Gates promluvil na CES o novinkách Microsoftu

Vystoupení Billa Gatese bylo určitě jedním z těch nejočekávanějších, která na výstavě CES proběhnou. Mluvil nejen o tom, jak si představuje budoucnost světa počítačů a spotřební elektroniky, ale i o Windows Vista, Xboxu a dalších aktivitách Microsoftu.
Gates promluvil na CES o novinkách Microsoftu

Vize budoucnosti

Gates často a rád mluví o tom, jak si představuje budoucnost. Často se také v této souvislosti škodolibě hovoří o tom, že díky svým penězům už tu budoucnost prožívá dnes, zatímco ostatní smrtelníci si ještě nějaký ten rok (desetiletí) musejí počkat. Při svém vystoupení na výstavě Consumer Electronics Show v Las Vegas tedy Gates opět nastínil své vize popisem typického dne blízké budoucnosti.

Začíná se tím, že si po probuzení (osobní hygienu a další podrobnosti raději přeskočme) pustíte váš oblíbený "on-demand" videoklip a pohledem na digitální mapu lze zjistit, kde se momentálně nacházejí ostatní členové rodiny. Po příchodu do práce začíná pracovní den videokonferencí s využitím tří velkých, plochých obrazovek.

Následuje cesta na letiště, přičemž si s sebou vezmeme pouze chytrý mobilní telefon a nic víc. V "čekárně" na letišti stačí telefon připojit k obrazovce a rázem máte k dispozici kompletní "počítač" s možností plnohodnotné práce. Telefon se samozřejmě může připojit k digitálnímu fotoaparátu či dalším zařízením. Právě nové telefony, které se mají výrazně lišit od těch dnešních, umožní zcela nový způsob práce či komunikace. Gates zopakoval některé vize ze svých předchozích projevů a hovořil o rostoucí roli a důležitosti digitálních přístrojů ("gadgets") při každodenních činnostech lidí.

Windows Vista

O Windows Vista snad ani Gates nemohl nemluvit. Mezi novými grafickými "vychytávkami", které byly prezentovány, byl i nástroj Flip 3D, který má usnadnit přepínání mezi mnoha otevřenými okny a také Windows Vista Sidebar. Ten byl k vidění v prvních preview Vista (tehdy ještě Longhorn), ale později byl odstraněn a znovu se objeví v budoucnu.

Tato speciální "lišta" bude umístěna při okraji obrazovky a bude zobrazovat informace z RSS kanálů, čas, došlé maily či obsahovat další běžící aplikace. Na obrázcích, které jste si u nás mohli prohlédnout před časem, to ale zatím vypadá, že Microsoft počítá s tím, že většina uživatelů již používá poměrně vysoké rozlišení. Na stále velmi používaném 1024x768 asi už pak moc místa na okna aplikací nezbyde.

Představen byl i grafický editor Photo Gallery, který umožní základní úpravy obrázku a také jejich třídění podle rozličných kritérií. Program údajně velmi připomíná podobnou aplikaci iPhoto od Applu a stejně jako iPhoto má i Photo Gallery být více "blbuvzdorné", což se projevuje například tím, že se během úpravy obrázku pracuje s kopií původního souboru, takže si nezničíte originál.

Herní výkon Windows Vista byl demonstrován na nové verzi Microsoft Flight Simulatoru. Demo obsahovalo mimo jiné helikoptéry, ale na obloze spatříte i ptáky a další realistické detaily.

Xbox 360

I o Xboxu byla řeč a to mimo jiné v souvislosti s budoucí generací optických mechanik, konkrétně s HD DVD, kterému Microsoft vyjádřil již dříve svou podporu. Gates slíbil, že HD DVD mechanika bude dostupná jako externí doplněk i k aktuálně prodávaným Xboxům (snad se nebude přehřívat).

Microsoft se tak snaží nabídnout levnou alternativu k budoucím Blu-ray či HD DVD přehrávačům, protože tento externí model pro Xbox by měl být levnější než stolní přehrávač. Stávající a budoucí majitele Xboxů by tak mělo lákat, že mohou za nižší cenu (i když o konkrétní sumě nebyla řeč) rozšířit schopnosti své konzole i o přehrávání filmů v high-definition formátu.

Gates dále oznámil, že Microsoft předpokládá, že do června bude na trhu 50 her v high-definition formátu. Jak taková "HD hra" vypadá pak předvedli obě špičky Microsoftu, Gates a Ballmer, osobně při hraní boxerské Fight Night 3 od EA. Gates hrál jako Muhammad Ali, Ballmer zase vystupoval jako Joe Frazier. Kdo vyhrál snad netřeba ani říkat (a žádné body, byl to knock out).

Dále bylo oznámeno, že Microsoft uzavřel smlouvu s čínskou firmou Celestica, která se stává třetím výrobcem Xboxu a zvýší se tak měsíční produkce této konzole. Koncem června by mělo být dostupných 4,5 až 5,5 milionu kusů.

Další partnerství

Microsoft oznámil i řadu dalších nových partnerství, která mu umožní proniknout na další zábavní trhy. Příkladem budiž spolupráce se společností DirecTV, která se zabývá satelitní televizí a předplatitelé služby budou moci využívat nejen dodávané set-top-boxy, ale "dostat obraz" i na počítače s Windows, na Xbox 360 či do mobilních zařízení.

Právě jedno z mobilních udělátek, konkrétně Palm Treo 700w, ukazoval sám Gates a pochopitelně na něm běží systém Windows Mobile. Společnost Palm je další z firem, se kterou navázal Microsoft úzkou spolupráci.

Přenosné audio a video

Přehrávač iPod a systém iTunes je momentálně "společným nepřítelem" řady společností, které se snaží proniknout na trh online hudby a přenosných přehrávačů. I Microsoft se snaží, seč může a tak Bill Gates, Justin Timberlake a šéf MTV Van Toffler představili na pódiu novu službu pro online hudbu MTV Urge, která využívá technologie Microsoftu.

Také bylo předvedeno několik přenosných videopřehrávačů. Jedním z nich je například Gigabeat od Toshiby za 299 dolarů. Přehrává hudbu a video, může je i nahrávat, importovat obrázky přímo z digitálního fotoaparátu a podobně. Gates také nezapomněl zdůraznit delší výdrž na baterie a širokoúhlý displej.

S multimédii souvisí i chystaný Windows Media Player 11, který bude součástí Windows Vista a Microsoft se snažil demonstrovat jeho nové schopnosti zejména, co se jednoduchosti ovládání týče, snadného vyhledávání a třídění skladeb podle alb, žánrů a dalších parametrů.

Na úplný závěr je zde pak zmínka o verzi Vista Media Center. Současná verze Windows XP Media Center podporuje sice high-definition formát, ale pouze signálem přijímaným ze vzduchu. Příští verze však bude schopna spolupracovat i s kabelovou digitální TV a to jak ve standardním, tak HD formátu. Pro sledování videa pak nebudete potřebovat set-top-box, bude stačit "pouze" příslušný certifikovaný Media Center počítač a systém. Výrobu podobných počítačů již plánují Dell, HP, Toshiba, Sony, Gateway či Alienware.

Zdroje: ZDNet (1, 2, 3), The Register

Diskuze (216) Další článek: Další sporťák mezi notebooky - Asus Lamborghini; nyní s obrázky

Témata článku: Microsoft, Bill Gates, CES 2010, Helikoptéry, Levné fotoaparáty digitální, Mobilní telefony s windows 10, Nový Xbox, Snadné vyhledávání, Flip, Set-top Box, Justin Timberlake, Ali, Sony Vegas, CES, Justin, Dell Alienware, Helikoptéra, Flight, Set Top Box, Čínské mobilní telefony, Windows Media Center, Alienware, Gates, Speciální lišta, Úzké video

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost