GeForce GTX 480M: výkonná „Fermi“ grafika do notebooku

Po dlouhém očekávání Nvidia oficiálně představila mobilní verzi grafické karty Nvidia GeForce GTX 480M založené na architektuře Fermi.

Společnost Nvidia uvedla své nové grafické karty vycházející z architektury Fermi téměř před dvěma měsíci a nyní oficiálně představila mobilní verzi těchto čipů, které se svým výkonem jistě zařadí mezi nejvýkonnější mobilní grafické čipy určené pro notebooky. Díky použití stejného jádra lze navíc počítat se všemi technologiemi jako u desktopových variant.

Nvidia GeForce GTX 480M: nejdůležitější je příkon

Desktopová verze grafické karty GeForce GTX 480 od Nvidie disponuje obřím čipem GF100, který obsahuje bezmála tři miliardy tranzistorů. Velká univerzálnost, široké výpočetní možnosti a především nová architektura však přinesla větší spotřebu a tepelné vyzařování než u konkurenčních grafických karet od ATI.

Nvidia se rozhodla pro mobilní verzi využít stejné jádro, i když kvůli elektrickým a tepelným omezením notebooků bylo samozřejmě nutné jádro výrazně upravit. Úprava jádra tak vychází ze standardních omezení (TGP – Total Graphics Power – až 100 W) a v konečném důsledku se týkají nejen frekvence jádra, ale také počtu CUDA procesorů. Konečné specifikace mobilní grafické karty GeForce GTX 480M jsou totiž konečně známy.

Klepněte pro větší obrázek 
Nvidia GeForce GTX 480M (MXM)

GeForce GTX 480M má tedy jádro se třemi miliardami tranzistorů, které je vyrobeno 40nm technologií (TSMC) a pracuje na snížené frekvenci 425 MHz. CUDA procesory, kterých je celkem 352 (téměř třikrát více než u předchozích mobilních grafických karet od Nvidie), pracují na dvojnásobné frekvenci 850 MHz. Paměti GDDR5 (256bit) o celkové kapacitě 1 GB běží na frekvenci 1 200 MHz a jejich propustnost je až 76,8 GB/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Dle oficiálních údajů o teoretickém výkonu zvládne karta 18,7 GT/s (Texture Fill Rate) a výpočetní výkon 352 CUDA procesorů je až 897 GFLOPS (desktopová verze má výkon 1350 GFLOPS a 42 GT/s).

Technologie jako na desktopu

Díky stejnému jádru se mobilní verze v podobě grafické karty GeForce GTX 480M může pyšnit stejnými technologiemi jako desktopová varianta. Kromě plnohodnotné podpory DirectX 11 a OpenGL 3.2 se tak můžeme těšit na PhysX (výpočet fyziky ve hrách za pomocí CUDA procesorů), potažmo na podporu všech aplikací a pluginů využívající výpočetní výkon CUDA procesorů, které ve specifických oblastech paralelně náročných úloh poskytují několikanásobně vyšší výkon, než nejvýkonnější čtyřjádrové procesory.

Klepněte pro větší obrázek

Podporováno je také SLI zapojení dvou těchto grafických karet do společného výpočtu scény, stejně tak technologie Optimus, která zajistí plynule přepnutí grafické karty. To umožní provozovat notebook při běžné práci pouze na slabém ale velmi úsporném grafickém čipu (například Intel GMA HD v procesorech Core i5, i7), a v případě potřeby výkonu dojde bez povšimnutí k přepnutí na výkonnou grafickou kartu GeForce GTX 480M.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k nastupujícím 3D trendu nechybí ani podpora technologie Nvidia 3D Vision, která v kombinaci se speciálními brýlemi a kompatibilním 3D displejem (120 Hz) dokáže ve většině hrách, ve speciálních 3D filmech či 3D fotografiích navodit poměrně realistický prostorový zážitek. Technologie vyžaduje operační systém Windows Vista nebo Windows 7. Samozřejmostí je úplná akcelerace HD videa díky PureVideo HD.

Specifikace Nvidia GeForce GTX 480M

  • Frekvence jádra: 425 MHz
  • Počet CUDA procesorů: 352, frekvence 850 MHz
  • Paměti: 1 GB GDDR5 (256bit), 1 200 MHz, propustnost 76,8 GB/s
  • Technologie: SLI (2-way), Nvidia 3D Vision, PureVideo HD, PhysX, CUDA, DirectX 11, OpenGL 3.2
  • Výkon: 897 GFLOPS (SP), 18,7 GT/s
  • Spotřeba: až 100 W
  • Rozhraní: PCI Express 2.0, MXM

První extrémně výkonné notebooky (očekávat lze minimálně 17" modely) s touto grafickou kartou by se měly objevit již v polovině června, mezi prvními výrobci se objeví například společnost Clevo.

Klepněte pro větší obrázek 
Starší notebook Asus G51J s podporou Nvidia 3D Vision

Témata článku: Hardware, Notebooky, Nvidia, Grafik, Mobilní verze, GeForce GTX, Úsporný tranzistor, Grafika, Výkonná grafika, GTX, Obří čip, Mobilní GT, Desktopová varianta, Nvidia GTX, Speciální brýle, GeForce GT, Clevo, Physx, Nvidia 3D Vision, Vision, GeForce, Stejná úloha, Teoretická propustnost, Graf, Nvidia Geforce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 32

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje