GeForce 8800 GTS s G92: když gétéčko nestačí

Koncem října nás ohromil výkon GF 8800 GT. Včera se objevil test ještě výkonnější verze v podobě inovované 8800 GTS.

S až kýčovitou historkou o tom, jak jednoho typického úterního odpoledne někdo zaklepal na dveře redaktora poslíček se záhadným balíčkem, přišel včera server TweakTown. A cože prý bylo uvnitř? Lísteček s nápisem „Víte co dělat!“, pod kterým se skrývala 512MB GeForce 8800 GT s grafickým jádrem G92. A ještě jedna drobnost byla v krabici – CD s nápisem „Přehraj mě“, na kterém byly ovladače. Zkrátka příběh, na jehož konci už jen schází zmínka o tom, že CD po instalaci ovladačů v mechanice explodovalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám uteklo, cože to má být GeForce 8800 GTS s G92 a 512 MB paměti, máme tu pro vás krátkou rekapitulaci. Nebude na škodu, těch karet s označením GeForce 8800 GTS už je nějak moc.

Loni v listopadu Nvidia uvedla první GeForce 8800 s jádrem G80. Verze 8800 GTS měla 640 MB GDDR3, 320bitovou sběrnici a 96 stream procesorů. Všechny modely GTS běžely na taktech 500 MHz pro jádro a 1200 MHz efektivně pro paměti.

V lednu Nvidia povolla výrobcům vydávat přetaktované karty. Objevila se tedy řada modelů s přídomkem OC, Extreme, Ultra, a podobně.

V únoru se objevila odlehčená 320MB verze 8800 GTS, která se na nějaký čas stala kartou vyšší střední třídy s nejlepším poměrem výkon/cena.

Prozatím poslední, ještě čerstvou novinkou, byla zpráva o speciální edici GeForce 8800 GTS EE (Extreme Edition) se starším jádrem G80, která má odemčených šestnáct stream procesorů navíc, celkem tedy 112.

Čím se liší nová GTS?

Snad už před oficiálním uvedením GeForce 8800 GT se šeptalo o tom, že se objeví i výkonnější karta se stejným 65nm grafickým procesorem G92, která nahradí stávající GeForce 8800 GTS s čipem G80. Výkon má narůst díky tomu, že má jádro navíc aktivních šestnáct stream procesorů. Čeká se ještě na oficiální takty od Nvidie. Zatím to ze specifikací, které zveřejnila společnost Gigabyte u svého modelu, vypadá, že bude mít oproti GeForce 8800 GT i o něco vyšší referenční takty - 650 MHz pro jádro a 1940 MHz efektivně pro DDR3 paměti.

Karta má ale stejnou šířku paměťové sběrnice, jako G92, na rozdíl od 320bitové sběrnice u starších GTS je tedy jen 256bitová. Propustnost ale karta nahoní na výrazně vyšší frekvenci pamětí. Padají tím i ve srovnání se zvyklostmi obskurní 640MB či 320MB kapacity starší GTS a velikost paměti se vrátí na klasických 512 MB. O tom, že by se mohla objevit i 256MB obdoba staré 320MB karty prozatím nepadla jediná zmínka.

Stejně jako GeForce 8800 GT budou už mít i tyto karty logicky s novým jádrem všechny vymoženosti, které oproti starším GeForce 8800 dostaly nové GeForce 8400 a 8600 a 8800 GT –  tedy akceleraci HD videa pomocí videoprocesoru VP2, funkční přehrávání filmů v HD rozlišení s ochranou HDCP na monitorech, které vyžadují zapojení přes dual-link (dnes prakticky jen 30" LCD s rozlišením 2560×1600). A stejně jako zatím jediný model Nvidie, GeForce 8800 GT, budou určené pro slot PCI Express 2.0 a kompatibilní se starší verzí, kterou má většina z nás v počítači.

Neidentifikovatelný foukající objekt

„Intro“ máme za sebou, a teď k věci. Karta, která přišla balíčkem, vypadá díky absenci nálepek, podle nichž by bylo možné identifikovat původ a nepřítomnosti obvyklých příšerek na nálepce krytu chladiče až prostince. Oproti 8800 GT má dvouslotový chladič, který vyfukuje ohřátý vzduch skrz záslepku ze skříně – to už se také nějaký čas ví z neoficiálních fotografií, co se toulají po internetu. Tvar krytu chladiče je zvláštní, a na můj vkus zbytečně komplikovaný a nepříliš vydařený – ale vzal to ďas, bude to uvnitř skříně.

Klepněte pro větší obrázek 

Podle fotografií je jasné, že se i pod krytem schovává odlišný pasiv – stačí porovnat fotografii se starším typem.

Klepněte pro větší obrázek 

Důležité je, že je větší dvouslotové chlazení tišší a výrazně účinnější.

Karta se napájí přídavným šestipinovým konektorem.

Klepněte pro větší obrázek 

I výstupní konektory jsou standardní.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u 8800 GT je jen jediný SLI konektor, zatímco GeForce 8800 GTX a Ultra má dva. Dopad v praxi? Bude-li SLI s trojicí karet fungovat jen tak, jak je doposud známo, nepůjdou 8800 GTS do této konfigurace osadit.

Klepněte pro větší obrázek

Testovalo se na Core 2 Quad Q6600 přetaktovaném na 3 GHz a osazeném na základní desce Asus Blitz Extreme. Procesoru asistovaly 2 GB 1066MHz modulů DDR3. Srovnány je pět modelů grafických karet – k naší smůle schází asi druhé nejzajímavější srovnání – totiž to s GeForce 8800 GTX či Ultra. Není tedy zřejmé, zdali a v jakých rozlišeních už bude jádro G92 s dalším nárůstem na tyto karty stačit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pár dalších výsledků najdete na TweakTown. Skromný odhad s ohledem na to, že známe výsledky 8800 GT – na základních taktech Ultru ani GTX v průměru nepřekoná, dotahovat se na ni bude pouze v nižších rozlišeních. Po přetaktování (700-750 MHz) by měla podávat obdobné a často i lepší výkony než 8800 Ultra na základních taktech, Ultra jí ale občas ještě uteče ve starších náročných hrách na vyšším rozlišení.

Testy dopadly dle očekávání – karta je často o něco výkonnější, ale rozdíl není příliš velký. Některé testy se ale nejspíš moc nevydařily – rozpaky vyvolává zejména test spotřeby, ve kterém má sestava oproti sestavě s GeForce 8800 GT, tedy téměř stejné kartě s nepatrně nižším taktem jádra a pamětí, o 44 W vyšší spotřebu – na téměř kosmetické změny je do dost velký rozdíl.

Není ale tak úplně nemožný, stačí jen nešťastná shoda okolností – stejné procesory mohou mít různou spotřebu v závislosti na kvalitě křemíku a stačí narazit na lepší kousek 8800 GT, horší kousek 8800 GTS, přidat k tomu obvyklý jev – tedy že se vzrůstající frekvencí jádra stoupá spotřeba rychleji, přidat něco na další stream procesory, připočíst nějakou chybu měření... a je to doma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvláštní jsou i grafy z Crysis na poslední straně testu – při nižším rozlišení 1280×1024 podává karta horší výkony, než 8800 GT, ale při 1920×1200 vede na plné čáře o deset procent. Jenže GT se testovala se starší verzí ovladačů 169.01 a 8800 GTS s verzí 169.09, která má pro Crysis optimalizace, jež se podílí na nezanedbatelném nárůstu výkonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jaká tedy nová GeForce 8800 GTS bude? Uvidíme nejspíš až dalších pořádnějších testů. Zajímat bychom se měli zejména o její spotřebu a vše definitivně rozhodne prodejní cena. První náznaky už najdete i v českých cenících, ale jedna nálepka cenu všech karet stejného typu nedělá.

Výsledky ještě nejsou oficiální, ovladače taktéž ne, takže nemůžeme vyřknout definitivní ortel a skutečnost se ještě může mírně lišit. Nejspíš ale bude mít kvůli vyšším taktům horší poměr výkon/watt, a jak to u výkonnějších karet bývá, asi i o trochu horší poměr výkon/cena. Jenže oproti 8800 GT bude o 5-10 % výkonnější, a za to si řada lidí pořád ještě ráda připlatí, zejména když nebude rozdíl v ceně karty zase tak drastický.

Zdroj: TweakTown

Diskuze (5) Další článek: Konkurence Flashe vystrkuje růžky aneb Silverlight v praxi na domácím hřišti

Témata článku: Poslíček, Jediná zmínka, GTS, Lísteček, Crysis 2, Jediný rozdíl, Crysis, Nálepka, Crysis 3, Nejzajímavější srovnání, Nést, Nesta, GET, GeForce, Blitz Extreme