GeForce 4 Ti 4200 vs. Radeon 8500 LE / 64 MB vs. 128 MB

Hodláte upgradovat počítač a vybíráte grafickou kartu, která by vám vydržela nějaký ten rok? V dnešní době máte na výběr ze dvou možností: GeForce 4 Ti 4200 a Radeon 8500LE. Každá z těchto karet má co nabídnout a přitom se průměrná cena pohybuje kolem 5000 Kč. Z hlediska poměru cena/výkon jsou tyto karty hitem sezóny. Dovolte, abych vám pomohl vybrat mezi Radeonem 8500LE, GeForce 4 Ti 4200 a jejich různými verzemi.

 

Radeon 8500LE vs. GeForce 4 Ti 4200

Kterou si z těchto grafických karet vybrat? Abych odpověděl první otázku, tak vám musím položit otázku druhou: Jaké hrajete hry?

Pokud jste vášnivý hráč 3D her založených na OpenGL jako je Wolfenstein, Quake III či Soldier of Fortune 2 atd., tak doporučit zakoupit Radeon 8500LE, protože za cenu kolem 4300 - 4500 Kč bez DPH je to pro tento typ her to nejlepší co můžete koupit, nezapomeňte však aplikovat nové ovladače Catalyst.

Na světe nejsou ale jen OpenGL hry, ba naopak OpenGL hry jsou na ústupu a herní scéně kraluje a stále více bude DirectX. Ten Radeonům nejde, zejména pokud jde o složité sceny s obrovským počtem trojúhelníku a Pixel Shadery. Jedná se scény, které budou tak běžné ve hrách budoucnosti. V tomto případě nelze doporučit jinak než GeForce 4 Ti 4200, cena je jen asi o 500 Kč vyšší než u Radeonu. Ke všemu jde grafická karta perfektně přetaktovávat, v přetaktovaném stavu dokonce poráží v některých hrách a benchmarcích i krále GeForce 4 Ti 4600 (Radeon 9700 se stále neprodává). Ani v případě OpenGL her není karta špatná, pouze lehce zaostává za Radeony.

GeForce 4 Ti 4200 má naproti Radeonůmskvěle odladěné drivery. U Radeonů se vám někdy může stát, že vypadne nějaká textura, přesto musím pochválit vývojový tým ATI, protože z hlediska ovladačů udělal obrovský skok dopředu.

128 MB vs. 64 MB

Volba mezi 64 MB a 128 MB je jasný. Nejlepší volbou je především v případě GeForce 4 Ti 4200 64 MB verze, která je rychlejší a lépe přetřaktovatelná. V dnešní době neexistuje žádná hra, která by 128 MB paměti naplno využila. Jedná se především o marketingový tah na neznalé uživatelé. Stále je hluboko myslích lidí zakořeněno, že čím více paměti, tím je karta lepší. Je to lež, kterou výrobci karet rádi vyžívají a nebojí se lidem nabídnout kartu se 128 MB pomalých pamětí. Tento i příští rok si bohatě vystačíme s 64 MB grafické paměti, zejména když bude dostatečně rychlá.

Trochu opačná situace je u Radeonů, protože naproti 64 MB verze jde 128 MB dobře přetaktovávat. Tam záleží na vašem rozhodnutí, protože rozdíl v ceně 64 MB a 128 MB verze je minimálním, i když v prospěch 64 MB verze mluví Video-in.

Grafické karty se 128 MB paměti mají opodstatní jen v případě Radeonu 9700 či NV30, tedy grafických karet, které by měly zvládat i hry v roce 2004, kdy se už 128 MB využije. Tyto karty mají ještě 256 bitovou datovou sběrnici, která zvyšuje vytíženost pamětí. Pokud tedy toužíte mít 128 MB kartu, tak počkejte ještě jeden rok, kdy koupě bude mít opravdu smysl.

Pro zajímavost jsem připravil porovnání, jak se prodávají 64 MB a 128 MB karty různých značek. Data pocházejí z webového obchodu Czech Computer.

Grafické karty Gainward

Grafické karty Microstar

Grafické karty Leadtek

Čísla hovoří za vše, 64 MB verze kralují, ale je to možná způsobeno vysokou hardwarovou gramotností internetových uživatel. Bylo by zajímavé, jak se prodávají 128 MB verze v běžných maloobchodech.

Kdo je vítězem testu?

Nejlepší grafickou kartou, kterou dnes můžete koupit je GeForce 4 Ti 4200 64 MB, v přetaktovaném stavu šlape na paty GeForce 4 Ti 4600, má bezproblémové drivery a cena se pohybuje kolem 5000 Kč bez DPH. Pokud chystáte upgrade počítače a vybíráte grafickou kartu, která by vám nejdéle vydržela, tak šáhněte po GeForce 4 Ti 4200. Neprohloupíte!

Grafické karty Sapphire Radeon 8500 LE zapůjčila firma 100Mega Distribution

 

Dusíkova 3
Brno
638 00
Tel: 05/ 48 22 00 77

Grafické karty Gainward GeForce 4 Ti 4200 zapůjčila firma ProCA

 

V Lužicích 818
Praha 4
106 00
Tel: 02/ 67 28 31 11

 

Témata článku: Windows, Špice, Výkon, Vzoreček, 3D Mark, Ostatní karta, Tech, Výhodná koupě, Sapphire, Přetaktovaná karta, Nejlepší přehled, Castle, Radeon, Karta, Mark, Directx 11, Nvidia Geforce, GeForce, Benchmark, Cena, Wolfenstein, Velký dík, Hyundai, Komplexní scéna, Nature


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky