GeForce 4 Ti 4600: Goliáš mezi grafickými kartami

Oživeno/Doplněno: PCtuningu se povedlo získat nejvýkonnější grafickou kartu dneška GeForce 4 Ti 4600. Nyní vám předkládáme nejrozsáhlejší recenzi na české a možná i na světovém Internetu. Provedli jsme až stovku měření, které v konečném výsledku daly dohromady 40 grafů. Neváhejte a nechte se unést brutální sílou GeForce 4 Ti 4600, která je monstrózní po všech stánkách.
GeForce 4 Ti 4600: Goliáš mezi grafickými kartami

 

Minulý rok v dubnu byla uvedena GeForce 3 (NV20), v říjnu byla uvedena GeForce 3 Ti a nyní tady máme GeForce 4 Ti, která nese kódové označení NV25. Pokud si můžete všimnout, neuběhlo ani rok a nVidia uvedla "novou" generaci 3D čipů GeForce. NVidia inovuje jako divá, zejména, když je pod tlakem konkurence, ale je tato inovace opravdu inovace? 

Musím vás zklamat! NVidia sice zvyšuje výkon (potažmo frekvenci), ale stále se drží architektury NV20 čili GeForce 3. Pokud si vzpomínáte na GeForce 2, která byla bez debat velmi úspěšná (zejména řada MX), tak GeForce 4 Ti je této řadě v principu podobná. GeForce 2 byla velmi výkonnou verzí GeForce 256 s velkým množstvím přidaných algorithmů a zdokonalenou výrobní technologií. 

GeForce 4 Ti vychází z GeForce 3, a jak bylo řečeno, na softwarové stránce se opravdu nešetřilo (viz. dále). GeForce 4 Ti je vlastně GeForce 3 na velmi vysoké frekvenci (300 MHz = 1,5 x takt původní GeForce 3) a byla jí přidána další vertexová pipeline pro rychlejší zpracování scén s použitím Vertex Shaderů (celkově byl počet tranzistorů navýšen z 57 miliónů na 63 miliónů). Výrobní technologie ale zdokonalena nebyla, protože firma TMSC (největší taiwanský výrobce polovodičů, které mimo jiné vyrábí i grafické čipy GeForce) nedokázala vyrábět 0,13 mikron technologií s dostatečnou výtěžností, proto se použití zdokonalené výrobní technologie očekává až u NV30. NVidia vyřešila vyšší frekvenci kuriózně, zvýšila napětí jádra a zlepšila chlazení. I přesto čip GeForce 4 Ti poměrně "hajcuje", normální provozní teplota je 46,5 stupně Celsia. 

Co se týče nových technologií, by se dalo říct, že u NV25 nenajdeme nic nového, ale výkon GeForce 3 byl vyladěn na maximum. Nejvýkonnější verze GeForce 4 Ti 4600 by si správně zasloužila jméno GeForce 3 Ti 1000 (zbylé dvě verze by se mohly jmenovat GeForce 3 Ti 800 a 600). Marketing nVidie však velí celou grafickou řada přejmenovat, a nutno říct, že marketing nVidii vždy šel na výbornou a nepochybuji, že jde i v případě GeForce 4 Ti.

Jen tak pro zajímavost: GeForce 4 Ti byly částečně uvedené již před půl rokem, protože grafické jádro NV2A, které plně vychází z NV25 je součástí herní konzole XBOX, která byla uvedena v listopadu. Říkám částečně, protože XBOX nemá takové výpočetní možnosti jako počítač (Celeron 733 MHz není příliš rychlý) a proto se výkon tohoto grafického jádra využije jen částečně (ale zase jen tady větší optimalizace).  

Řada grafických akcelerátorů GeForce 4 Ti se bude skládat ze tří variant: 

Verze GeForce 4 Ti

  GeForce 4 Ti 4600 GeForce 4 Ti 4400 GeForce 4 Ti 4200
Frekvence jádra 300 MHz 275 MHz 225 MHz
Frekvence pamětí 650 MHz DDR 550 MHz DDR 500 MHz DDR
Velikost paměti 128 MB 128 MB 128 MB
Doporučená cena 399 USD 299 USD 199 USD
  • GeForce 4 Ti 4600 je nejvýkonnější z celé řady GeForce 4 Ti. Je určena vystřídat GeForce 3 Ti 500 na postu nejvýkonnějšího grafického řešení pro desktopy. Tyto karty by měly být k dostání již během tohoto týdne od výrobců: Asus, MSI a Leadtek. Cena této grafické karty se bude pohybovat od 16000 - 25000 Kč 

  • GeForce 4 Ti 4400 je určena jako nástupce GeForce 3, tedy vyšší střední třídy grafických akcelerátorů. Tuto variantu zatím ještě neseženete, objeví se až během dubna. Cenově se bude pohybovat od 11000 - 16000 Kč. 

  • GeForce 4 Ti 4200 je neznámým členem rodiny GeForce 4 Ti. Příliš se o něm nemluví, jedná se o hodně zpomalenou verzi GeForce 4 Ti,která je určena do stejné sféry jako GeForce 3 Ti 200. Měla by se objevit až někdy v létě za cenu pod 10 000 Kč!

GeForce roadmap

Abych vám přesně nastínil vývoj trhu s grafickými kartami v roce 2002, tak jsem si vzal na pomoc roadmapu předního výrobce grafických karet firmy ASUS, kterou jsem si s dovolením vypůjčil ze serveru www.xbitlabs.com.

Pokud si můžete všimnout, tak nejvýkonnější GeForce 3 Ti 500 (ASUS V8200T5) již nyní  opouští pulty obchodů v prospěch GeForce 4 Ti 4600 (dnes recenzována V8460Ultra). Tato grafická karta by se měla vyrábět po celý následující rok (i když je možné, že nás nVidia může na podzim opět překvapit).

GeForce 4 Ti 4400 (V8440) se začne prodávat během dubna a měla by se půl roku prodávat souběžně s GeForce 3 Ti 200, které si nebudou příliš konkurovat, protože výkonností propast mezi těmito kartami je poměrně velká. GeForce 3 Ti 200 se bude vyrábět do půlky roku, než bude nahrazena GeForce 4 Ti 4200 (která bude na výkonnostní úrovni v té době nevyráběné GeForce 3 Ti 500).

Grafické karty GeForce 4 MX nahradí grafické karta GeForce 2 Pro a Ti (které se již také nevyrábějí). GeForce 2 MX 400, 200 i TNT2 se budou stále vyrábět jako ty nejlevnější karty v cenové hladině pod 2000 Kč.

Témata článku: Profesionální grafické karty, Nature, Předcházející test, TMSC, Well, Nvidia Geforce, Doporučené minimum, Cache procesor, Quake, Graf, Care, Následující update, Goliáš, Špetka, Dnešní geforce, Výkon, Speed, Nejlepší procesor, Marketing, Chase, Detail, Grafické karty, Directx 11, Dobrá alternativa, Staré rozhraní


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 156

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11