GeForce 3 - přetaktování

22. července 2002
Modrý blesk od Canonu SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Protože GeForce 3 Ti200 se poslední dobou stává poměrně zajímavou volbou, rozhodl jsem se otestovat, jaký efekt má případné přetaktování čipu. Dříve byl jasně limitujícím faktorem takt pamětí, ale co nyní?

Protože se tady ozývaly hlasy volající po článcích o přetaktování, je zde jeden čistě z praxe. Jak jsem již napsal výše, GeForce 3, ačkoliv už se dnes nejedná o nejnovější kartu, je nyní díky své ceně velmi zajímavou záležitostí. Výkon vyšší než GeForce 4 MX, stále aktuální technologie, slušné možnosti přetaktování... no a právě o přetaktování GeForce 3 je dnešní článek. Nechci zde lámat rekordy ani naše čtenáře nabádat k radikálním úpravám karty, pouze jen určit, kdy je výhodnější přetaktovat paměti a kdy samotný čip.

Test probíhá na sestavě s Pentiem 4 Northwood 1.8 GHz a PC800 RDRAM - řekl bych dnes stále nadstandardně výkonné sestavě.

Jako testovací software jsem použil osvědčený 3DMark 2001 SE (build 330). Ten si myslím velmi dobře vypovídá o výkonu grafických karet ve všech druzích aplikací. Test Low Detail je příkladem nenáročných her, test High Detail naopak již náročnějších (přirovnal bych ho k novým 3D akčním hrám). Nakonec je zde i test Nature, který je opravdu extrémní zatěžkávací zkouškou. Protože nové 3D hry tvořené dnes pro grafické karty jako ATI R300 a NVIDIA NV30 budou jistě velmi náročné, je test Nature odpovídajícím kritériem právě pro tyto nové hry.

Abych zde nebylo zbytečně moc grafů, provedl jsem malý "trik" - hodnoty v Low Detail a High Detail jsou součtem všech tří příslušných variant testů Car Chase, Dragothic a Lobby. Počet snímků za vteřinu na jednotlivý test je proto roven zhruba třetině zobrazené hodnoty. U testu Nature jsou pochopitelně zobrazeny aktuální výsledky.

Nakonec bych ještě měl uvést standardní frekvence jednotlivých variant GeForce 3. Zde tedy jsou:

GeForce 3 Ti200 - 175 MHz čip, 400 MHz paměť
GeForce 3 (classic) - 200 MHz čip, 460 MHz paměť
GeForce 3 Ti500 - 240 MHz čip, 500 MHz paměť

Je téměř jisté, že s Ti500 dosáhnete nejvyšších absolutních frekvencí jak čipu, tak pamětí, ale zase naopak Ti200 bude co se týče procentuelního přetaktování patrně nejlepší volbou.

Témata článku: Přetaktování, Frekvence, Důležitá role, 2048, GeForce, Care, Rostoucí rozlišení, Nature, Test, Eagle, Zajímavý detail, Test paměti, Lobby, Významná role, Vteřina, Nízké rozlišení, Classic, Dobrý test, Velký efekt, Jednotlivý snímek, Detail, Zobrazený pixel, Chase


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky