Gates: Prioritou je bezpečnost, ne funkce

Bill Gates rozeslal všem zaměstnancům Microsoftu e-mail s definicí nové strategie Microsoftu – ta je zaměřena především na důvěryhodnost softwaru a služeb.
Gates: Prioritou je bezpečnost, ne funkce
Microsoft již opakovaně v průběhu několika předchozích měsíců zdůrazňoval svou změnu orientace z přidávání nových funkcí na zvyšování bezpečnosti. Již v počátcích vývoje Windows XP bylo oznamováno, s jakou důležitostí jsou brána v potaz všechna bezpečnostní rizika a vše je pečlivě analyzováno. Bohužel vždy pár týdnů po takovém vyhlášení se objevil nějaký ten security bulletin upozorňující na novou díru v zabezpečení. Poslední významnou dírou je chyba v Universal Plug and Play (UpnP) ve Windows XP. Ta dokonce vyburcovala i FBI, která danou součást označila jako potenciálně nebezpečnou a doporučila její úplné vypnutí. Zřejmě na nátlak Microsoftu a firem vyvíjejících řešení právě na bázi UpnP však později své doporučení odvolala a spokojila se jen s doporučením na instalaci záplaty od Microsoftu. Stejně tak Internet Explorer je celkem pravidelně nachytáván v nedbalkách, i když zde se nyní nejčastěji jedná o drobnosti.

Microsoft má prostě celkem velkou nálepku tvůrce děravého softwaru, a přestože jednoznačně v poslední době otočil a klade na bezpečnost mimořádně velký důraz, tento image se odbourává jen velmi zvolna.

Nyní, po dokončení první fáze vývoje .NET – jsou dokončeny .NET Framework a Visual Studio .NET, tedy prostředky pro vývoj .NET aplikací – stojí Microsoft před nelehkým úkolem. Musí prokázat, že jeho technologie jsou důvěryhodné a že se na ně firmy a zákazníci mohou spolehnout. Bez toho se .NET nerozšíří tak, jak by si Microsoft představoval.

Bill Gates ve svém e-mailu určeném zaměstnancům Microsoftu (tedy ne médiím či na veřejnosti) vytyčil novou strategii. Před dvěma roky v podobném e-mailu oznamoval tlak na .NET, případně na začlenění Internetu do všech produktů Microsoftu. Nejedná se prostě o nějaký pravidelný víkendový brífink, ale o poměrně zásadní dokument. Sloganem Microsoftu by měl být Trustworthy computing, což lze česky přeložit jako důvěryhodný software a služby. Mělo by být snahou Microsoftu vytvářet takové produkty, které budou stejně spolehlivé jako elektřina v zásuvce, voda z kohoutku či telefon.

Gates přímo uvádí: V minulosti jsme zatraktivňovali pro uživatele náš software a služby přidáváním nových vlastností a funkcí a větší rozšiřitelností naší platformy. Udělali jsme v tom úžasný kus práce, ale na žádné z těchto skvělých vlastností nebude záležet, pokud uživatelé našemu softwaru nebudou věřit. Proto nyní, pokud budeme muset volit mezi přidáváním funkcí a řešením bezpečnostních problémů, musíme zvolit bezpečnost.

Důvěryhodnost neznamená jen bezpečnost a opravování chyb. Je to zejména v souvislosti s nástupem .NET služeb dostupnost a zajištění ochrany důvěrných informací. I v těchto bodech má Microsoft několik šrámů buď v podobě výpadků nebo objevů možných děr do zabezpečení systému.

Microsoft na podzim spustil kampaň propagující základní bezpečnostní návyky a správnou konfiguraci systémů s důrazem na bezpečnost. Již při vývoji Windows XP kladl mimořádné nároky na bezpečnost a odhalování chyb při návrhu. Pokud bude po tomto e-mailu Billa Gatese následovat stejný tlak na bezpečnost, jako následoval tlak na .NET po předchozím e-mailu všem zaměstnancům, bude to jedině dobře. Na kreditu Microsoftu co do bezpečnosti a důvěryhodnosti produktů je totiž jistě co zlepšovat.

Pozn.: Celý text e-mailu je k přečtení na The Register.

Diskuze (72) Další článek: Finální verze .NET Frameworku a Visual Studia .NET

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Bill Gates, Nové doporučení, Funkce, Fun, Kohoutek, Universal Plug and play, Bezpečnostní díra


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5