GeForce 7800 GTX od Leadteku – podrobný test

Uvedení GeForce 7800 GTX zamíchalo kartami a nVidia drží v ruce esa. Po shrnutí technologických inovací jsme pro vás připravili podrobný test prvních karet prodávaných u nás, s nimiž si jako obvykle pospíšila firma Leadtek. Do boje jsme přizvali i další karty zvučného jména: Radeon X850 XT PE, GeForce 6800 Ultra a Radeon X800 XL. Neochudíme vás ani o výsledky grafik v režimu SLI.
GeForce 7800 GTX od Leadteku – podrobný test

Úvod a nové ForceWare

Tento článek volně navazuje na článek GeForce 7800 GTX – technologie, první fotky a benchmarky, ve kterém si můžete přečíst o všech technologických novinkách čipu G70. Protože ten není až tak převratný a je pouze vylepšením architektury NV40, najdete velkou část popisu této generace karet nVidia v článku Dvakrát NV40: Recenze GeForce 6800 Ultra a GeForce 6800. Protože v dnešním článku půjde hlavně o výkon, připomenu tabulku z minula, která ukazuje na určité teoretické předpoklady dnešních tří hlavních soupeřů:

  GeForce 6800 Ultra GeForce 7800 GTX Radeon X850 XT PE
Čip NV45 G70 R480
Datum uvedení 13. dubna 2004 22. června 2005 1. prosince 2004
Počet tranzistorů 222 mil. 302 mil. 160 mil.
Výrobní proces 130 nm (IBM) 110 nm (TSMC) 130 nm low-k (TSMC)
Frekvence čipu 400 MHz 430 MHz 540 MHz
Počet vertex pipeline 6 8 6
Počet pixel pipeline 16 24 16
Počet ROP 16 16 16
Text. jednotek na pipeline 1 1 1
Pixel fill-rate 6 400 MTexelů/s 6 880 Mtexelů/s 8 640 Mtexelů/s
Texel fill-rate 6 400 MTexelů/s 10 320 Mtexelů/s 8 640 Mtexelů/s
Rychlost transformací 600 mil. troj./s 860 mil. troj./s 810 mil. troj./s
Frekvence pamětí 550 (1 100) MHz 600 (1 200) MHz 590 (1 180) MHz
Paměťová sběrnice 256-bit DDR3 256-bit DDR3 256-bit DDR3
Teoret. propustnost pamětí 35,2 GB/s 38,4 GB/s 37,8 GB/s
Vertex shader 3.0 3.0 2.0
Pixel shader 3.0 3.0 2.0b
Udávaný max. příkon 115 W 100–110 W do 80 W

ForceWare série 75

Společně s G70 vydala nVidia i úplně novou sérii ovladačů (75). Dosud poslední ovladače S WHQL pro všechny GeForce a Rivy (71.89) byly nahrazeny verzí 77.72. Aby mohly novináři testovat ještě před uvedením těchto ovladačů, rozesílala jim nVidia 77.62, se kterými jsem provedl většinu testů a některé potom se 77.72 přeměřil (bez většího efektu). Nejdůležitější přínosy nových ovladačů jsem se v bodech pokusil shrnout níže, koho by zajímaly podrobněji, může zkusit srovnání na 3dchip.de, kde jsou tyto ovladače srovnány i se sedmi staršími na GeForce 6800 GT.

  • podpora pro GeForce 7800 GTX a GeForce 6200 AGP
  • vylepšený výkon režimu SLI a širší podpora her (jinými slovy více profilů pro hry s nastavením SFR, AFR, Single-GPU v ovladačích)
  • vylepšená práce s výstupem na HDTV zařízení
  • urychlení TurboCache
  • DirectX 9.0c a oficiálně konečně i OpenGL 2.0

Klepněte pro větší obrázek

Technologická dema – Luna a Mad Mod Mike

Stejně jako u NV40 nVidia představila mořskou pannu Nalu a u NV30 vnadnou vílu Dawn, jakýmisi maskoty G70 se stala asijsky vyhlížející Luna a tlusťoch Mad Mod Mike. Zatím nebyla uvolněna spustitelná dema, ale pouze videosekvence těchto dem (viz odkazy).

Právě na demu Luna chce nVidia demonstrovat urychlení operací MADD (Multiply-Add) a tvrdí, že jedna pipeline GeForce 6 potřebuje 108 taktů na stejnou operaci používanou v demu, na kterou GeForce 7 stačí 79 taktů. Kromě toho jsou chloubou Luny hlavně propracované v reálném čase (jak jinak) vykreslované vlasy.

Naopak v demu Mad Mod Mike prezentuje nVidia stejně jako dříve Depth of Field a nyní i vysoký dynamický rozsah (HDR) a radiozitní osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Leadtek GeForce 7800 GTX - balení

Společnost Leadtek si evidentně slušného tržního podílu v ČR váží a pravidelně je tu s novým významným čipem od nVidie jako první nebo mezi prvními. V provedení karty také většinou nezklame (snad s výjimkou GeForce FX5950 Ultra, kterou měl Leadtek téměř nejhlučnější ze všech).

Klepněte pro větší obrázek
Balení karty. Klikněte pro zvětšení.

Klepněte pro větší obrázek
Balení karty. Klikněte pro zvětšení.

Leadtek oděl svou kartu do modernějšího kabátku, chlápek z krabice chce možná naznačit, že Leadtek prodává také 3D brýle. Fantasy krabice s králi nebo vílami se mi líbily více, ale důležitější jsou poskytnuté informace. A ty jsou poměrně jasné z několika ikon v dolní části balení, kromě čipu a velikosti paměti si ověříte také vybavení karty funkcí VIVO nebo skutečnost, že balení obsahuje dvě plné hry. Nejzajímavější ikonou je Ready for WGF 1.0 (Windows Graphics Foundation). Specifikaci WGF 1.0 by však měla vyhovovat většina současných karet ATI a nVidia, vždyť podle něho půjde jen o využití DX9 3D akcelerátoru v okenním systému Longhornu a splnění požadavku na novou strukturu ovladačů (LDDM).

Klepněte pro větší obrázek
Přiložený software. Klikněte pro zvětšení.

Co se týče software, umí se Leadtek u svých vyšších modelů patřičně vytáhnout. Díky smlouvě s Ubisoftem najdete v balení vždy dva aktuální tituly této distr. společnosti. Prince of Persia: WW sice není nejnovější, ale určitě neurazí a se Splinter Cell: Chaos Theory si můžete dokonce v praxi vyzkoušet shader model 3.0, HDR nebo parallax mapping. Software od Ulead je dodáván ke kartám z MyVIVO edice také pravidelně a utváří kompletní dojem z balení. Na CDčku pak jako vždy najdete ovladače, velmi šikovnou taktovací a nastavovací utilitku Leadtek WinFox a softwarový DVD přehrávač WinFast DVD.

Klepněte pro větší obrázek
Kabeláž. Klikněte pro zvětšení.

Nenechte se zmást fotkou, k Dual DVI kartě jsou přiloženy dvě redukce DVI-I-D-Sub, ale zato mi trochu chyběly pořádné kabely S-Video nebo cinch-cinch. Vím, že většina lidí si půjde koupit nový, třeba pětimetrový, ale hlavně u radeonů často najdete docela dlouhé a silné S-Video nebo cinch kabely, které na základní připojení postačí, a nemusíte chodit nic shánět. Potřebný rozdělovač k VIVO i komponentní výstup je však zahrnut v jednom jediném splitteru a nechybí ani redukce z napájení Molex na 6-pin pro PCIe karty.

Klepněte pro větší obrázek
Manuály. Klikněte pro zvětšení.

Klepněte pro větší obrázek
Český návod. Klikněte pro zvětšení.

Leadtek je také jediným výrobcem, který přikládá ke kartám alespoň jakýsi český manuál. Tedy pokud mi jiný výrobce neunikl. Sice se dle fontů tiskne asi někde v Turecku, no uvnitř je celkem přehledný a docela by mě i zajímalo, zda náhodou český manuál nemusí být u všech výrobků prodávaných u nás (nebo je HW nějakou speciální výjimkou?).

Témata článku: Video, Life, Exaktní měření, Half Life 2, Riddick, GTX 960, GeForce GTX, Parallax, Český manuál, Counter Strike, GTX, GeForce, The Second Encounter, Český návod, TES, CBGA, Counter Strike Source, Poslední ovladač, Strike, Speciální příkaz, Nízká hladina, Richard, Cell, Doom 3, RallySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
První plody spolupráce s Leicou. Nová řada Xiaomi 12S je napěchovaná fotonovinkami a skvělým hardwarem

První plody spolupráce s Leicou. Nová řada Xiaomi 12S je napěchovaná fotonovinkami a skvělým hardwarem

** Xiaomi dnes oznámilo trojici smartphonů řady Xiaomi 12S ** O fotovýbavu telefonů se postarala společnost Leica ** Nejvýkonnější Ultra má obří fotočip a zvýšenou odolnost IP68

Martin Chroust
Android 12Leica
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

**Avast odhalil skupiny na Discordu, kde si děti kupují nástroje na tvorbu malwaru. **Nástroje jsou levné a produkce malwaru snadná. **Děti ohrožují ostatní i sebe. Potřebují vedení rodičů.

Petr Urban
DětiMalwareBezpečnost
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy