Gates v Davosu: nechceme být mediální společností

Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že hlavním cílem Microsoftu by měla být tvorba softwarových technologií, které umožní lepší vazbu na Internet a na trendy, které budou hýbat Internetem v dalších letech.
Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že Microsoft nebude nikdy vlastnit většinu ve společnostech, které se především specializují na poskytování obsahu. Jeho hlavním směrem by mělo být tvorba softwarových technologií, které umožní lepší vazbu na Internet a na trendy, které budou hýbat Internetem v dalších letech.

Z hlediska firmy se jedná o velmi výrazný názorový posun. Doposud Microsoft vystupoval velmi aktivně ve službách, které dodávají obsah Internetu. Co třeba takový provázaný kolos různých serverů sdružených pod značkou Microsoft Network? Microsoft od roku 1995 cíleně skupoval různé služby na Internetu se záměrem stát se zde velkou společností poskytující připojení k Internetu i obsahovou stránku věci. V poslední době však Microsoft začal pomalu jednotlivé části MSN předávat pod správu jiným firmám a spíše celou část firmy zaměřenou na poskytování a tvorbu obsahu se snaží oddělit mimo samotný Microsoft.

Nedá se říci, že by nedávné spojení AOL s Time Warner bylo příčinou tohoto razantního vyhlášení. Zřejmě byla ale jeho katalyzátorem a také pochopitelně přispěla změna ve vedení Microsoftu. Pro Microsoft je AOL významným partnerem a v zájmu Microsoftu je výhodný přístup do AOL si neomezovat. AOL se spojením s Time Warner vyhlásila jako firma, pro niž je tvorba a poskytování obsahu prioritou, Microsoft chce těžit z toho, co také umí nejlépe – vyvíjet software a nové technologie.

Pro Microsoft to jistě znamená podstatné zúžení záběru firmy, specializace na softwarové technologie a tvorbu prostředků pro poskytování a přístup k obsahu na webu jistě neproběhne ze dne na den, byla ale vytyčena cesta, kudy se bude Microsoft ubírat. V současnosti Microsoft potřebuje bojovat především na poli softwaru, ohrožují ho jak serverside technologie pro pronájem aplikací, v operačních systémech si musí poradit s Linuxem, důležitá je i tvorba technologií pro propojení světa PC s dalšími zařízeními. V obsahu je Microsoft jen jedním z mnoha a přes velmi silný tlak se mu dominantní postavení nepodařilo získat v celé řadě oblastí, kam se pustil. Nejpravděpodobnějším řešením je odčlenění MSN do samostatné firmy, ve které si Microsoft nechá určit podíl a bude si na těchto službách testovat nové technologie. Nebude to ale pro něj prioritou číslo jedna, tou bude rozhodně software.

Diskuze (2) Další článek: Nečekaně vysoký zisk Yahoo: dobrá zpráva pro portály

Témata článku: Microsoft, Internet, Bill Gates, NEC, Ekonomické hledisko, Mediální společnost, Dominantní služba, Samostatná služba, Davos, Priority, Time Warner, M/s, Obsah, Výhodný software, Dav, Spol


Určitě si přečtěte

Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa