Gates: vize pro digitální dekádu a hrozba Linuxu

Na uzavřené konferenci Microsoftu pro vybranou skupinu nejhodnotnějších profesionálů Bill Gates říkal věci na rovinu.
Gates: vize pro digitální dekádu a hrozba Linuxu
Microsoft pořádá v těchto dnech konferenci pro tzv. Most Valuable Professionals. Tato skupina lidí se liší svými profesemi, společné je jim především nadšení pro produkty Microsoftu. Nikoli ve smyslu nadšené slepé propagace, ale v podobě znalostí jednotlivých produktů do hloubky, díky nimž působí ve svém okolo a na webových diskuzních skupinách jako experti, jejichž názor je brán za bernou minci. Protože se jedná o v okolí respektované osobnosti, bere je Microsoft jako velmi důležité osoby, schopné vytvořit most mezi firmou a uživateli. Nejedná se tedy o lidi, které je snadné opít marketingovým rohlíkem, chtějí znát problémy do hloubky. Proto byl i zahajovací projev Billa Gatese především orientován na budoucí technické možnosti a detailní informace o vlastnostech připravovaných produktů.

Kompletní projev Billa Gatese najdete na webu Microsoftu, pokusím se vybrat ty zajímavější části. Hned na začátku označil Gates současný Microsoft za nejoptimističtější firmu IT světa, za což sklidil smích z publika. Gates to ale zdůvodnil tím, že před třemi čtyřmi lety v době dot com horečky všichni hledali okamžitá rychlá řešení a dlouhodobější výzkum ustoupil do pozadí. Microsoft byl tlačen k rychlým změnám, které se ale později ukázaly neopodstatněné. Spousta z myšlenek dot com horečky zůstává nadále platná, jejich čas přijde, bude to ale postupná změna, která si vyžádá nejen technologický vývoj, ale i změnu přístupu ze strany lidí.

Stěžejním tématem byla již dříve ohlášená digitální dekáda. Za tímto spíše prázdným marketingovým pojmem se skrývá snaha dělat co nejvíce zatím „analogových“ věcí digitálně. Dnes se již práce s hudbou, fotografiemi a videem přesouvá do digitální oblasti, za pár let by tak měly překlopit i další věci okolo nás. Podstatným postřehem je, že v důsledku nebude tato digitalizace vnímána jako cosi revolučního a nového. Bude to prostě přirozený a žádaný vývoj.

Základní myšlenkou, která pohání všechny vize Billa Gatese, je neustálý exponenciální rozvoj hardwaru. Již několikrát se objevily teze, že výkon bude zadarmo a podobně. Gordon Moore na nezávisle probíhající konferenci věnované polovodičové technologii prohlásil, že jeho zákon bude platit ještě nejméně dalších deset let. Stejně tak neustále probíhá vývoj v oblasti displejů, bezdrátových sítí a podobně. Microsoft tak důvěřuje výrobcům hardwaru, že budou nadále posouvat schopnosti technologií a sám hledá cesty, jak tyto schopnosti využít v podobě programového vybavení.

Demo bylo věnováno na CESu představené koncepci SPOT zařízení, tedy například náramkových hodinek schopných si přes rádio stahovat vybrané informace. Předváděné hodinky byly vybaveny 512 kB ROM, 384 kB RAM a jejich procesor běží na cirka 28 MHz, hodinky mají černobílý displej 120×96 pixelů. V jádru je miniaturní verze Common Language Runtime což dovoluje posílat do hodinek .NET aplikace. V rámci prezentace byla takto do hodinek poslána aplikace s upraveným zobrazováním času. Zatím umí hodinky zobrazovat čas (kupodivu :) ), stahovat zpravodajství, informace o počasí a osobní zprávy. Další aplikace budou postupně přicházet. Bezdrátová komunikace je řešena přes FM rádio.

Gates zmínil i chystané produkty pro letošní a další roky, letos to je jak známo Windows 2003 Server, Office 2003, nové Visual Studio a další. Do budoucna Microsoft chce co nejvíce podporovat XML, i SQL Server by měl mít XML jako interní formát interpretace dat místo dosavadních tabulek. O InfoPath jsme již psali, i o podpoře XML v novém Office.

Přepis projevu na webu Microsoftu již neobsahuje odpovědi na otázky z publika, proto zde zřejmě chybí komentář Billa Gatese k Linuxu, komentovaný na eWeek, který zazněl na této konferenci. Bill Gates označil Linux za všudypřítomný a že Microsoft bere jeho hrozbu velmi vážně. Jak ale uvedl, v historii byla celá řada produktů, o kterých se říkalo, že zahubí Microsoft. Po šest let to byl OS/2, do jehož prosazování nasadila IBM všechny páky. „Linux je ale neobvyklou konkurencí, protože je venku a je všudypřítomný. Svým způsobem je více nekompatibilních verzí Linuxu než všech ostatních operačních systémů dohromady, proto jak lidé vyvíjejí vylepšení nad Linuxem, nejsou vzájemně testovány a nejsou vzájemně konzistentní“ Gates řekl. Proto jsou podle Gatese oblasti, kde svobodný přístup nikdy nebude úspěšný: testování, podpora a vylepšení, kde byly vzaty v potaz všechny různé moduly.

Linux je dnes v základu Unixem, tím čím Unix vždy byl, přičemž s Unixem soupeří Microsoft již dlouho dobu, uvedl Gates. Jak se lidé přesouvají z proprietárních unixových systémů na X86 hardware, volí si mezi Linuxem a Windows. Microsoft se je snaží přesvědčit lepší výbavou a nižšími náklady na celkové řešení.

„Takže je to skvělé. Vždy byli lidé, kteří si mysleli, že vyhraje Macintosh, že vyhraje Netscape. Pamatujete na Network Computers, všechny ty inzeráty a ty ubohé zákazníky, kteří si to kupovali? Proto to bereme vážně. Nezlehčuji to. Nikdy jsem nezlehčoval OS/2“ řekl Gates.

Diskuze (51) Další článek: Microsoft bude informovat o chybách i domácí uživatele

Témata článku: Microsoft, Linux, Bill Gates, Most, Lin, Brána, Vize, Svobodný přístup, Rohlík.cz, Rohlík, Gates, Bill, Hrozba, Dosavadní informace, Miniaturní modul, Miniaturní verze, Nadšení, Stěžejní téma, Gordon


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku