GeForce FX opět odložena?

Původně měly být první kousky před Vánocemi, aktuální informace hovoří až o začátku března.
GeForce FX byla oficiálně představena loni na Comdexu. Už při představení bylo jasné, že zatím se nejedná o produkt k uvedení na trh. Nvidia slibovala omezené dodávky GeForce FX ještě před Vánocemi, ty byly ale asi tak omezené, že je nikdo ani nezaznamenal. GeForce FX prostě není. Koncem roku se plány upřesnily, že by se měly první karty objevit v průběhu února, ale i to se zřejmě ještě posune.

Internetový obchod BestBuy začal brát předobjednávky na GeForce FX od BFG Technologies s tím, že k dodání by měly být až od 9. března za cenu 400 dolarů (128MB DDR-2, 400MHz GPU), evropský internetový obchod ComputerBoot bere také objednávky na GeForce FX od Club3D s dodáním na přelomu února a března, ovšem za cenu 699 Euro za kus (256 MB DDR-2 a 500MHz GPU), tedy výrazně nad očekávanou cenou okolo 400 dolarů. Podle x-bit labs jsou podobné termíny i u dalších dodavatelů.

Podle několika zdrojů má Nvidia problémy s výtěžností procesorů na frekvenci 500 MHz, továrna UMC se teprve na GeForce FX učí 0,13mikronovou výrobu a zatím to prostě není tak ideální, jak by se očekávalo.

Z hlediska Nvidie se jedná o velmi nepříjemnou situaci. ATI získala pozici krále předvánočního trhu a současně uvedla několik grafických karet pro nejprodávanější oblast levných grafických karet. Čím později Nvidia uvede GeForce FX na trh, tím více času bude mít ATI na pilování odpovědi. Pokud se GeForce FX dostanou na trh až počátkem března, zcela jistě je potká představení novinek od ATI na CeBITu. Navíc bude GeForce FX nejen pod tlakem konkurence, ale i pod tlakem samotné Nvidie, pochopitelně se totiž vývoj nezastavil a NV31 s NV34 se připravují. Podle neoficiálních informací by měli výrobci desek dostat první procesory již právě počátkem března.

Diskuze (16) Další článek: AMD hlásí rekordní ztráty

Témata článku: GeForce, Nvidia Geforce, První dodávka, Podobný tlak

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost