GeForce 4 Grand Prix: 11x GeForce 4 Ti 4200

Nejoblíbenější grafickou kartou dneška je GeForce 4 Ti 4200 a nejeden uživatel přemýšlí o koupi této karty. Na trhu je velké množství značek, které znesnadňuji výběr. Která karta je nejlepší? Na tuto otázku se vám pokusí odpovědět největší test grafických karet v historii PCtuningu, který jsem pro vás připravil. Do testu se dostalo celkem 11x GeForce 4 Ti 4200, Radeon 8500, GeForce 4 Ti 4600 a Ti 4400. Neváhejte a čtěte! (32 kapitol)
  

Při upgradu počítače si v dnešní době můžete vybrat ze širokého spektra grafických karet s čipy od nVidie, ATI, Matroxu, STMicroelectronics, SiS i VIA. Pokud to však s upgradem myslíte vážně a chcete si vybrat kartu, která vám vydrží, tak máte v dnešní době dvě možnosti: Radeon 8500 nebo GeForce 4 Ti 4200. Mezi těmito kartami jsme vybírali v mém poslední článku GeForce 4 Ti 4200 vs. Radeon 8500. Z testu vyšla vítězně GeForce 4 Ti 4200. Tato karta je nejen technologicky vyspělá a výkonná, ale mezi lidmi značně oblíbená.

Rozhodl jsem se udělat velký test jedenácti GeForce 4 Ti 4200. Snažil jsem se získat všechny značky, které se v ČR dají sehnat, bohužel dvě utekly: Soltek a ABIT. Přesto se můžu chlubit zastoupení těchto značek: ASUS, Leadtek, Gainward, MSI, Prolink, InnoVision, Chaintech, Sparkle a Palit. U Gainwardu a Chaintechu se mi povedlo získat 64 MB a 128 MB verze. U ostatních se většinou povedla získat 64 MB verze, ale někdy přišla 128 MB verze, i když jsem žádal 64 MB. To ale vůbec nevadí, protože jsem se mohl podívat na zoubek i trošku méně výhodnějším 128 MB a některé mě opravdu překvapili.

Při testování jsem porovnával kvalitu provedení, přetaktovatelnost paměti, bundle, hlučnost chladiče a TV-out. Karty se někdy liší minimálně a právě podle těchto ukazatelů byste si měli kartu vybrat.

Kvalita pamětí

Při výběru karty byste se měli hlavně zjistit jaké má karta paměti. GeForce 4 Ti 4200 má mít 4 ns paměti (odpovídá 500 MHz). Pokud se na kartě objeví horší paměti tak nedoporučuji kartu kupovat a pokud se naopak objeví lepší, tak vám vřele doporučuji kartu koupit. Nejzajímavější jsou GeForce 4 Ti 4200 s 3,3 ns pamětmi (ASUS a Gainward).

Dalším důležitým aspektem při výběru karty podle druhu paměti by měl být výrobce pamětí. Paměti nejvyšší kvality a s největší frekvenční rezervou vyrábí Samsung, na druhém místě  Hynix. Můžete se setkat i s jinými druhy pamětí jako jsou EtronTech, Hyunday či ESMT - tyto paměti nejsou špatné, ale na první skupinu výrobců nemají.

Krabice a bundle

Někdo vybírá grafickou kartu podle krabice, v tomto ohledu ale příliš poradit nemůžu, protože každému se líbí jiná barva či zpracování krabice. S čím vám však mohu pomoci je rada, jaký by měl být bundle u grafické karty.

Bundle sice není rozhodující, ale když je větší, tak nikdo nepohrdne, aby si těch pár přiložených her nestrčil do CD mechaniky a na nové grafické kartě neotestoval. V bundlu by mělo být instalační CD, nějaká hra a DVD program. Z hlediska kabeláže, by ke kartě měla být přiložena DVI/VGA redukce a kablík k TV-out či Video-inu.

Hlučnost chladiče

Hlučnost chladiče je v dnešní době důležitý aspekt, který se v obvyklých testech příliš nehodnotí, ale pokud si koupíte hlasitou kartu, tak vám může zničit všechny snažení si udělat tichý počítač. Dnešní GF4Ti 4200 už jsou dospělé karty, které potřebují masivnější a hlučnější chladiče. Některé jsou dokonce tak hlasité, že dokáží vyprodukovat až 40 dB. Dívejte se na konstrukci chladičů - platí, že čím méně složitější, tím lepší. Z testovaných karet měly nejlepší chladiče grafické karty Gaiwnard.

Kvalita výstupu

Kvalita výstupu u karet se stejnými grafickými čipy se příliš nedá hodnotit, protože všechny mají stejný integrovaný RAMDAC. O výstupu GF4 Ti by se dalo říct, že do rozlišení 1600x1200 je obraz ostrý, až při rozlišení 1920x1440 se začíná test rozmazávat.

Máme ale tady i výstup na televizi, který se u karet liší, z ejména co se týče maximálního rozlišení. Na karty se montují čtyři TV-out čipy: Philips SAA7102, SAA7104, SAA7108 a Conexant CX25871.

SAA7102 zprostředkovává klasický TV-out a je ze všech nejzaostalejší. Zvládá PAL a NTSC, ale rozlišení pouze 800x600. Je to to nejhorší, co mezi Video-out čipy je. Philips SA7102 špatně interpretuje barvy a obraz je poměrně neostrý. Kladem je ostřejší zobrazovaní textu.

SAA7104 je nejlepší TV-out čipem, který můžete na kartě najít, zvládá rozlišení až 1280x1024.

SAA7108 není obyčejný TV-out, ale zprostředkovává i Video-in, který zvládá bravurně. Avšak TV-out je totožný s SAA7102, to znamená, že každá VIVO karta zvládá TV-out pouze 800x600. Na druhou stranu získáte možnost levně digitalizovat filmy (rozdíl v ceně karty s VIVO a bez je zhruba 500 - 600 Kč).

Conexant CX25871 je jeden z nejlepších TV-out čipů. Má velice ostrý obraz a správnou interpretaci barev. Zprostředkovává také pouze TV-out, ale zvládne rozlišení až 1024x768.

 

Porovnání kvality výstupu jednotlivých TV-out čipů

TV-out čipy značky Philips

TV-out čipy značky Conexant

Pokud si chcete udělat z počítače video a připojit ho k televizi, tak volte grafickou kartu s čipem Philips SAA7104 nebo Conexant CX25871 - jsou nejlepší!

Takt jádra

Jádro naproti paměti u všech GeForce 4 Ti 4200 stejné (liší se jen steppingem A2 a A3, z hlediska přetaktování se liší minimálně), proto nelze říct, že u nějaké karty jde jádro přetaktovat lépe a u druhé hůře. Vše záleží na kousku. Rozdíl je +/- 10 MHz. Většinou se dá dosáhnout frekvence 310 MHz, já jsem všechny karty testoval na 305 MHz.

Cena

Kolik stojí utratit za GeForce 4 Ti 4200? Při koupi GeForce 4 Ti 4200 se pohybujte v rozmezí 4500 - 5000 Kč bez DPH. V případě, že chcete ke kartě mít i funkci Video-in, tak byste se měli pohybovat do 5500 Kč. Verze se 128 MB paměti jsou spíše nevýhodné, ale pokud nekoupíte dražší než za 6000 Kč, tak se to dá ještě označit za rozumnou koupi.Výjimkou je ASUS ve verzi Deluxe, který za těch 7500 Kč bez DPH stojí.

Poznámka: Všechny obrázky grafických karet a krabic se po kliknutí zvětší na 1024x768. Lze použít jako wallpaper.

Témata článku: Video, Vivo, Cena, Nature, PC Gold, Karta, Velký text, Chase, Skvělá cena, Předcházející test, Největší šok, Masivní chlazení, Stejné označení, Detail, Car Chase, Powerpack, Zlaté provedení, Care, Editační program, Nejvyšší kvalita, GeForce, Lobby, TV, Nejlevnější geforce, Grafický benchmark


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk