GeForce GTX 590: dvoujádrová posila od Nvidie

Nvidia uvedla nejvýkonnější grafickou kartu GeForce GTX 590, která obsahuje dva grafické čipy. Bude její výkon stačit na nejsilnější kartu od konkurenční AMD?

Na začátku tohoto měsíce představila společnost AMD nejvýkonnější model do své nabídky grafických karet v podobě Radeonu HD 6990. Ten obsahuje dvojici grafických čipů, z čehož plyne i jeho extrémní výkon.

Odpověď od Nvidie na sebe ale tentokrát nenechala dlouho čekat, včera byl totiž uveden nový model GeForce GTX 590, který je vybaven dvěma grafickými čip y s architekturou Fermi. Jak si vede v porovnání se zmíněným Radeonem, se podíváme díky zahraničním testům, ale nejdříve představíme přesné hardwarové parametry.

Nvidia GeForce GTX 590: podtaktovaná jádra i paměti

Pod masivním dvouslotovým chladičem grafické karty GeForce GTX 590 od Nvidie se ukrývají dvě 40nm jádra GF110 (2 × 3 miliardy tranzistorů) s architekturou Fermi, které ale nepracují na frekvenci 772 MHz jako u jednojádrové GeForce GTX 580, ale pouze na 607 MHz. Důvod je jasný – nižší spotřeba. Aby bylo možné udržet kartu v použitelných mezích spotřeby, bylo nutné snížit frekvenci obou jader. Kompromis v podobě snížení frekvencí je i u 3 GB GDDR5 (2 × 384bit) pamětí, které pracují na frekvenci 3,4 GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Jádra mají celkem 1 024 CUDA procesorů, přičemž dle specifikací je teoretický výpočetní výkon v SP pouze 2,49 TFLOPS, což je méně než poloviční hodnota oproti Radeonu HD 6990, který se pyšní 5,1 TFLOPS. Jádra jsou spojena pomocí známého můstku NF200.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Externí napájení je zajištěno dvojící osmipinových konektorů PCI Express, dle parametrů ale karta nepřekročí hodnotu 365 W, což je ještě o deset wattů méně, než u konkurenčního dvoujádrového Radeonu. Co se týče výstupů, karta nabízí trojici DVI a jeden DisplayPort, který je pouze ve verzi 1.1a.

Klepněte pro větší obrázek

Spousty testů ze světa

Tak tedy vypadá samotná karta a její papírové parametry. Tyto hodnoty nám sice mohou dát jistou nápovědu, skutečný výkon lze ale prověřit pouze ostrými testy ve hrách, protože pro ně je grafická karta určena především.

Klepněte pro větší obrázek
GeForce GTX 580, 590 a Radeon HD 6990

Zahraniční testy, podrobné rozbory a porovnání naleznete na serverech AnandTech, The Tech Report, Hexus, [H]ard OCP, Legit Reviews, PC Perspective, Guru3D, X-bit labs, TweakTown, TechReaction, TechSpot, Hardware Canucks, Benchmark Reviews, Tom’s Hardware, OCAU, t-break, InsideHW, techPowerUp, TechRadar, Hi Tech Legion, HardwareZone, HardwareHeaven, PureOC, bit-tech, OC3D, Overclockers Club, Neoseeker nebo Bjorn3d.

Tady je výběr několika grafů z různých serverů a her:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

GeForce GTX 590 je skutečně pořádnou konkurencí pro Radeon HD 6990. Ve většině případů je sice pomalejší, ale v mnoha hrách naopak poskytuje lepší výkon. Kupovat si grafickou kartu podle konkrétní hry je však pochopitelně nesmysl, takže určitý pohled by vám měl poskytnout například tento graf celkového výkonu ze serveru Techreport, který obsahuje srovnání z testovaných her proti ceně:

Klepněte pro větší obrázek

Potvrzuje, že Radeon HD 6990 je mírně výhodnější z hlediska výkonu. V průměru se ale bavíme o velmi malých rozdílech, jestli hra běží 75 nebo 82 snímků za sekundu je skutečně ve výsledku jedno.

V případě spotřeby a hluku se spolehneme na osvědčený Anandtech:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Spotřeba GeForce GTX 590 je oproti Radeonu HD 6990 vyšší nejen v klidu, ale i v zátěži. Oproti tomu u hluku je situace výrazně ve prospěch Nvidie. Radeon HD 6990 je o více než 13 dBa hlučnější, zatímco GeForce GTX 590 si stále drží hodnoty jednojádrových karet.

Volba pro náročné

GeForce GTX 590 je v prodeji za stejnou cenu jako Radeon HD 6990. Na našem trhu se tak bude jednat o přibližně 16 000 Kč s DPH. Ať už zvolíte řešení od AMD nebo Nvidie, dostanete maximální grafický výkon v jediné kartě, který lze v současnosti pořídit.

Klepněte pro větší obrázek

U AMD můžete využít více výstupů na monitory, Nvidia je zase výrazně tišší. Výběr tak bude záležet na vás a vašich konkrétních požadavcích. Ani v jednom případě však neexistuje špatná volba.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (19) Další článek: Program Kamera: Využití webkamery na 150 %

Témata článku: Hardware, Nvidia, GeForce, Ostrý test, GTX, GeForce GT, GeForce GTX, Legion, Osmipinových konektor, F1, Nvidia GTX, Posila, Fermi, Target, Extrémní zátěž, Špatná volba, Dvouslotovým chladič, AVP, Skutečný výkon, Asus monitory na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

** Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem ** V létě získají jeho jádro pro vývojáře ** Microsoft představí také Windows Terminal

Jakub Čížek | 86Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch