Gates: do dvou let bude spam minulostí

O výzkumných aktivitách Microsoftu ohledně potlačení nevyžádané pošty jsme již několikrát informovali, vždy to bylo ale jen ve fázi teoretických úvah. Nicméně nyní Bill Gates na ekonomickém fóru v Davosu naznačil skutečně silný tah na branku a představil modely řešení.
Gates: do dvou let bude spam minulostí

Bill Gates, který přijede shodou okolností do České republiky již zítra, se ve své přednášce na ekonomickém fóru v Davosu věnoval několika oblastem, kde se bude v blízkých letech Microsoft hodně angažovat.

Boj proti spamu byl již zahájen na více úrovních a dostal se do zorného pole řady velkých společností a nejen pár autorů sharewarových utilit. Microsoft svůj boj proti spamu nastartoval filtrem zpráv zabudovaným do nového Outlooku 2003, podobný filtr dostanou i další klientské a serverové aplikace. Samotné filtrování ale nemůže problém nikdy zcela vyřešit, zejména proto, že odesílatelé spamu ty filtry mají pochopitelně také a testují si, jak je nejsnadněji obejít.

Mimo filtrů chce Microsoft zavést nutné spojení odeslání e-mailu s nějakou doplňující časově náročnější akcí. Buď by odesílatel musel sám ručně něco udělat, nebo by počítač musel vypočítat nějakou složitější akci. V obou případech jde o to, aby měl e-mail nějakou cenu. Ne přímo ve finančním vyjádření, ale třeba v počítačovém čase počítače. Kdo odesílá pár e-mailů, nějakého bočního počítání si ani nevšimne, naopak kdo rozesílá desítky tisíc e-mailů, bude mít již větší potíže.

Další fází by mělo být zavedení jakési podoby elektronické známky. Odesílání a příjem by byl zadarmo, ale odesílatel by musel platit nějaký finanční obnos, pokud by příjemce jeho zprávu označil jako spam. O těchto možnostech a celém výzkumném projektu Penny Black jsme ostatně psali již před rokem.

Všechny tři varianty chce Microsoft prosazovat společně a prosazovat je v širším měřítku. Gates přímo uvedl, že do dvou let bude problém spamu vyřešen. Sice si tímto tvrzením tak trochu koleduje o další výrok k oblíbenému "640k by mělo stačit každému", ale aspoň to můžeme brát jako signál, že Microsoft chce se spamem rázně zatočit a tyto pro mnohé jistě kontroverzní postupy protlačit v krátké době do reálného provozu.

Proti spamu nepostupuje pochopitelně jen Microsoft, značný pokrok je vyvíjen v rámci Open Source komunity, kde již dnes existuje řada řešení pro klientskou i serverovou část práce s poštou. Celkový trend ale směřuje k tomu, že uživatelé budou primárně přijímat poštu jen z jakýmsi způsobem korektních serverů, které budou dodržovat stanovené podmínky pro odesílání pošty. Ostatní servery pak budou brány jako druhořadé a jejich pošta automaticky přesouvána do složek s podezřelou poštou nebo zamítána zcela úplně. Bude to přitom úkol pro celý průmysl – Microsoft, jako dominantní hráč na desktopu, bude muset spolupracovat s mnoha dalšími firmami ze serverové oblasti.

Spam ale jistě nebude vymýcen úplně, ty papírové letáky ve vaší schránce tam taky přece zadarmo nepřistály. Aspoň vám snad ale nebude už nikdo nabízet vě.t#ší p.e.n.1.s.

Diskuze (135) Další článek: Nová varianta Dumaru Y

Témata článku: Microsoft, Bill Gates, Open source, Spam, Řada řešení, Minulost, Let, Značný problém, Penn, Penny, Finanční problém, Spa, Značný pokrok, Celý průmysl, BudeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

** V benchmarku Geekbench se ukázal Galaxy Z Flip4 ** Poběží na dosud neoznámeném čipsetu Snapdragon 8 Gen 1+ ** Ten má vyrábět firma TSMC svým 4nm procesem

Martin Chroust
SnapdragonBenchmark
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky