GeForce Annihilator - Případ pro GPU

Komplexní test grafické karty Creative Labs 3D Blaster Anihilator s převratným čipem GeForce 256. Pokud navíc chcete nahlédnout trochu do budoucnosti čtěte...
Kapitoly článku

Speciální skupina dorazila na místo pět minut po policii. Už první pohled na ohořelé trosky bojového sektoru naznačoval, jak litá bitva mezi 3D akcelerátory trvá. Ani dnes to nevypadalo jako jednoznačná výhra některé ze stran, avšak hluboký kráter a roztavené konstrukce ukazovaly na použití nové mocné zbraně - Annihilatoru. O těchto systémech už v jednotce slyšeli dříve, nyní však měli před sebou praktické výsledky. Velitel se vztekle otočil na šéfa vědeckého oddělení a s důrazem řekl: "Sežeň všechny informace o těch Annihilatorech co máme. Zítra je chci na stole!"

Annihilator - základní fakta

3D Blaster Annihilator je kompletním 2D/3D 256-ti bitovým akcelerátorem. Jeho hlavní čip - GeForce 256 obsahuje na grafickou kartu neuvěřitelné množství 23 miliónů tranzistorů (stejné jak původní Pentium). Vývojovými laboratořemi GeForce je skupina nVidia. Ta je také tvůrcem například známé řady čipů TNT/TNT2.

Vyjmenování všech vlastností GeForce by zabralo příliš mnoho místa a proto zmíním jen ty nejzajímavější:

- plná podpora nových vlastností OpenGL 1.2 a DirectX 7.0, 
- čtyři interní renderovací jednotky,
- speciální geometrický 3D procesor pro transformace a osvětlení (GPU),
- 8 hardwarových zdrojů světla v jedné scéně,
- podpora komprese textur,
- projekce textur, kubické (prostorové) mapování prostředí,
- vynikající akcelerace přehrávání DVD a MPEG2 (Motion Compensation)...

Technologie

Annihilator který máme k dispozici vypadá jako obyčejná grafická karta (vzhledově připomíná TNT2 Ultra Gamer). Kdo by řekl, že se pod větráčkem skrývá 23 mil. tranzistorů vyrobených v technologii 0.22 mikrometru. Karta je vybavena 32MB paměti SDRAM v "pomalejší" variantě SDR (přístupová rychlost jednotlivých modulů je 5.5ns). Pracovní frekvence paměti je 166MHz, grafický čip běží na 120MHz. Je zajímavé, že čip dosud nejvýkonnějších karet TNT2 Ultra běží na 160MHz. Jak ale uvidíte dále, výkon není vždy závislý jen na frekvenci čipu...

Poznámka: Výkonnější varianta karty s pamětmi DDR (Double Data Rate) běžícimi na 200Mhz - Annihilator PRO dosahuje téměř dvojnásobného datového toku - až 6.4GB/s!

Karta může pracovat i v režimu AGP x4 se zrychleným zápisem - fast write. Televizní výstup není osazen (v budoucích verzích se však s ním počítá).

Co je v krabici...

Už samotné balení Annihilatoru je velmi působivé. Obrovská antracitově černá krabice je na rozdíl od konkurenčních tankovo-letadlových kreací velmi elegantní a navozuje podvědomý dojem skutečné síly.


Na rozdíl od konkurence je krabice Annihilatoru antracitově černá...

Programy a ovládače 3D blasteru Annihilator jsou tradičně (jak je u Creative obvyklé) na velmi vysoké úrovni. Příjemné je, že dodávka obsahuje navíc hru Evolve Scout a zejména přehrávač DVD disků WinDVD ve verzi 1.2.93. Dodané technologické dema ukazují nejen co GeForce dokáže dnes, ale především co dokáže při použití nejnovějších technologii zítřka. Žádné hranaté postavy, žádné krabicové automobily - jen krásné detaily a křivky.


Demo Wanda - jako žívá...

Co však je klíčem k dosud nevídaným kouskům? Je nim obsažený grafický procesor GPU.

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,