Gecko: nový engine pro Communicator 5.0

Vývojáři chválí demoverzi nového rednerovacího enginu Gecko, který je vytvořen pro nastávající Communicator 5.0.
Devět měsíců poté co Netscape zpřístupnili zdrojový kód Communicatoru pro veřejnost, uvedla společnost předpremiéru Gecko. Toto vydání je velmi rychlou a malou verzí renderovacího enginu Netscapu, tento mechanismus je srdcem Navigátoru, který překládá kód HTML do toho co vidíte ve vašem prohlížeči. Všichni profesionální vývojáři byli přímo nadšeni z rychlosti jakou Gecko překládal jak tabulky tak i ostatní webové objekty.

Gecko sice ještě není Navigator 5.0, stále mu ještě chybí nové uživatelské prostředí, které prozatím vypadá stejně jako Navigátor 4.x, ale jeho rychlost a velikost (900kB) dává znát jakým směrem se ubírá nová vlajková loď Netscapu. Engine je založen na schválených standardech jako HTML 4.0, CSS1 (cascading style sheets 1), XML. Také uživatelské prostředí bude napsáno v XML. Podle společnosti tímto dosáhnou toho, že každý uživatel si snadno změní prostředí podle svého zvyku.

Gecko bude zpřístupněno ostatním vývojářů na začátku roku 1999. Firma AOL, jako nový vlastní Netscape, už projevila zájem o implementaci Gecka do již také vlastního programu ICQ, který jeden z nejrozšířenějších chatovacích programů. Gecko by mělo být ideální i pro hendheldy, i když vývojáři Pilotů a Windows CE neplánují zatím žádnou podporu tohoto produktu.

Na Communicator/Navigator 5.0 v beta verzi budeme muset počkat asi až na jaro 1999. V budoucnu asi uvidíme na mnoha stránkách tlačítko „Optimized for Gecko", které určitě zvýší pozornost a popularitu Netscapu.

Váš názor | Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Témata článku: Navigator, Gecko, Nový engine, Srdce, Malý objekt, Pilot, Nový

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší