Gates promluvil na CES o novinkách Microsoftu

Vystoupení Billa Gatese bylo určitě jedním z těch nejočekávanějších, která na výstavě CES proběhnou. Mluvil nejen o tom, jak si představuje budoucnost světa počítačů a spotřební elektroniky, ale i o Windows Vista, Xboxu a dalších aktivitách Microsoftu.
Gates promluvil na CES o novinkách Microsoftu

Vize budoucnosti

Gates často a rád mluví o tom, jak si představuje budoucnost. Často se také v této souvislosti škodolibě hovoří o tom, že díky svým penězům už tu budoucnost prožívá dnes, zatímco ostatní smrtelníci si ještě nějaký ten rok (desetiletí) musejí počkat. Při svém vystoupení na výstavě Consumer Electronics Show v Las Vegas tedy Gates opět nastínil své vize popisem typického dne blízké budoucnosti.

Začíná se tím, že si po probuzení (osobní hygienu a další podrobnosti raději přeskočme) pustíte váš oblíbený "on-demand" videoklip a pohledem na digitální mapu lze zjistit, kde se momentálně nacházejí ostatní členové rodiny. Po příchodu do práce začíná pracovní den videokonferencí s využitím tří velkých, plochých obrazovek.

Následuje cesta na letiště, přičemž si s sebou vezmeme pouze chytrý mobilní telefon a nic víc. V "čekárně" na letišti stačí telefon připojit k obrazovce a rázem máte k dispozici kompletní "počítač" s možností plnohodnotné práce. Telefon se samozřejmě může připojit k digitálnímu fotoaparátu či dalším zařízením. Právě nové telefony, které se mají výrazně lišit od těch dnešních, umožní zcela nový způsob práce či komunikace. Gates zopakoval některé vize ze svých předchozích projevů a hovořil o rostoucí roli a důležitosti digitálních přístrojů ("gadgets") při každodenních činnostech lidí.

Windows Vista

O Windows Vista snad ani Gates nemohl nemluvit. Mezi novými grafickými "vychytávkami", které byly prezentovány, byl i nástroj Flip 3D, který má usnadnit přepínání mezi mnoha otevřenými okny a také Windows Vista Sidebar. Ten byl k vidění v prvních preview Vista (tehdy ještě Longhorn), ale později byl odstraněn a znovu se objeví v budoucnu.

Tato speciální "lišta" bude umístěna při okraji obrazovky a bude zobrazovat informace z RSS kanálů, čas, došlé maily či obsahovat další běžící aplikace. Na obrázcích, které jste si u nás mohli prohlédnout před časem, to ale zatím vypadá, že Microsoft počítá s tím, že většina uživatelů již používá poměrně vysoké rozlišení. Na stále velmi používaném 1024x768 asi už pak moc místa na okna aplikací nezbyde.

Představen byl i grafický editor Photo Gallery, který umožní základní úpravy obrázku a také jejich třídění podle rozličných kritérií. Program údajně velmi připomíná podobnou aplikaci iPhoto od Applu a stejně jako iPhoto má i Photo Gallery být více "blbuvzdorné", což se projevuje například tím, že se během úpravy obrázku pracuje s kopií původního souboru, takže si nezničíte originál.

Herní výkon Windows Vista byl demonstrován na nové verzi Microsoft Flight Simulatoru. Demo obsahovalo mimo jiné helikoptéry, ale na obloze spatříte i ptáky a další realistické detaily.

Xbox 360

I o Xboxu byla řeč a to mimo jiné v souvislosti s budoucí generací optických mechanik, konkrétně s HD DVD, kterému Microsoft vyjádřil již dříve svou podporu. Gates slíbil, že HD DVD mechanika bude dostupná jako externí doplněk i k aktuálně prodávaným Xboxům (snad se nebude přehřívat).

Microsoft se tak snaží nabídnout levnou alternativu k budoucím Blu-ray či HD DVD přehrávačům, protože tento externí model pro Xbox by měl být levnější než stolní přehrávač. Stávající a budoucí majitele Xboxů by tak mělo lákat, že mohou za nižší cenu (i když o konkrétní sumě nebyla řeč) rozšířit schopnosti své konzole i o přehrávání filmů v high-definition formátu.

Gates dále oznámil, že Microsoft předpokládá, že do června bude na trhu 50 her v high-definition formátu. Jak taková "HD hra" vypadá pak předvedli obě špičky Microsoftu, Gates a Ballmer, osobně při hraní boxerské Fight Night 3 od EA. Gates hrál jako Muhammad Ali, Ballmer zase vystupoval jako Joe Frazier. Kdo vyhrál snad netřeba ani říkat (a žádné body, byl to knock out).

Dále bylo oznámeno, že Microsoft uzavřel smlouvu s čínskou firmou Celestica, která se stává třetím výrobcem Xboxu a zvýší se tak měsíční produkce této konzole. Koncem června by mělo být dostupných 4,5 až 5,5 milionu kusů.

Další partnerství

Microsoft oznámil i řadu dalších nových partnerství, která mu umožní proniknout na další zábavní trhy. Příkladem budiž spolupráce se společností DirecTV, která se zabývá satelitní televizí a předplatitelé služby budou moci využívat nejen dodávané set-top-boxy, ale "dostat obraz" i na počítače s Windows, na Xbox 360 či do mobilních zařízení.

Právě jedno z mobilních udělátek, konkrétně Palm Treo 700w, ukazoval sám Gates a pochopitelně na něm běží systém Windows Mobile. Společnost Palm je další z firem, se kterou navázal Microsoft úzkou spolupráci.

Přenosné audio a video

Přehrávač iPod a systém iTunes je momentálně "společným nepřítelem" řady společností, které se snaží proniknout na trh online hudby a přenosných přehrávačů. I Microsoft se snaží, seč může a tak Bill Gates, Justin Timberlake a šéf MTV Van Toffler představili na pódiu novu službu pro online hudbu MTV Urge, která využívá technologie Microsoftu.

Také bylo předvedeno několik přenosných videopřehrávačů. Jedním z nich je například Gigabeat od Toshiby za 299 dolarů. Přehrává hudbu a video, může je i nahrávat, importovat obrázky přímo z digitálního fotoaparátu a podobně. Gates také nezapomněl zdůraznit delší výdrž na baterie a širokoúhlý displej.

S multimédii souvisí i chystaný Windows Media Player 11, který bude součástí Windows Vista a Microsoft se snažil demonstrovat jeho nové schopnosti zejména, co se jednoduchosti ovládání týče, snadného vyhledávání a třídění skladeb podle alb, žánrů a dalších parametrů.

Na úplný závěr je zde pak zmínka o verzi Vista Media Center. Současná verze Windows XP Media Center podporuje sice high-definition formát, ale pouze signálem přijímaným ze vzduchu. Příští verze však bude schopna spolupracovat i s kabelovou digitální TV a to jak ve standardním, tak HD formátu. Pro sledování videa pak nebudete potřebovat set-top-box, bude stačit "pouze" příslušný certifikovaný Media Center počítač a systém. Výrobu podobných počítačů již plánují Dell, HP, Toshiba, Sony, Gateway či Alienware.

Zdroje: ZDNet (1, 2, 3), The Register

Témata článku: Microsoft, Bill Gates, CES 2010, Helikoptéry, Mobilní telefony s windows 10, Windows Media Center, Levné fotoaparáty digitální, Set-top Box, Ali, CES, Nový předplatitel, Úzké video, Nový Xbox, Gadgets, Flip, Sony Vegas, Čínské mobilní telefony, Speciální lišta, Alienware, Set Top Box, Flight, Gates, Justin Timberlake, Helikoptéra, Dell Alienware

216 komentářů

Nejnovější komentáře

  • zz 10. 1. 2006 11:46:22
    stim sa neda suhlasit ale i keby ano ja si to linuxove hovno mozem...
  • zz 10. 1. 2006 11:45:04
    ni nie. skusal si kupit komp bez windows? dost fuska hlavne naserie ked ti...
  • zz 10. 1. 2006 11:31:24
    zalezi ktore CISCO. niektore CISCa bezia na vlastnom OS (routre), niektore...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky