Gates promluvil na RSA: Jaké bezpečnostní počiny chystá Microsoft v budoucnu?

V těchto dnech probíhá ve Spojených státech poměrně velmi sledovaná konference bezpečnostních profesionálů RSA Conference 2006. Své vystoupení zde měl i šéf Microsoftu Bill Gates a jelikož Microsoft ovlivňuje bezpečnost počítačů značným způsobem, patřilo jeho vystoupení určitě k jedněm z nejsledovanějších. Co tedy Microsoft chystá v oblasti bezpečnosti do budoucna (například v systému Vista)?
Gates promluvil na RSA: Jaké bezpečnostní počiny chystá Microsoft v budoucnu?

Související odkazy

Slovník
betaverze
malware
phishing
spyware
SSL

Vystoupení Billa Gatese na RSA Conference 2006 sledoval s napětím (či s obavami?) jistě nejeden odborník na počítačovou bezpečnost. Vzhledem k tomu, že Windows jsou stále nejpoužívanějším operačním systémem (a zřejmě ještě nějaký ten pátek tato situace potrvá), všechny bezpečností iniciativy, se kterými Microsoft přichází, jsou velmi sledované. Jaké technologie tedy Microsoft chystá v blízké budoucnosti?

Zapomeňte na hesla

Jedním z témat byla problematika uživatelských hesel. Aktivní uživatel Internetu, zejména tedy webových služeb, často denně použije těchto hesel několik. Právě náhradou hesel jako způsobu ověřování "kdo je kdo" se Gates zabýval. Podle jeho slov právě chystaný systém Windows Vista nabídne ty správné "zbraně", které práci s hesly usnadní. Jedná se o nástroj InfoCards, jehož první zkušební verze byla oznámena již v květnu minulého roku.

Tento systém by měl usnadnit a sjednotit mechanismus přihlašování na rozličné druhy identifikačních systémů, se kterými se běžní uživatelé denně setkávají a které dosud vyžadují samostatné přihlašování. Měl by být bezpečným "úložištěm" pro identifikační informace uživatelů, které pak mohou být prostřednictvím příslušných zabezpečených mechanismů sdíleny kupříkladu s internetovými obchody a usnadní tak uživatelům přihlašování na tyto systémy. Trošku to připomíná systém Passport, se kterým měl Microsoft rovněž velké plány, ale nakonec se kvůli kritice příliš neuchytil (a používá jej nadále zřejmě jen samotný Microsoft). Nový mechanismus je však poněkud jiný, vývojáři se poučili a namísto samotného Microsoftu (jako u systému Passport) bude teď mít kontrolu na údaji samotný uživatel a servery, na které se přihlašuje (tedy například zmíněné e-shopy).

Při nákupu tedy příslušný server prodejce zkontaktuje aplikaci InfoCard na počítači zákazníka, ten odsouhlasí platbu a tento souhlas je pak přesměrován na příslušný bankovní ústav. Obchodník nemusí znát ani číslo kreditní karty zákazníka či jeho zůstatek. Je jasné, že aby systém takto fungoval, musí dostat podporu bank.

Celý proces byl demonstrován na fiktivních stránkách půjčovny aut, kdy uživatel přímo na stránkách pouze klikne na ikonu InfoCard a vybere v okně identitu, kterou chce pro stránku použít. Poté již bude automaticky přilogován bez nutnosti vkládat uživatelské jméno či heslo.

Kromě zjednodušení přístupu na webové služby či přímo usnadnění plateb ukládání vašich identifikačních údajů má také systém umožňovat další možnosti autentifikace a to zejména pomocí certifikátů ve smart kartách.

Náhrada hesel je součástí snah Microsoftu o zjednodušení bezpečnosti pro běžné uživatele a také například zabránit takovým věcem, jako je phishing, jak řekl Gates. Právě Vista společně s dalšími produkty jako Windows OneCare Live či Microsoft Client Protection mají vše usnadnit.

Jak už jsme zmínili i ve včerejší bleskovce, systém InfoCards bude podporovat Internet Explorer 7 a technologie bude jako jedna z dalších věcí původně vytvořených pro Vista dostupná i ve Windows XP. Bude součástí WinFX a bude tak dostupná pro Internet Explorer 7 i v systémech Windows XP SP2 a Windows Server 2003 Service Pack 1 a R2.

InfoCards mají běžet více izolovaně od ostatních součástí systému a mají tak být odolnější vůči případným útokům. Samotné okno InfoCard pak má být něco na způsob modálních oken, tedy nemá umožnit uživatelům na počítači jinou činnost, dokud nebude okno uzavřeno.

Něco jako náhrada hesel musí být provedena podle Microsoftu na systémové úrovni, ale Gates řekl, že společnost pracuje i na dalších technologiích, které mají umožnit spolupráci rozličných identifikačních systémů na Internetu. Tento počin se nazývá Identity Metasystem.

Identity Metasystem

Jedná se o vrstvu, která má ležet nad ostatními identifikačními systémy na Internetu a umožnit jejich vzájemnou komunikaci. Metasystem má údajně podporovat většinu dostupných identifikačních technologií a to včetně produktů pocházejících od konkurence jako je například SAML (Security Assertions Markup Language).

Dalším počinem, který s tímto systémem tak trochu souvisí, je snaha o vytvoření tzv. high-assurance certificate, tedy nového a bezpečnějšího typu certifikátu. Na tomto projektu už pochopitelně nepracuje pouze Microsoft, ale i ostatní společnosti, které se zabývají otázkami současných SSL certifikátů (tedy zejména certifikační autority) a také výrobci webových prohlížečů. V současné době totiž důvěryhodnost "žlutého zámku" v prohlížeči tak trochu klesá a společnosti, pracující na high-assurance certificate, se budou snažit opět zvýšit jeho význam.

Anti-spyware a Internet Explorer 7

Řeč byla pochopitelně i o antispywarovém řešení Microsoftu, jehož druhá betaverze (již pod názvem Windows Defender), byla uvolněna v úterý. Jak už asi víte, bude integrální součástí Windows Vista a končí i spekulace o tom, zda se bude za aktualizace platit a zda se tedy přejde po ukončení testovací fáze na model předplatného. Jak prohlásil Gates na RSA Conference, Windows Defender bude zdarma.

Gates se také zmínil o novinkách Internet Exploreru 7. Kromě obligátního phishingového filtru byla také demonstrována vlastnost prohlížeče, který může běžet ve speciálním "izolovaném" režimu v rámci systému, takže se žádný škodlivý kód z Internetu nemůže do systému dostat. Teoreticky, dodal bych já. Prohlížeč bude dále obsahovat barevná schémata pro označování bezpečnosti (resp. nebezpečnosti) navštívených stránek a bude používat i zvukové signály v případě, že se prohlížeč pokouší ze stránky stáhnout malware.

Jak by se tedy daly snahy Microsoftu shrnout? Snaží se zvýšit bezpečnost systémů a způsob identifikace uživatelů, vytvořit bezpečné prostředí online transakcí (Gates rád používá výraz "trust ecosystem"). A to vše navíc musí být velmi jednoduché pro uživatele. Zda se to v podání Microsoftu povede, to teprve uvidíme. Jisté je to, že InfoCards bude jistě velmi dobře prověřen nejedním hackerem.


Zdroje: BusinessWeek, eWeek, Wikipedia, ZDNet

Diskuze (38) Další článek: Samsung má vzorky zatím nejrychlejších GDDR4 pamětí

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Bezpečnost, Bill Gates, RSA, Defender, Přihlašování, EWR, Chystaný systém, Nový mechanismus, Počin, Windows Defender, Běžná platba, Testovací fáze, Běžná součást, Případný útok, Gates


Určitě si přečtěte

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 47

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku