GE Power Systems kupují Smallworld

Před týdnem mnohé z nás překvapila General Electric Power Systems informací, že odkoupí britskou společnost Smallworld za částku přibližně 210 miliónů dolarů.
Před týdnem mnohé z nás překvapila General Electric Power Systems informací, že odkoupí britskou společnost Smallworld za částku přibližně 210 miliónů dolarů. Tato suma výrazně převyšuje cenu, kterou zaplatil Autodesk společnosti MCI Systemhouse za Vision – poslední významný prodej firmy zaměřené na vývoj GIS aplikací pro distribuční společnosti. Autodesk v loňském roce za Vision zaplatil „jen“ 26 miliónů dolarů.

Z hlediska Smallworldu je koupě načasována dobře. Má k dispozici rozmanité sady nástrojů a výborný vývojový tým. Vedle toho je Smallworld velmi dobře přijímán svými uživateli, především ve společnostech zabývajících se distribucí elektrické energie a zemního plynu.

Podaří se začlenit Smallworld do struktury GE, společnosti známé nejen u nás spíše svými spotřebitelskými produkty, výrobou leteckých motorů či svými aktivitami v bankovnictví? Je pravdou, že ani oblast SW a HW není společnosti GE cizí. Vývojové týmy GE se zabývají vývojem aplikací ke sledování provozu výrobních celků, optimalizací chodu energetických zařízení a elektráren apod. V mnoha případech jsou stávající klienti GE potenciálními (nebo již existujícími) uživateli systému Smallworld.

Nicméně prakticky všechny velké nadnárodní společnosti mají s geoinformačními systémy a s jejich vývojem především špatné zkušenosti. Jak IBM s GFIS, tak Convergent s GDS.

Hlavními soupeři Smallworldu jsou Autodesk s Vision, ESRI se svým ArcFM a Intergraph s FRAMME. Všechny uvedené společnosti však mají mnohem širší záběr, než úzce zaměřený Smallworld. Je pravdou, že Smallworld se pokoušel rozšířit svou orientaci i na tradiční oblasti GIS, např. na státní správu, ale jeho konkurentům se podařilo „novou tvář“ v tomto segmentu trhu prakticky nepřipustit ke hře.

GE se nepohybují v oblasti telekomunikací. Naopak Smallworld je v této oblasti velmi aktivní, vyvíjel mnoho „telco“ aplikací. Na jejich vývoji se podílí také společnosti Sykora, distributor Smallworldu na českém trhu. Bude nesmírně zajímavé sledovat, co se bude dít s tímto segmentem trhu pod křídly GE.

Váš názor Další článek: Technické ilustrace nemusíte kreslit rukou

Témata článku: PoW, Škoda Vision E, GE, Kup, Potenciální aplikace, Křídlo, Zemní plyn, Vision, Letecký motor, Telco, Elektrárna

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů