Gates hovořil k vývojářům: nic závratně překvapivého

Windows NT 5.0 jsou zřejmě pro Microsoft naprosto klíčovým programem - základy, které musí dopadnout dobře, protože na nich se budou stavět veškeré další programy od firmy.
Na možná největší vývojářské konferenci na světě (Professional Developer´s Conference v Denveru za účasti 6000 vývojářů z celého světa, konané na začátku října) promluvil v úvodní řeči Bill Gates. Věnoval značný prostor současným půtkám s americkou justicí, kde neřekl nic, co bychom od představitelů firmy už mnoho krát neslyšeli; většinu svého projevu ale věnoval nadcházejícím Windows 5.0.

Gates uvedl, že pro Windows NT 5.0 bude v okamžiku jejich uvedení k dispozici asi 60 000 aplikací, do roka a půl jich bude celkem 100 000 - a to je víc než pro jakýkoli jiný operační systém od Microsoftu. Tímto číslem chtěl zřejmě šéf Microsoftu zlomit přesvědčení, že Windows NT zatím nejsou majoritní platformou, protože je pro ně málo aplikací, a tudíž si je pořizuje málo lidí - Microsoft stále více zesiluje tlak na to, aby se vyvíjelo daleko více pro Windows NT (5.0) než pro Windows 98. Za hlavní pobídku pro Windows NT má být bezpečnost a vzdálená správa tohoto systému; díky COM+ bude k dispozici lepší nástroj pro tvorbu distribuovaných aplikací.

Živě komentuje: tlak na Windows NT 5.0, i takto časný, je logický. Microsoft s nimi chce nejen vyhrát, ale rychle vyhrát; tj. přeje si, aby v okamžiku jejich uvedení na trh už existovaly desítky tisíc vyladěných aplikací a aby uživatelé byli právě jimi pobídnuti k přechodu na nový systém, tj. k další investici jdoucí na konto Microsoftu. Windows NT si tradičně udržují vyšší cenovou nálepku než Windows 3.x/95/98, i když tomu tak asi nebude navždy; v každém případě není pochyb, že veškeré podstatné pohnutky Microsoftu jsou hnány především maximalizací zisku. A tak tomu je u úplně každé firmy, pouze u Microsoftu se toto naprosto mylně interpretuje jako chamtivost Gatese a spol., a zapomíná se na majoritních 60% institucionálních akcionářů firmy, kteří jsou ti nejdůležitější, kteří tlačí Microsoft do neustálé maximalizace zisků (Gates, Allen, Ballmer, Maritz a další jsou naopak z hlediska svých již dnes gigantických majetků naopak ti poslední).

Argumenty pro vývojáře v jejich přesvědčování na Windows NT 5.0 jsou rafinovaně přesvědčivé. Microsoft se je snaží přesvědčit, že programování pro NT je tou správnou vstupenkou do světa enterprise, kde samozřejmě platí úplně jiná pravidla o honorování vývojářů - proto ten tlak na COM+ (mimochodem, nehotovost standardu COM+ je možná tím hlavním důvodem pro tak velké odklady uvedení systému Windows NT 5.0 na trh, protože v jiných rysech už je skoro hotový).

Váš názor Další článek: Chyby ochrany u Motivů pracovní plochy ve Windows 98 a co s nimi

Témata článku: Microsoft, Windows, Bill Gates, Gates, Denver, Úvodní řeč, Vývojář, Allen, Justice, Vývoj


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5