GeForce 4 Ti 4200 vs. Radeon 8500 LE / 64 MB vs. 128 MB

Hodláte upgradovat počítač a vybíráte grafickou kartu, která by vám vydržela nějaký ten rok? V dnešní době máte na výběr ze dvou možností: GeForce 4 Ti 4200 a Radeon 8500LE. Každá z těchto karet má co nabídnout a přitom se průměrná cena pohybuje kolem 5000 Kč. Z hlediska poměru cena/výkon jsou tyto karty hitem sezóny. Dovolte, abych vám pomohl vybrat mezi Radeonem 8500LE, GeForce 4 Ti 4200 a jejich různými verzemi.
 

Zhodnotil jsem karty z hlediska výkonu a poměru cena/výkon v nepřetaktovaném stavu. Grafické karty na standardní frekvenci nechává velké množství laických uživatelů, ale myslím si, že v případě čtenářů PCtuningu je situace opačná.

Grafické karty se narozdíl procesorů a čipsetů se přetaktovávájí přímo ve Windows pomocí prográmků jako je Rivatuner nebo PowerStrip. Mým favoritem je právě Rivatuner, který spolupracuje jak s grafickými kartami od nVidie, tak od ATI. O kvalitě tohoto svědčí i přiložený obrázek, který jsem típnul na mém počítači s integrovaným čipsetem nForce.

Na rozdíl od všech přetaktovacích prográmků má Rivatuner největší přetaktovací rozptyl, takže dovoluje jak extrémní přetaktování, tak podtaktování. Program můžete stáhnout zde.

K přetaktování stačí program stáhnout, rozbalit a spustit. V Rivatuneru nastavíte požadovanou frekvenci jádra a paměti, otestujete a použijete. Vše! Pokud chcete, aby vámi navolená frekvence používala grafická karta při každém spuštění Windows, zatrhněte volbu Apply overclocking at Windows startup.

Na jaké frekvenci grafickou kartu stabilně provozovat? Vždycky platí, že přetaktovaná karta musí pracovat stabilně a nevykazovat žádné grafické anomálie, které způsobují vysoko taktované paměti.

Všechna jádra jak Radeonů 8500, tak GeForce 4 Ti (4200, 4400, 4600) jsou stejná a proto i stejně přetaktovatelná.

Jádro GeForce 4 Ti doporučujeme přetaktovat na 305 - 310 MHz, na této frekvenci je jádro 100 % stabilní. Je možné se sice dostat až na 320 - 330 MHz, ale spíše nedoporučuji, protože grafická karta způsobuje celkovou nestabilitu systému a v náročných grafických aplikacích jako je Nature nebo CodeCreatures se dostavuje okamžitíé zatuhnutí celého systému. My jsme testovali všechny GeForce 4 Ti na 305 MHz.

Jádro všech Radeonů jde stabilně přetaktovat na 285 MHz. Lze se dostat i na 300 Mhz, ale stejně jako u GeForce 4 Ti je celý systém nestabilní.

U pamětí je situace jiná, každá karta se svou přetaktovatelností liší. Abyste dosáhli nejvyššího možného stabilního taktu, doporučuji postupovat po 5 MHz a přitom kartu testovat náročným benchmarkem jako je Nature nebo CodeCreatures, až do doby než se objeví první nepříjemné grafické anomálie, poté se vraťte o 5 MHz nazpátek a tu frekvenci používejte.

V následující tabulce naleznete mnou dosažené frekvence postupem, který jsem výše uvedl. Berte výsledky orientačně, protože se grafické karty v závislosti na výrobci liší.

Všechny GeForce 4 Ti jdou téměř vždy přetaktovat o 100 MHz a víc. U Radeonů je situace odlišná. Verze 8500LE s 64 MB lze přetaktovat pouze o 50 MHz a 8500LELE pouze o 33 MHz (díky slabým pamětím Hyundai). Zajímavým kouskem je 8500LE se 128 MB, který jde přetaktovat až o 130 MHz.

Témata článku: Windows, LE, Nejlepší přehled, Karta, Golden, Radeon, Castle, Výkon, Cena, Ostatní karta, Hyundai, Wolfenstein, Nature, Sapphire, Špice, 3D Mark, Ati Radeon, Mark, Takt, Benchmark, Vzoreček, GeForce, Přetaktovaná karta, Tech, Integrovaný čipset


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky