Gecko – záchrana pro Netscape ve válce browserů?

Tiše připravovaná nová verze Netscape Navigatoru by prý měla být opět trhákem.
Poslední verze Netscape Communicatoru (4.5) je jednoznačným propadákem; chystaná verze Internet Exploreru 5.0 je zatím podle dostupných betaverzí o hodně lepší, ale oba prohlížeče trpí stejnou chorobou – instalace má desítky megabajtů, které je nutné stáhnout z Internetu, na disku zabírá ještě víc, a tím pádem jde i o softwarové otesánky při běhu aplikace, pomalu se spouštějící, pomalu reagující, pomalu vykreslující stránky a náročné na zdroje počítače.

Kromě zajímavé Opery se ale k podstatně štíhlejšímu prohlížeči zřejmě nejvíce blíží chystaná další verze Netscape Navigatoru, která je známá pod kódovým názvem Gecko (dříve NG Layout coby „New Generation Layout“). Podle informací z Netscape se vývojáři rozhodli „všechno smazat a začít znovu“, a vybudovat malý, štíhlý prohlížeč, stoprocentně kompatibilní s webovými standardy. Gecko zatím není ve finální verzi, nicméně Netscape jej už demonstrovala na několika vývojářských konferencích – a produkt byl instalován z jediné diskety (!).

Gecko má modulární architekturu, která umožňuje jednak samostatně načítat a používat moduly a funkce prohlížeče, které uživatel potřebuje, jednak snáze vtělovat moduly od dalších vývojářů. Gecko má používat koncepci tzv. cross-platform front endu (XPFE), tj. vzhledu i rendrování stránek, které je na všech platformách stejné.

Hlavním problémem vývojářů stránek je kompatibilita současných prohlížečů v oblasti DHTML, CSS a DOM (Document Object Model); není sice špatná, ale není stoprocentní, a to dohání vývojáře bohatých, interaktivních stránek k šílenství – stránka se jinak zobrazuje v MSIE 4.0, NN 4.0 a NN 4.5. Předpokládá se naštěstí, že Microsoft dosáhne s MSIE 5.0 oné stoprocentní kompatibility, protože zkrátka musí – a Gecko (tj. Mozilla 5.0) to bude umět taky. Současná Beta2 MSIE 5.0 je v kompatibilitě s výše uvedenými standardy na tom nejlépe, ale ne ještě dokonale. Vývojáři navíc uvádějí zajímavou věc: protože Microsoft zveřejnil programátorská rozhraní (API) pro nový prohlížeč, je možné, aby externí vývojář vytvořil rendrovací jádro, které „flekne“ současnou verzi MSIE tak, aby byla například stoprocentně kompatibilní se standardy DHTML, CSS a DOM.

Zatím se tedy jeví, že Gecko (resp. prohlížeč postavený na Gecku, tj. Mozilla 5.0) bude stoprocentně kompatibilní s moderními standardy, MSIE 5.0 bude zřejmě stoprocentně kompatibilní. Pro Gecko ovšem bude určitě hovořit jeho velikost a rychlost – snadné downloadování, rychlá instalace, a hlavně rychlý chod i na pomalejších strojích, což může být atraktivní pro milióny uživatelů na celém světě, které to může přivést k odklonu od některé ze současných čtvrtých verzí prohlížečů.

Je přitom evidentní, že vývojáři nové Mozilly (tj. zobrazovacího jádra Gecko) si vzali inspiraci od norské Opery – ta jim totiž ukázala, že to jde, že je možné vytvořit malý, rychlý a přitom plně funkční a kompatibilní prohlížeč. Současné „velké“ prohlížeče totiž trpí – mimo jiné – tzv. „hnitím kódu“, tj. k nabývání zcela nepotřebného kódu díky tomu, že během tvorby nových verzí vývojář připisuje kód, ale starý neodmazává. Je známé, že velké programy mající za sebou třeba desítku verzí byly už nejméně dvakrát za život kompletně napsány znova právě kvůli výše uvedeným důvodům.

Jedinou velkou neznámou je, jak zareaguje nový majitel Netscape, firma America Online (AOL). Té samozřejmě příliš nezáleží na osudu prohlížeče, pokud se to nebude shodovat s jejími cíli. Šéf AOL zdůraznil podporu tomuto projektu i podporu iniciativě Mozilla; co to ale bude znamenat prakticky a jak rychle se Mozilla 5.0 postavená na rendrovacím jádru Gecko objeví, známé není.

Váš názor Další článek: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Gecko, Cross, Moderní stroj, Netscape, Záchrana, Rychlá instalace, Prohlížeč, Rychlý chod, Špatná věc, Velká fronta, Choroba, Vývojář, Nn

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost