GeForce 4 Ti 4200 vs. Radeon 8500 LE / 64 MB vs. 128 MB

Hodláte upgradovat počítač a vybíráte grafickou kartu, která by vám vydržela nějaký ten rok? V dnešní době máte na výběr ze dvou možností: GeForce 4 Ti 4200 a Radeon 8500LE. Každá z těchto karet má co nabídnout a přitom se průměrná cena pohybuje kolem 5000 Kč. Z hlediska poměru cena/výkon jsou tyto karty hitem sezóny. Dovolte, abych vám pomohl vybrat mezi Radeonem 8500LE, GeForce 4 Ti 4200 a jejich různými verzemi.
 

Do testu jsem zařadil 64 MB a 128 MB verzi GeForce 4 Ti 4200 od firmy Gainward v provedení Golden Sample.

Gainward GeForce 4 PowerPack ! Ultra/650 TV Golden Sample

Gainward GeForce 4 PowerPack ! Ultra/650 XP Golden Sample

Grafické karty Gainward se charakterizují lepší přetaktovatelností, ale v případě těchto kousků nejsou použity pozlacené tištěné spoje, ale rychlejší paměti. Standardní takt plně vyhovuje specifikacím nVidie: 64 MB - 250 MHz/500 MHz, 128 MB - 250 MHz/444 MHz.

64 MB verze má 3.3 ns (zvládá takt 600 MHz) paměti od firmy EtronTech

128 verze má 4.0 ns (zvládá takt 500 MHz) paměti od Samsungu

Verze 64 MB má na pamětech pasivní chladiče. Chtěl bych zde vyvrátit zažitý mýt o tom, že pasivních chladiče na pamětech zlepšují přetaktovatelnost. Není tomu tak! O přetaktovatelnosti rozhoduje kvalita pamětí, která úzce souvisí s výrobcem (např. paměti Samsung se dají dobře přetaktovávat). Pasivní chlazení pouze zlepšují odvod tepla, které se zvýší při přetaktování pamětí. Celkově se by se dalo říct, že chladiče na pamětích zvyšují životnost karty. Nelze však říct jak moc, protože je to velmi neměřitelná hodnota. (Jan Dudek: Pokud vás to zajímá, tak to můžeme otestovat. Zapůjčete nám pět grafických karet s chladiči na pamětích a pět bez chladičů. Nechte nám je deset let, poté vám sdělíme kolik karet přežilo.:)).

Z hlediska výstupů je 64 MB verze vybavena pouze TV-outem, 128 MB verze má i Video-in a out. Obě karty mají DVI konektory, jde tedy pomocí redukce připojit ke kartě dva monitory.

Témata článku: Windows, Tech, Vzoreček, Takt, Velký dík, Karta, Ostatní karta, Directx 11, Golden, Integrovaný čipset, GeForce, Radeon, Cena, Přetaktovaná karta, Wolfenstein, Benchmark, Nejlepší přehled, Hyundai, Castle, Nature, Výhodná koupě, Výkon, Sapphire, Nvidia Geforce, LE


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky