GE Power Systems kupují Smallworld

Před týdnem mnohé z nás překvapila General Electric Power Systems informací, že odkoupí britskou společnost Smallworld za částku přibližně 210 miliónů dolarů.
Před týdnem mnohé z nás překvapila General Electric Power Systems informací, že odkoupí britskou společnost Smallworld za částku přibližně 210 miliónů dolarů. Tato suma výrazně převyšuje cenu, kterou zaplatil Autodesk společnosti MCI Systemhouse za Vision – poslední významný prodej firmy zaměřené na vývoj GIS aplikací pro distribuční společnosti. Autodesk v loňském roce za Vision zaplatil „jen“ 26 miliónů dolarů.

Z hlediska Smallworldu je koupě načasována dobře. Má k dispozici rozmanité sady nástrojů a výborný vývojový tým. Vedle toho je Smallworld velmi dobře přijímán svými uživateli, především ve společnostech zabývajících se distribucí elektrické energie a zemního plynu.

Podaří se začlenit Smallworld do struktury GE, společnosti známé nejen u nás spíše svými spotřebitelskými produkty, výrobou leteckých motorů či svými aktivitami v bankovnictví? Je pravdou, že ani oblast SW a HW není společnosti GE cizí. Vývojové týmy GE se zabývají vývojem aplikací ke sledování provozu výrobních celků, optimalizací chodu energetických zařízení a elektráren apod. V mnoha případech jsou stávající klienti GE potenciálními (nebo již existujícími) uživateli systému Smallworld.

Nicméně prakticky všechny velké nadnárodní společnosti mají s geoinformačními systémy a s jejich vývojem především špatné zkušenosti. Jak IBM s GFIS, tak Convergent s GDS.

Hlavními soupeři Smallworldu jsou Autodesk s Vision, ESRI se svým ArcFM a Intergraph s FRAMME. Všechny uvedené společnosti však mají mnohem širší záběr, než úzce zaměřený Smallworld. Je pravdou, že Smallworld se pokoušel rozšířit svou orientaci i na tradiční oblasti GIS, např. na státní správu, ale jeho konkurentům se podařilo „novou tvář“ v tomto segmentu trhu prakticky nepřipustit ke hře.

GE se nepohybují v oblasti telekomunikací. Naopak Smallworld je v této oblasti velmi aktivní, vyvíjel mnoho „telco“ aplikací. Na jejich vývoji se podílí také společnosti Sykora, distributor Smallworldu na českém trhu. Bude nesmírně zajímavé sledovat, co se bude dít s tímto segmentem trhu pod křídly GE.

Váš názor Další článek: Technické ilustrace nemusíte kreslit rukou

Témata článku: Telco, Potenciální aplikace, Zemní plyn, Kup, PoW, Elektrárna, Systems, Křídlo, Letecký motor, Vision, Škoda Vision E, GE


Určitě si přečtěte

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41