Gates: do dvou let bude spam minulostí

O výzkumných aktivitách Microsoftu ohledně potlačení nevyžádané pošty jsme již několikrát informovali, vždy to bylo ale jen ve fázi teoretických úvah. Nicméně nyní Bill Gates na ekonomickém fóru v Davosu naznačil skutečně silný tah na branku a představil modely řešení.
Gates: do dvou let bude spam minulostí

Bill Gates, který přijede shodou okolností do České republiky již zítra, se ve své přednášce na ekonomickém fóru v Davosu věnoval několika oblastem, kde se bude v blízkých letech Microsoft hodně angažovat.

Boj proti spamu byl již zahájen na více úrovních a dostal se do zorného pole řady velkých společností a nejen pár autorů sharewarových utilit. Microsoft svůj boj proti spamu nastartoval filtrem zpráv zabudovaným do nového Outlooku 2003, podobný filtr dostanou i další klientské a serverové aplikace. Samotné filtrování ale nemůže problém nikdy zcela vyřešit, zejména proto, že odesílatelé spamu ty filtry mají pochopitelně také a testují si, jak je nejsnadněji obejít.

Mimo filtrů chce Microsoft zavést nutné spojení odeslání e-mailu s nějakou doplňující časově náročnější akcí. Buď by odesílatel musel sám ručně něco udělat, nebo by počítač musel vypočítat nějakou složitější akci. V obou případech jde o to, aby měl e-mail nějakou cenu. Ne přímo ve finančním vyjádření, ale třeba v počítačovém čase počítače. Kdo odesílá pár e-mailů, nějakého bočního počítání si ani nevšimne, naopak kdo rozesílá desítky tisíc e-mailů, bude mít již větší potíže.

Další fází by mělo být zavedení jakési podoby elektronické známky. Odesílání a příjem by byl zadarmo, ale odesílatel by musel platit nějaký finanční obnos, pokud by příjemce jeho zprávu označil jako spam. O těchto možnostech a celém výzkumném projektu Penny Black jsme ostatně psali již před rokem.

Všechny tři varianty chce Microsoft prosazovat společně a prosazovat je v širším měřítku. Gates přímo uvedl, že do dvou let bude problém spamu vyřešen. Sice si tímto tvrzením tak trochu koleduje o další výrok k oblíbenému "640k by mělo stačit každému", ale aspoň to můžeme brát jako signál, že Microsoft chce se spamem rázně zatočit a tyto pro mnohé jistě kontroverzní postupy protlačit v krátké době do reálného provozu.

Proti spamu nepostupuje pochopitelně jen Microsoft, značný pokrok je vyvíjen v rámci Open Source komunity, kde již dnes existuje řada řešení pro klientskou i serverovou část práce s poštou. Celkový trend ale směřuje k tomu, že uživatelé budou primárně přijímat poštu jen z jakýmsi způsobem korektních serverů, které budou dodržovat stanovené podmínky pro odesílání pošty. Ostatní servery pak budou brány jako druhořadé a jejich pošta automaticky přesouvána do složek s podezřelou poštou nebo zamítána zcela úplně. Bude to přitom úkol pro celý průmysl – Microsoft, jako dominantní hráč na desktopu, bude muset spolupracovat s mnoha dalšími firmami ze serverové oblasti.

Spam ale jistě nebude vymýcen úplně, ty papírové letáky ve vaší schránce tam taky přece zadarmo nepřistály. Aspoň vám snad ale nebude už nikdo nabízet vě.t#ší p.e.n.1.s.

Diskuze (135) Další článek: Nová varianta Dumaru Y

Témata článku: Microsoft, Open source, Bill Gates, Spam, Značný pokrok, Řada řešení, Penn, Značný problém, Let, Spa, Penny, Celý průmysl, Finanční problém, Minulost


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky