce GTX 660 Ti jsou výsledky výborné. AMD dokáže být konkurenceschopné s Radeonem HD 7870, ale Radeon HD 7950 už je téměř o 50 W výše. Pokud jde o hluk nového modelu, vše záleží na typu výrobce a použitém chladiči. Nejtišších hodnot dosáhl model od Gigabytu, ale i ostatní verze patřily mezi nejtišší z testovaných.

Vyplatí se?

Nvidia stanovila koncovou cenu pro GeForce GTX 660 Ti na 299 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem sedmi tisíc korun s daní.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání ceny a průměrného výkonu (Zdroj: Tech Report)

Jak můžete vidět v přehledném porovnání od Tech Reportu, tato cena je vzhledem k výkonu mnohem lepší, než u zmíněných konkurentů AMD v této oblasti. Za menší peníze tak lze získat v průměru podobný výkon, což jistě AMD nenechá jen tak.

Vzhledem k delšímu období prodeje si AMD může snadno dovolit snížit cenu Radeonů v této oblasti o kousek níže a srovnat tak pozice. Nvidia zkrátka doplácí na pozdní příchod, AMD už obrovské množství karet prodalo za vyšší ceny a nyní si může lehce dovolit pouze korekci cen pro lepší konkurenceschopnost. I tak lze ale jistě považovat GeForce GTX 660 Ti za velmi dobrý model, který si u několika redakcí odnesl i různá ocenění.

 

Diskuze (14) Další článek: HP chystá tablet i pro koncové uživatele

Témata článku: Hardware, Nvidia, GeForce GT, GeForce GTX, Střední, Jasný vítěz, Turba, Battlefield, Eteknix, Ostatní verze, GTX, TES, Battlefield 4, Nvidia GTX, Střed, Použitý chladič, Palit GeForce, Objektivní informace, Odvedená práce, Legion, Zvýšená frekvence, GTX 960, Automatické přetaktování, Běžná nabídka, TřídaLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

** Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave ** Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích ** Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony